Laskesuusakoondise uus analüütik: üks olulisemaid asju on individualiseerimine

Eesti laskesuusatamise koondise juures alustas tööd Karmen Reinpõld. Treener-analüütiku rollis olev Reinpõld peab sportlaste puhul võtmekohaks individuaalset lähenemist.

Reinpõld oli koondise juures osaliselt juba eelmise hooaja teise pooles, aga nüüd on tema kureerida kogu koondise andmete analüüs. Viimastel aastatel on ta teinud koostööd Eesti ratturite ja triatleetidega, laskesuusatamise juures on tema töö sama, koguda arvutisse sportlaste füsioloogilised andmed ja nende analüüsi pealt aidata peatreener Indrek Tobrelutsul teha vajalikke otsuseid.

"Ilma andmeteta ei ole võimalik tegevust analüüsida või juhtida. Tänaseks on kõik sportlased ühendatud nii-öelda programmi, kuhu nad oma treeningud üles laevad, kust ma saan objektiivsed andmed – olgu need pulsi-, kiiruse-, või võimsusandmed. Samamoodi lisavad nad sinna oma subjektiivse hinnangu, nii kirjalikult kui numbriliselt. Sellele lisaks veel erinevad meetrikud, mida monitoorime, olgu see siis pulsi variatiivsus või unekvaliteet või toitumine," selgitab Reinpõld oma tööd.

"Nende andmete põhjal planeerime edasisi tegevusi ja samamoodi anname tagasisidet, et see intensiivsustase ja koormus, mida nad teevad, oleks nende jaoks optimaalne ja arendav. Mina saan mingisugused andmed, mina küsin sportlase käest, kuidas ta tunneb, teeme koos otsuse sellest lähtuvalt, millised on meie võimalused ja piirangud. See on ikkagi lõppude lõpuks koostöö, aga vahepeal tuleb vastu võtta ka konkreetseid otsuseid."

"Küsimus on periodiseerimises, et millal millist tööd teha, et olla võistlusperioodil täpselt sellises seisus, nagu vajalik, aga see tihti tähendab võib-olla seda, et varasemas perioodis peab olema suurem väsimus, rohkem tööd tegema. Üks kõige olulisemaid asju on individualiseerimine. Näiteks intensiivsuse paikapanek on väga oluline. Meil ei ole lihtsaid ja objektiivseid mõõtmisvahendeid, millega järgi öelda, et ta teeb täpselt õiget tööd. Tippsportlastel pulsi järgi treenimine on väga keerukas, sest süda ei ole tavaliselt piiraja."

"On näha, nagu ka teistel aladel, et võib-olla on kuskile kinni jäädud. Midagi on aastakümneid tehtud ja teatud sportlastele, eriti kui nad on õnnestunud, on see väga hästi mõjunud, siis arvatakse, et see mõjub teistele ka. Kui tänagi vaatan laskesuusatamise tippusid, et kuidas nad on treeninud, siis teatud aspektid tekitavad ikkagi minus küsimusi ja ma sean nad kahtluse alla, sest tihti lähevad nad füsioloogiliste protsessidega vastuollu või nad ei toeta üksteist. Võib-olla mul on julgust teha selliseid muudatusi, mis võiks tuua edu."

Kas nõu võetakse ka kuulda, kui oled tulnud väljast poolt spordiala? "Ma olen korra või paar sellises olukorras olnud. Rattasporti või triatloni tulin täpselt samamoodi, et mul ei ole mingisugust tausta. Mul on ainult tahe mõista inimese organismi, inimesi füsioloogiat, teha koostööd, et sportlane jõuaks tippu. Ma arvan, et ainus viis end tõestada on teenida usaldus ja usalduse saad teenida ainult siis, kui tulevad tulemused ja sportlane näeb, et sinu tegevusel on mõju."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: