Külaots: Raua turniir on klassikalises males kindlasti number üks Eestis

Foto: Siim Semiskar/ERR SPORT

Pühapäevani Viljandi Spordihoones kestvat Ilmar Raua mälestusturniiri males peetakse juba 54. korda. Turniiri on Eesti maletajate hulgas ikka väärtustatud. Tänavusele sündmusele annab aga vürtsi juurde see, et pärast koroonaviiruse levimisest tingitud pausi on tegemist esimese kõrgetasemelise maleturniiriga Eestis.

"Maletajad on olnud ka sundpuhkusel päris pikalt. Turniir on tänavu toonud Viljandisse päris palju tugevaid maletajaid," rääkis turniiri korraldaja ja Viljandis maleelu edendav Gert Elmaste intervjuus Vikerraadiole. "Realiseeritakse seda tööd, mida on kodus selle kriisi ajal vaikselt juurde õpitud."

Ilmar Raua mälestusturniiri koosseis on tõesti esinduslik. Suurmeistreid on kohal kuus, kokku võtab osa 66 maletajat. Eesti au hoiavad teiste hulgas üleval suurmeistrid Kaido Külaots, Aleksandr Volodin ja Meelis Kanep. Puudub Ottomar Ladva, kes on viimasel ajal tõsisemalt tegelenud hoopis pokkerimänguga.
 
"Praktiliselt on meil Balti riikide paremik koos ja samuti on meil Soomest väga tugevaid mängijaid," jätkas Elmaste. "Raua turniir on juba aastaid olnud selline, kus meie endi Eesti tipud aktiivselt osa võtavad. Tihti on Raua turniiril olnud tugevama tasemega kui näiteks Eesti meistrivõistlustel. Kõik ässad on koos."

Eesti esinumber, suurmeister Kaido Külaots polnud enne Ilmar Raua mälestusturniiri võistlusmalet silmast-silma mänginud neli kuud. Mida nii pikk paus maletaja jaoks muudab? "Eks iga asja puhul peab uuesti harjuma. Ega ratsu käik kellelgi meelest ei lähe, aga kõrgemal tasemel need rutiinid ja asjad võtavad natuke aega," rääkis Kaido Külaots. "Aja kasutus on nendel turniiridel piiratud. Kui sa seda ei ole teinud ja praktiseerinud, siis siin ja seal see ajatakistus saab määravaks."

Vaadates käesolevale Ilmar Raua turniirile on Külaots väga rahul, et sündmus keerulisest ajast hoolimata üldse toimub. "Ikkagi leiti, et seda turniiri saab ja lausa peab korraldama. Ilmar Raua turniir on klassikalises males kindlasti number üks Eestis. Meil ei ole viimastel aastatel sellist turniiri toimunud. Kes selle alaga tõsisemalt tegeleb ja kellel on ambitsioonid, see on pidanud leidma võimaluse seda mängida, kiirmalega on teine asi, see on teine žanr," ütles Külaots.

Gert Elmaste ütleb Viljandi spordiüritustest rääkides, et traditsioonide mõttes kannatab Ilmar Raua maleturniir välja võrdluse ümber Viljandi järve jooksuga. 
Muide, Viljandist pärit Ilmar Raud, kelle auks turniir nüüd 54 korda peetud, kuulus 1939. aasta maleolümpial Eesti võistkonda ja oli Paul Kerese kõrval üks nendest, kes tõid Eestile Buenos Airesest ajaloolise kolmanda koha.

"Viljandi maleelu on olnud alati väga aktiivne. Pean ütlema, et viimastel aastatel on see taas käima läinud. Eelkõige selle tõttu, et linn on panustanud, huvikooli juurde on tekkinud malering, kus õpilased saavad maleteadmisi omandada juhendajate käe all. Kui me mäletame, siis Nõukogude ajal oli selline komme, et 4. keskkool oli ainuke kool Eestis, kus maleõpe esimesest kuni kolmanda klassini oli kohustuslik ja tunniplaanis," meenutas Elmaste.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: