100 spordihetke | Rahvajooksud

Foto: Ken Mürk/ERR

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. 57. osa on rahvajooksudest, mis on Eesti spordi- ja liikumiskultuuri vundament.

Me oleme rahvajooksu rahvas. Juba alates 1928. aastast jookseme võidu peale ümber Viljandi järve. Hubert Pärnakivi ehk Hubi võitis 11 jooksu järjest ja tänapäevalgi eelistavad tuhanded inimesed 1. mail järvejooksu kartulipanekule.
Mai keskel elavneb elu lauluväljakul. Naised jooksevad Maijooksu ja panevad ehk isegi mõne mehe jooksulubadusi andma.

Juba üle poole sajandi avanevad kord aastas augusti lõpus Tallinnas veepuhastusjaama väravad ja paljud silkavad Ülemiste vana valvsa pilgu all ümber järve.

Alates 1980. algusest joostakse sügiseti Paidest Türile, aga kui see, 13 kilomeetri pikkune distants peaks üle jõu käima, siis kümmekond aastat varem alguse saanud Rabajooksu kuus kilomeetrit on jõukohane kõigile.

Tallinn ei oleks Tallinn ilma vanalinnata, aga juba aastaid on pealinna pärisosaks ka Tallinna maraton. Distantsid erinevad, jooksurõõm kõigil sama. Ja kui tühja käega joosta ei taha, siis kaardi ja kompassiga saab orienteerumispäevakutel joosta läbi suve.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: