Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kersti Kaljulaid: peaksime lubama oma sportlastel olümpiat nautida

Foto: ERR

Eesti president Kersti Kaljulaid sõnas intervjuus ERR-ile, et meie 22 olümpiasportlasele ei tohiks liigseid pingeid peale panna.

"Minu ootus on see, et igaüks teeks sellise tulemuse, millega tema ise õhtul on rahul. Et ta poeb õhtul teki alla ja mõtleb, et see on ilus päev! Tegin seda, mida siin suutsin. Võib-olla tegin kümme protsenti rohkem, kui varem olen jaksanud ja suutnud. See ongi minu ootus!" lausus Kaljulaid.

Ühtlasi meenutas ta 1972. aasta Sapporo olümpiamänge, kus ootamatult võitis täieliku üllatajana kuldmedali poolakas Wojciech Fortuna. "Tänapäeval ei ole enam Fortuna tüüpi trikid võimalikud. Me ei kujuta enam tänapäeval ette, et keegi hüppab ühe hüppega nii kaugele eest ära, et teise hüppega jalgade värisedes hoiab alles kuldmedali. Vahed lihtsalt tipus ei ole nii suured, et midagi sellist saaks juhtuda."

"Elu on edasi läinud. Ärme pane sportlastele pingeid, vaatame rõõmu ja lustiga. Nad on seal, sini-must-valge on ekraani allservas. Oleme sellega rahul! Mina olen!"

Ise soovib Kaljulaid väga näha oma silmaga iluuisutamist. "Mulle meeldib seda väga televiisorist vaadata. Mulle meeldib ka lühiraja kiiruisutamine. See on ka minu meelest hästi vahva sport. Seal juhtub kogu aeg palju. See teeb ta põnevaks. Murdmaasuusatamises tahaks, et eraldistarti oleks rohkem. Minu meelest eraldistardi jälgimine on kogu aeg põnev, aga ühisstardiga 50 kilomeetri viimane 500 meetrit on... Tuleb välja, et ma olen ikka konservatiivne suusasõber."

Tagasi iluuisutamise poole pöördudes tõi ta välja Lillehammeri olümpiavõitjad paarissõidus Jekaterina Gordejeva ja Sergei Grinkovi, samuti meesüksiksõitja Aleksei Urmanovi ja naisüksiksõitja Surya Bonaly. "Iluuisutamises Gordejeva - Grinkov oli selline paar, kes sünkroonis liikumise viis minu meelest täiesti uuele tasemele. Lapsepõlves oli iluuisutamine vähem jõuline ja rohkem ilus ala. Andrei Urmanov näiteks. Hilisematest sportlastest on mulle meeldinud ka jõulised uisutajad nagu Surya Bonaly. Praegu on siin ka Vanessa [James] ja Morgan [Cipres] - Prantsusma iluuisupaar - minu meelest tohutult tore vaadata."

"Ma ei tea, miks, aga ju me murdmaasuusatamises elasime kõik kaasa soomlastele ja rootslastele. Vanasti, kui nooremad olime. Allar Levandi medalivõitu mäletame kõik. Hiljem harjusime ära - Veerpalu, Šmigun, Mae. Nüüd on nostalgia. Neid elamusi on hästi palju, ma ei oska midagi väga konkreetselt välja tuua," lausus Kaljulaid.

Tänapäeva spordi lahutamatuks pahupooleks on doping. Kaljulaidi sõnul on see keeruline teema. "Spordi alus on aus mäng ja paljud ained, mis võib-olla 10-15 aastat tagasi ei kuulunud dopingu nimekirja, sinna täna tegelikult kuuluvad. On leitud, et nad parandavad sooritusvõimet. Eks seda ongi keeruline analüüsida. Oluline on, et sportlased ei rikuks oma tervist. Sellepärast on ka väga oluline, et sportlastele ei pandaks selliseid ootusi, et "olgu medal või muidu!". Kui me lubame oma sportlastel olümpiat nautida nagu suurt spordipidu ja küsime "kas tuleb koht kümne sees?" või kui ei tule, siis küsime "mis nüüd juhtus, et ei tulnudki kohta kümne sees?" Siis võtaksime võib-olla ka soorituspingeid vähemaks ja võib-olla aitaks ka see sporti puhastada."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: