Euroopa meister Lehis tutvustas ERR-ile enda treeningtingimusi

Vehklemise Euroopa meister Katrina Lehis, kes võitis laupäeval Horvaatias toimunud MK-satelliitturniiri, tutvustas ERR-ile enda treeningtingimusi. 23-aastane Lehis treenib Haapsalus Helen Nelis-Naukase käe all.

Isiklikke epeesid on Lehisel kokku kuus ja nende eripäraks on see, et need on vasaku käe epeed. Relva kõige kallimaks osaks on terad.

"Ma kasutan Maragingi teri nagu kõik, kes maailmas vehklevad. Need on suhteliselt kallid – tera üksi on umbes 100 eurot. Mulle ei meeldi näiteks väga jäigad ja väga pehmed, et mul peab olema selline vahepeale. Võib-olla natuke eelistan pisut jäigemat kui pehmet, sest pehme läheb väga kiiresti käest ära minu jaoks," tutvustas Lehis enda epeesid.

Lehis pole rajal tüüpilise mõtlemisega ja on näidanud, et suudab suurtest kaotusseisudest paanikata välja tulla. Treeningul ta ühtegi harjutust ei vihka. "Mulle väga meeldivad näiteks kätte torked, aga mingit sihukest asja, mis mulle üldse ei meeldiks ei ole. Teen kõiki asju hea meelega ja proovin neid paremini teha igakord."

"Ma üritan meie arsenali ikka kogu aeg laiendada. Tund on kogu aeg väga mitmekesine, et me ei lihvi ühte ja sama torget kogu aeg. Hakkame küll teatud väga lihtsatest torgetest pihta, et torge paika saada, aga ma otsin kogu aeg uusi võimalusi ja lahendusi. Vaatan, et kuidas matšid erinevate vastastega on kulgenud ja sealt nuputan edasi, et kuidas ta selle või selle vastu võiks vehelda. Muudan ja täiendan oma tundi," rääkis Lehise treener Helen Nelis-Naukas.

Kui treener Helen Nelis-Naukas on kadettide koondisega sõidus, treeningpartnerit pole või kõik rajad on hõivatud, siis on Haapsalus omad nipid, kuidas ikkagi spetsiifilisi harjutusi teha. "Selle märkalaua ette aretasime palli, et siia saab pihta torgata ja täpsust harjutada ja siis siit edasi märklauda, et pall on imiteeritud käsi ja märklaud keha," tutvustas Nelis-Naukas treeningsaalis kasutusel olevaid vahendeid. Tennispallid on vehklejatele kinkinud Haapsalu tennisistid.

Teine võimalus on kasutada elektroonilist märklehte, millel on kümme programmi – esimene on kõige aeglasem ja viimane kõige kiirem. Tuled hakkavad märklehel erineval ajal erinevas kohas põlema ja neid püüab sportlane siis relvaga torgata, et arendada reaktsiooni ja täpsust.

"See ülemine osa on tegelikult minu isa (Endel Nelis) ajast juba ja alumise, selle jala tegi Nelli Differti vend kooli loovtööna. Väga äge minu meelest. Üldiselt on sellele märklauale alati tung, et siin on alati keegi ees ja töötab sellega," tutvustas Nelis-Naukas Haapsalus kasutusel olevat vehklejat meenutavat märklauda.

23-aastase Euroopa meistri arenguvõtit näeb treener kodus üldfüüsise arendamisel, et Lehis muutuks kiiremaks, jõulisemaks ja tugevamaks ning tähtis oleks tõsta ka hea sparringuga välislaagrite osakaalu.

Sa oled muidu selline rahulik inimene, mis sind vehklemises tõmbab selliseks hirmsaks võitejaks? "See adrenaliin ilmselt tõmbabki, et kui sa ikkagi selle maski paned pähe ja hakkad seal võitlema, siis tekib iseenesest see võitlusvaim. Vähemalt minu jaoks. See tuleb ise seest. Kui muidu olen rahulik ja ei mölla ringi, siis rajal, jah, elan ennast välja."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: