Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port ei usu süsteemset dopinguga petmist läbi erilubade komisjonide

Kristjan Port
Kristjan Port Autor/allikas: Jaanus Lensment/Scanpix

Vene häkkerite avaldatud materjal WADA-st kätte saadud ravikaartidest on tekitanud spekulatsioone, kas mitmed maailma tippsportlased kasutavad ravimeid dopinguainetena.

Juba varasemalt mitmete rünnakute alla sattunud WADA on arvamusel, et Venemaa häkkerid otsivad kättemaksu Venemaa paraolümpiakoondise ja kergejõustikukoondise olümpialt kõrvalejätmise eest.

Tänaseks on häkkerirühmitus nimega Fancy Bears juba neljal korral erinevaid A-klassi sportlasi dopinguga patustatutena välja toonud. Viimases raportis toodi teiste hulgas välja näiteks neljakordne olümpiavõitja, briti jooksja Mo Farah, Hispaania tennisist Rafael Nadal ja Prantsusmaa vehkleja Gauthier Grumier.

Paljugi on süüdistused seotud just TUE komisjoni poolt välja kirjutatud raviainetega. TUE komisjon on ainuke antidopingu organisatsiooni hallatav komisjon, mis tegeleb eriotstarbeliste lubade hindamise ja väljastamisega. Lühidelt öeldes annab TUE komisjon sportlasele rohelise tule tarbida arsti poolt välja kirjutatud ravimeid.

Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port ei usu süsteemset dopingukorruptsiooni läbi komisjonide. "TUE komisjonis on sõltumatud eksperdid. Seal ei ole ainult inimesed, kes on huvitatud spordist. Seal on oma eriala arstid, kes vaatavad ravi seisukohast," lausus Port intervjuus Vikerraadiole. "Tõenäosus on väga väike, et TUE komisjoni kaudu tuleb välja mingit süsteemset petmist."

Pordi sõnul on avalik surve probleemide ülevaatamiseks siiski tekkinud. "Kui kergelt ja mis ajal neid ravimeid välja kirjutatakse - viimasel WADA kongressil oli see ka teemaks, kus öeldi, et kohaliku TUE komisjoni otsuse võib rahvusvahelise föderatsiooni oma üle trumbata. Kehtima jääb sõltumatu osapool ja arstide otsus. Eks head lahendust ole kogu aeg otsitud ja nüüd see tõstatakse teemana jälle üles. Sportlastel on õigus saada sama ravi mis ülejäänud inimesed. Seda ei saa me neile ju keelata."

Eesti Antidopingu TUE komisjoni liikme Karel Tombergi sõnul tekib Eestis enamasti vaid paar-kolm säärast juhtumit aastas. "Eks seda hinnatakse igal individuaalsel juhul eraldi. Sportlane esitab oma arsti poolt antud kokkuvõtte haigusloost ja siis komisjon hindab olukorda. Taotlusi on suhteliselt vähe - meile tuleb paar-kolm aastas, võib-olla mõnel juhul natuke rohkem. Eks arutamist on, aga üldiselt on abiks rahvusvahelised juhendid, mis on rahvusvahelise TUE poolt olemas. Nendele saab tugineda."

Tombergi sõnul meil nii keerulisi juhtumeid ette tulnud, kus ravimeid välja kirjutades on sportlane pidanud võistlustest loobuma. "Ma usun, et eks põhiline diskussioon toimub ikkagi rahvusvahelisel tasandil. Eks seda peab juhtumipõhiselt vaatama, sest iga inimese haiguslugu on erinev ja näidustus, mille puhul ta peab seda ravimit saama - need on kõik individuaalsed case'id."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: