Nikolai Novosjolov: medaleid ei osata enam õigesti hinnata

Foto: ERR

Tänavu epeevehklemise Euroopa meistrivõistlustel hõbeda ja oma karjääri kaheksanda tiitlivõistluste medali võitnud Nikolai Novosjolovi sõnul on küll Eesti spordi üldine pilt hea, ent medalite rohkuse tõttu ei osata nende tähtsust enam piisavalt hinnata.

Millised on sinu jaoks Eesti spordi säravamad hetked lõppeval aastal?

"Ma arvan et see aasta on olnud Eesti spordi jaoks väga edukas. Oli põhjust tunda rõõmu ja olla uhke. Minu jaoks oli ehk kõige emotsionaalsem meie spordiala (vehlemine), kus meie tüdrukud võitsid ikkagi kolm medalit korraga – see on märkimisväärne," jagus Novosjolovil kiidusõnu tänavu Euroopa meistrivõistlustel kolmikvõidu teeninud Eesti epeenaiskonnale.

Oled alates Sydney olümpiast olnud meie tippspordis tähelepanu all – 18 aastat. Mis sa täna ütleksid – mis on sinu jaoks Eesti spordi plussid ja miinused?

"Raske öelda, aga ma arvan, et üldine pilt pole paha. Alati leiab kohti mille kallal toriseda. Viimasel ajal mulle tundub, et medaleid on tulnud hästi palju ja neid ei osata enam õigesti hinnata – võib-olla see on selline negatiivne pool, mis natukene kripeldab. Üldiselt ma arvan, et kõik arenevad, ka tulemused."

Eesti sportlased on sel aastal võitnud tiitlivõistlustel kokku 179 medalit, kuid täisksasvanute klassis võitsid olümpiaaladel medali vaid vehklejad Katrina Lehis, Kristina Kuusk, Julia Beljajeva, Nikolai Novosjolov, epeenaiskond ja kergejõustiklane Magnus Kirt.

Oled ka Eesti epeemeeskonna peatreener – kas see tuleneb totaalsest rahapõuast või treenerite puudusest?

"Ma arvan, et see on mitu asja koos. Loomulikult see finantsseis ei ole kõige parem ja see võiks olla veidike parem. Et me saaksime palgata endale head treenerid, siis me peaksime loobuma näiteks järelkasvust – me ei saaks neid kaasata treeninglaagritesse või võistlustele. Kui mind pandi ametisse, siis see tähendas, et meil vabanesid ressursid ja me saame kaasata ka nooremaid vehklejaid võistlustele ja treeninglaagritesse."

"Muidugi, mis puudutab inimressurssi – ma pean silmas treenerid – siis ega head treenerit on väga raske leida, olgugi, et Eestis neid on. Minu eelkäija Peeter Nelis on väga tugev treener, aga ta treenib ka naiskonna liiget Kristina Kuuske. Kahe kalendri kokkupanek oli üsna keeruline ja sellepärast oli ta ka sunnitud loobuma sellest."

Järgmine aasta kandideerid siis ühtlasi nii aasta sportlase kui ka aasta treeneri tiitlile?

"Nii kaugele ma ei vaata," muheles Novosjolov. "Eesmärk on hea. Kogemusi mul on ja esimene eesmärk on see, et ma juhendan võistkonda võistlustel, olen kõrval ja muudan midagi treeningmetoodikas. See on midagi, mis on mind aidanud ja võib-olla sobib poistele ka."

Kui peaksid jõuluvanalt midagi soovima, siis mida sa Eesti spordile ja Eesti tippsportlastele sooviksid?

"Tippsportlastele soovin kindlasti tervist, jõudu ja edu – ilma nendeta ei pääse kuskile," lausus Novosjolov lõpetuseks.

38-aastane Novosjolov on maailma edetabelis 437 vehkleja seas üheksandal kohal. Järgmise MK-etapi, mis toimub jaanuari teisel nädalal Heidenheimis, jätab ta välja löönud vana käevalu tõttu vahele.

Novosjolovit nõustab 14 tiitlivõistluste medalit võitnud Angelo Mazzoni, kelle juures Itaalias harjutab ka Erika Kirpu.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: