Alusalu treener ühisstardist: Saskia peab ründama korra, aga õigel hetkel
PyeongChangi olümpiamängude kiiruisuprogrammile panevad laupäeval punkti ühisstardist sõidud, mis on olümpiamängude kavas esmakordselt. Jääle tuleb ka Saskia Alusalu.
Meretasapinnal asuva Gangneungi olümpiamängude kiiruisutamise ovaalile pileti ostnud publik on saanud näha mitmeid olümpiarekordeid. Mullu toimusid samas hallis maailmameistrivõistlused ja Saskia Alusalu prantslasest treener Tristan Loy imestas, et jää pole nüüd kiirem, aga lisas muheledes, et ühistardiga sõidus ei oma see tähtsust.
"On kummaline, et jää on aeglasem võrreldes mulluste maailmameistrivõistlustega, kus näidati kiiremaid aegu," oli Loy intervjuus ERR-ile hämmeldunud. "Ma ei oska seda seletada, ei mõista! Jää kvaliteet peaks mullusest parem olema, kuid tundub, et pole. Samas pole see ühisstardiga sõidus tähtis, sest me ei vaja kiiret ega aeglast jääd. Vajame vaid normaalset jääd ja eks näis, mis saab."
Kuidas Saskia ettevalmistus sujub? Teil läheb siin juba kolmas nädal. "Jah! Raske töö on meil tehtud. Eelmine nädal oli kurnav osa ja ma olen rahul,
et see on selja taga. Nüüd on treeningud rohkem tehnilisemad, kiiremad ja lühikesed. On jäänud kõige põnevad päevad ja nüüd läheb olukord Saskia jaoks pingelisemaks. Ta kontrollib igal hommikul jalgu: on nad heas seisus või mitte? Veidi on ülemõtlemist," tõdes Loy.
Loy õpilastest on olümpial saanud seni parima tulemuse prantslane Alexis Contin, kes oli Vancouveri olümpial 10 000 meetris neljas ja 5000 meetris kuues. Ka siis valmistusid nad Kanadas olümpiastardiks pea kolm nädalat. Seega olukord pole talle uus.
Ühisstardiga sõidus pääses olümpiale 24 naist. Uuel alal kihutatakse 16 ringi ehk 6,4 kilomeetrit ning olümpial sõidetakse poolfinaal ja finaal kahe ja poole tunni jooksul. Et Alusalu pole sprinter, siis peab ta riskima vahefinišitest punktide kogumisega.
"Tavaliselt läheb ta sõidule kindla taktikaga ja püüab seda õigel hetkel realiseerida," rääkis Loy. "Seeõttu on ühisstardiga sõit nii raske - juhtuda võib nii palju asju. See pole 500 meetrit, kus pead lihtsalt täie hooga sõitma stardist finišini. Ühisstardiga sõidus pead jälgima konkurente, veidi puhkama, pead ründama. Samas on 16-ringiline ühisstart üsna lühike. Ma ütleksin, et on üks võimalus sajaprotsendiliselt rünnata ja üldiselt ründavad sprinterid täie kiirusega viimasel ringil. Saskia pole sprinter ja peab seega proovima midagi muud.
Ta peab spurtima korra, kuid õigel hetkel ning peab ise selle momendi valima.
Kindlasti räägime enne, et millal rünnata või mitte, kuid lõpliku otsuse peab ta ise vastu võtma. See on ühisstardi keerukus. Võid olla kõige tugevam, kuid võib-olla ei suuda seda poolfinaalis tõestada. Võistlus tuleb väga huvitav, põnev ja raske."
24. veebruaril näeb, millal julgeb Alusalu konkurente raputada ja kuidas uus olümpiaala publikule meeldib.
Toimetaja: Anders Nõmm