Taimsoo MM-ist: minimaalselt kaheksa hulka, aga parem A-finaali

Foto: Marko Saarm / Eesti Meedia / Scanpix

Eesti paarisaeruline neljapaat asub juba vähem kui kuu aja pärast Austrias Linzis toimuvatel maailmameistrivõistlustel püüdma Tokyo olümpiapääset. Selleks tuleb MM-il jõuda kaheksa parema sekka.

Viimastel hooaegadel on täiusliku neljapaadi otsingutel sõudekoondis proovinud ära sisuliselt kõik erinevad variandid.

Loodetust kehvemate tulemuste tõttu võeti pärast viimast MK-etappi vastu otsus panna hooaja tähtsaimaks võistluseks kokku 2017. aastal maailmameistrivõistlustel pronksi võitnud paatkond. Neljapaadis istuvad seega Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Kaur Kuslap.

Kaspar Taimsoo hinnangul on see praegu parim võimalik lahendus ja aega koostöö lihvimiseks õnneks veel on.

"Trenni jõuab teha. Tehnilist tööd saab teha korralikult. Kindlasti otsus võtta 2017. aasta MM-i paatkond on hetkel ennast vägagi õigustanud. Küllaltki lühikese aja pealt päris tugevalt kokku töötanud paatkond," sõnas Taimsoo Vikerraadiole.

"Trennid on sujunud väga hästi, ei pea tegelema suurte tehniliste erinevustega, vaid kõigil on ikkagi asi tuttav. Tundub, et asi liigub õiges suunas. Hetkel on see ainus paatkond, mida saame komplekteerida meestest, kes on MM-i medali kogemustega. Medalivõit nõuab teatud sorti mentaalset valmidust."

"Ma ilmtingimata ei tahtnud, et oleks rohkem verevahetust," jätkas Taimsoo. "Iga sportlase huvi on sõita kõige kiiremas paatkonnas, võita kõige rohkem medaleid, olla kõige parem."

"Kui seda on nooremate meestega suurem tõenäosus teha, siis sõidetakse nooremate meestega ja kui vanemad vaatavad, et on liiga vanad, siis nemad sinna ei pääse. Kui vana punt saab hakkama, siis absoluutselt sõidavad nemad ja nii lihtne ongi."

Samas nõustub Taimsoo sellega, et ideaalis oleks võinud MM-ile sõitva paatkonna riskide hajutamiseks lukku lüüa juba varem. "Paanikaks ma ei usu, et on põhjust. Minu hinnangul läks ka katsetamine liiga pikaks."

"Kolmandal MK-etapil on ikkagi hea ära käia MM-potentsiaaliga paadiga. Siis saab pildi ette, kus sa maailma edetabelis positsioneerud, mis on su kiirus ja puudujäägid võrreldes teistega. Nüüd läheme MM-ile pigem puhtalt lehelt. Tavaliselt võistluse käigus joonistub väga parandust vajavate elementide nimekiri. Hetkel meil seda pole, uhame trenni."

Kõiki sõudekoondise viimaste aastate vangerdusi on väga raske kokku lugeda, aga Kaspar Taimsoo sõnul on need katsetused teeninud olulist eesmärki – anda tippkonkurentsis võimalus ka noorematele sõudjatele.

"Tegelikult on asi ikkagi selles, et noorematele pakkuda võimalust treenida koos meiega ja sõita paati koos meiega. Kuna oleme aasta oodanud ja silma peal hoidnud, et äkki mõni noorem sportlane avaneb maailmatasemel ka. Kui võimalust ei anna, siis talent võib-olla ei tulegi välja ja tulemus on see, et üks hetk on kõik vana satsi vennad vanad ja noori pole võtta, siis Eesti eliitsõudmine ongi see, et üks kord oli ..."

Eelmise aasta MM-il Eesti neljapaat ei osalenudki, tänavu saadi Euroopa meistrivõistlustel kaheksas koht. Paari nädala eest jäädi viimasel MK-etapil Rotterdamis eelviimaseks. Kaspar Taimsoo usub, et pärast seda taas kokku pandud ja end varem juba tõestanud paatkond on võimeline MM-il jõudma A-finaali.

"Vaadates eelmise kahe hooaja käiku, siis võib välja öelda, et kvalifitseerumine peaks olema miinimumeesmärk. Kui seda ei tule, siis on juba väga halvasti," ütles Taimsoo.

"Aga vaadates tagasi kolmandale MK-etapile, mis annab päris hea üldpildi, siis seal oligi ainult 11 paatkonda. Ainuke küsimärk oli minu jaoks Hiina. Tuli välja, et ka nemad on väga kiired."

"Riigid ei näegi ennast konkurentsivõimelistena ja ei tulegi kohale, sest kohti on nii vähe. Kaheksa koha peale konkurents läheb nii tihedaks, et see ongi väga karm," lausus Taimsoo. "Ise loodame, et suudame finaalikohaga koju tulla ja kui oled juba finaalis, siis ajalugu näitab, et kõike võib juhtuda. Kindlasti kvalifikatsioon miinimumeesmärk, finaal veel parem."

Talvisel ettevalmistusperioodil ka raskemaid hetki üle elanud Taimsoo jääb enda hetkevormiga igati rahule. "Hetkel tunnen küll, et olen päris heas vormis. Tegime eelmisel nädalal spordiarsti juures viimased testid ära. Nende tulemused olid minu ja doktori hinnangul väga head. Mitte küll elu tippvormis, aga küllaltki lähedal sellele."

"Võib öelda, et aasta, mis on maksimaalselt pühendatud sporditegemisele, on kandnud vilja. Hetkel tundub, et vorm läheb paremaks ja sellest saab tulla ainult häid asju."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: