Pariisi paraolümpial osaleb ka transsooline sportlane
Pariisi paraolümpiamängudel osaleb esimest korda avalikult transsooline atleet, sest naiste 200 ja 400 meetri jooksu distantsile pääses Itaalia sportlane Valentina Petrillo.
Praeguseks 50-aastane Petrillo sooritas 2019. aastal soovahetusoperatsiooni ja võitis mullu parakergejõustiku MM-il mõlemal distsipliinil pronksmedali. Enne soovahetust teenis ta meeste seas 11 Itaalia meistritiitlit.
"Mul on seda siiani raske uskuda ja hoian seetõttu jalad maas, sest mul jäi väga napilt puudu võimalusest osaleda Tokyo olümpial," kommenteeris Petrillo. "Ma hakkan Pariisi mängudele mõtlema alles siis, kui jõuan Prantsusmaale."
Petrillol diagnoositi 14-aastaselt Stargardti tõbi, mistõttu on tal sügav nägemispuue.
Rahvusvahelise paraolümpiakomitee president Andrew Parsons tõi välja, et kuigi Petrillo on sportlasena Pariisi paraolümpial teretulnud, siis sooviks ta transsooliste küsimuses spordimaailmas ühtset suhtumist.
Seni on saanud iga ala ise otsustada sportlaste soosse puutuvaid küsimusi. Näiteks kergejõustik, jalgrattasport ja ujumine on viimastel aastatel karmistanud transsooliste sportlaste osalemise reegleid naiste tippspordis.
Rahvusvaheline parakergejõustikuliit lubab juriidiliselt naiseks tunnistatud sportlastel naiste konkurentsis kaasa lüüa. Transsooliste sportlaste kaasamise kriitikud väidavad, et mehena puberteedi läbimine annab neile võrreldes sünnilt naistega ebaausa konkurentsieelise.
Seksuaalvähemuste õiguste eest seisvad huvirühmad väidavad aga, et transsooliste sportlaste mittelubamine naiste konkurentsis võistlema on oma olemuselt diskrimineeriv ja transsoolise sportlase sooritusvõimet pole piisavalt uuritud.
Pariisi paraolümpiamängud algavad 28. augustil ja kestavad 8. septembrini. Eestit esindab mängudel viis sportlast: ujujad Matz Topkin, Robin Liksor ja Susannah Kaul, kettaheitja Egert Jõesaar ning debütandist triatleet Laura-Liis Juursalu.
Toimetaja: Siim Boikov