"Spordipühapäev" tegi ülevaate meistriliiga jalgpallurite ja treenerite uuest reaalsusest

Foto: Jana Pipar/Jalgpall.ee

Meeste jalgpalli Eesti meistrivõistluste kõrgliigas ehk Premium liigas on nüüd pärast pikka koroonapausi mängitud kaks vooru. Ühelt poolt algas tänavune hooaeg lihtsalt uuesti. Teiselt poolt on jalgpallikohtumistega seotud praktika võrreldes märtsikuise avavooruga pehmelt öeldes ebatavaline.

Jalgpallurid peavad arvestama erimeetmetega ning lisaks näiteks sellega, et pealtvaatajateta staadionil on platsilt kostev jutt avalikkuse suurema tähelepanu all. "Spordipühapäev" käis nädala keskel, teise ja kolmanda vooru vahel klubide treeningutel jalgpallirahvalt muljeid kogumas.

"Praegu on alles teine nädal teha korralikke kontakseid treeninguid nii, et võtab aega, aga hakkab vast tulema. Täna oli tüüpiline mängueelne trenn ehk mingeid koormuseid peale ei pannud. Väikesed taktikalised nüansid ja eks ta tihti peale näebki selline välja enne mängu," rääkis Nõmme Kalju poolkaitsja Sander Puri Vikerraadiole. Nõmme Kalju on kuulus oma fännide poolest. Puri sõnul mängitakse endiselt fännidele isegi, kui neid parasjagu staadionil ei ole. Emotsioonide kontrollimine on aga iga mängija enda teha. "Eks ikka mõnikord juhtub, et keed mängus üles," jätkas Puri. "Võib-olla see ongi teistmoodi võlu televaatajale, mida võib-olla pealtvaatajatega ei ole. Nii saab jalgpalli vaadata hoopis teise nurga alt." Poolkaitsja kinnitas, et erinevad sõnavõtud on mängijate seas tavalised ning neid võib kasutada tihti ka vastaste mõjutamiseks.

Nõmme Kalju jaoks seejuures kolmas voor hästi ei sujunud, sest kaotati hooaja esimesed punktid, kui Hiiul jäädi 1:2 alla meistriliiga uustulnukale Tallinna Legionile. Kuulus Kalju toetajaskond "Roosad Pantrid" koosnes selles mängus tribüünil seisvatest mannekeenidest. Hiiu staadioni väravate taga, murul ja liival, olid end sisse seadnud ka mitmed päris fännid.

Tartu Tammeka jaoks algas nädal väga hästi, kui Lilleküla staadionil mängiti valitseva meistri Tallinna FC Floraga 0:0 viiki. Milline on jalgpalluri praegune mängudel osalemise rutiin? "Võõrsil mängul mõõdab füsioterapeut enne bussi sisenemist temperatuuri ja uurib tervise kohta, et oleks kindel, et keegi haigena mängule ei tuleks," rääkis Tammeka poolkaitsja Andre Paju. "Praegu seda jälgitakse hoolikalt. Staadionile kohale jõudes toimub kõik kindlate reeglite järgi. Nimekirja alusel saab sisse, staadionil mõõdab füsioterapeut uuesti temperatuuri ja riietusruumides oleme ka eraldi nelja-viiekesi. See on selleks, et enne mängu puuduks lähikontakt. Enne ja pärast mängu toimingud on muutunud, aga mängus on kõik samamoodi."

Bussis istuvad mängijad ühe kaupa, kuid see oli samamoodi ka enne koroonaviiruse pandeemiat. Paju tunnistab, et enne mängu ei mõelnud ta mismoodi ta peaks värava löömisel täpset tabamust tähistama. "Ma arvan, et sellega on nii, et värava löömisel on emotsioone keeruline tagasi hoida. Kui me oleme eelnevalt meeskonnakaaslastega lähikontaktis olnud, siis ma arvan, et see väike patsutamine nii hull ei ole," rääkis Paju, kes kinnitas, et enne ja peale mängu kätlemist ei toimu.

Palju kõneainet on pakkunud asjaolu, et mängijate kommentaarid on pealtvaatajateta kerkinud suurema tähelepanu alla. Paju usub, et see ei muuda tiimi omavahelist suhtlust, küll aga tasuks tähelepanelikum olla vastasmeeskonnaga rääkides. "Jalgpall on ju maailmas üsna sarnane. Mida ma silmas pean? Tiimikaaslaste juhendamist. Vastaste peale pole mõistlik tähelepanu ja energiat jalgpallialase jutuga kulutada," rääkis Paju.

Poolkaitsja kinnitab, et fännideta pole jalgpall päris sama, sest nad annavad mängule kõige suurema emotsiooni. "Võib-olla oleks peale viigimängu olnud emotsioon veel võimsam," jätkas Paju. "Ja võib-olla oleks Flora fännid nurisenud, sest nende jaoks ei olnud see nii hea tulemus."

Lisaks jalgpalluritele muudab praegune aeg ka treenerite rutiini. Tammeka abitreeneri Siim Valtna jaoks kangastusid mängust Floraga küll maskides inimesed ja pealtvaatajate puudumine, aga praktikas tuleb nüüd teistmoodi lahendada mitmed mängijate juhendamisega seotud küsimused. Koosolekud pidas meeskond ära näiteks juba Tartus. "Mängupäeval ütlesime mängijatele lihtsalt midagi kiirelt motiveerivat," ütles Valtna, kes usub, et jalgpalli mängitakse inimestele ja seepärast on pealtvaatajad kõige olulisemad. "Kontakt on olulisem kui telereitingud," ütles Valtna. "Aga kõige tähtsam on, et inimesed oleksid terved."

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: