Eesti jäi EM-valikmängus Hollandile kindlalt alla ({{commentsTotal}})

{{1540448400000 | amCalendar}}
Eesti meeste käsipallikoondis
Eesti meeste käsipallikoondis Autor/allikas: Helin Potter

Eesti meeste käsipallikoondis alustas 2020. aasta Euroopa meistrivõistluste valiktsükli teist etappi kaotusega, kui võõrsil kaotati Hollandile 25:35 (10:17).

Kuigi Eesti ei suutnud avapoolajal kordagi eduseisu haarata, kulges kohtumise esimene veerandtund küllaltki tasavägiselt ning Eesti ründetegevus kujutas Hollandi väravale suurt ohtu. Pärast Hollandi peatreeneri time-out'i 20. minuti paiku suutsid võõrustajad kindla initsiatiivi haarata ja vaheajale mindi seitsmeväravalises eduseisus (17:10).

Ka teisel poolajal ei suutnud eestlased oma positsiooni oluliselt parandada. Kuigi vahepeal vähendati kaotusseis viiele väravale, kärises vahe kohtumise lõpuks kümnele väravale ning Eestil tuli vastu võtta kindel 25:35 kaotus.

Karl Toom viskas Eesti kasuks seitse väravat, Armi Pärt lisas neli, Dener Jaanimaa, Jürgen Rooba ja Kristo Voika kolm, Andris Celminš kaks tabamust ning Martin Johannson, Kristjan Muuga ja Karl Roosna said kirja ühe värava. Vastastest oli täpseim Jasper Adams kuue tabamusega.

"Me teadsime vastaste 5-1 aktiivset kaitset, aga olime siiski raskustes. Sellest hoolimata ütleksin, et esimesed 15 minutit mängisime hästi, kuid siis kaotasime rünnakurütmi," kommenteeris Eesti koondise peatreener Thomas Sivertsson. "Peame muidugi tunnustama vastast – nad tegutsesid täna väga hästi, eriti just rünnakufaasis."

Eesti koondise juhendajana debüteerinud rootslasel oli häid sõnu öelda ka teise poolaja alguse kohta. "Meie seitsmekesi kuue vastu mäng toimis algul, saime vahe väiksemaks, ent ei suutnud kuidagi pidurdada hollandlaste rünnakuid. Parandamisruumi on kõikjal, saame rahulikult analüüsida ning peame arvestama, et olime koos vaid kolm päeva ja kõva tööga võime ainult paremaks minna," lisas Sivertsson.

Järgmisena ootab Eestit ees kodumäng Sloveeniaga, keda võõrustatakse 28. oktoobril Kalevi spordihallis. Sloveenia kohtus enda avamängus Lätiga, kes alistati 27:21.

Enne mängu:

Eesti pidi 32 EM-finaalturniiri pääset püüdma asuva meeskonna hulka jõudmiseks läbima eelringi, kus edestati Türgit ja Kosovot.

Eestiga samasse alagruppi kuuluvad veel Sloveenia ja Läti, kes kohtusid kolmapäeva õhtul Mariboris, 27:21 võidu võttis Sloveenia. Finaalturniirile pääseb iga neliku kaks paremat ning lisaks neli paremat kolmandal astmel lõpetanut.

Nagu Eesti, pole Hollandki kunagi EM-finaalturniirile pääsenud. Korra ajaloos mängiti MM-il, ent see juhtus 57 aastat tagasi. Tänavu oldi selle saavutuse kordamisele lähedal – võideti alagrupp Belgia, Türgi ja Kreeka ees ning play-off'is alistati kodus ühe väravaga Rootsi, kuid kaotati võõrsil kuuega. MM-alagrupis saadi ainus kaotus tänavu jaanuaris võõrsil Türgi käest.

"Vastaste suurimaks trumbiks on tõsiasi, et nad olid juunis mitu nädalat koos ja on väga hästi kokkumänginud meeskond," hindas Eesti koondise uus peatreener Thomas Sivertsson. "Neil on rünnakul kasutada palju erinevaid kombinatsioone, mis võivad meie kaitset üllatada. Holland on küllalt terviklik tiim – head mängujuhid, tugevad viskajad tagant ja osavad ääred."

Soosikukoorem on Eesti peatreeneri hinnangul kindlasti kodumeeskonna õlgadel. "Ja see võib neile lisapingeid peale panna, sest nad pole harjunud soosiku rollis olema. Meie jaoks on tegu väljakutsega, aga seda heas mõttes. Ilmselt ma ei üllata kui ütlen, et kaitse saab olema võtmeks ning rünnakul peame olema kannatlikud ja targad," lausus Sivertsson.

Erinevate EM- ja MM-valiktsüklite jooksul on Eesti ja Holland kohtunud viiel korral. Pärast 2003. aastal Tallinnas saadud 30:23 võitu pole Eesti homsest vastasest jagu saanud. Korra mängiti viiki ja kolm korda kaotati, viimati 2012. aasta jaanuaris Põlvas 28:29.