Järvela: kui täielik otsus välja tuleb, saab alles hakata hinnanguid andma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ott Järvela Autor/allikas: ERR

Rahvusvaheline spordikohus (CAS) otsustas tühistada Inglismaa valitsevale jalgpallimeistrile Manchester Cityle UEFA poolt määratud kaheaastase eurosarja keelu, mis määrati neile veebruaris finantsala ausa mängu reeglite rikkumise eest. Jalgpalliajakirjanik Ott Järvela avas Vikerraadiole otsuse tagamaid.

"Rahvusvaheline spordikohus avalikustas ainult otsuse ning selle põhjenduste osas jäädi väga napisõnaliseks," rääkis Järvela. "Põhimõtteliselt on selles otsuses öeldud vaid üks lause: UEFA ehk Euroopa jalgpalliliidu, kes Manchester City süüdi mõistis, põhjendustele ei leitud kas tõestamist või osutusid need juhtumid aegunuteks ehk see on praegu ainukene, mida rahvusvaheline spordikohus on selle põhjenduse osas öelnud."

"Samuti öeldi, et täielik otsus avalikustatakse alles mõne päeva pärast," jätkas Järvela. "Kui see täielik otsus välja tuleb, siis seal saab tutvuda selle tegeliku ja täieliku argumentatsiooniga, miks CAS säärase otsuseni jõudis ning siis on võimalik hakata andma ka hinnanguid, et kas selle argumentatsiooniga ja tõlgendamisega saab nõustuda või mitte. Ilmselt siis saab ka teada selle, kas Manchester City õigeks mõistmine sarnaneb natuke sellele, kuidas aastaid tagasi CAS-ist sai enda jaoks soodsa otsuse Andrus Veerpalu, kelle puhul toona küll märgiti, et eeldatavasti ta kehavälist kasvuhormooni kasutas, kuid seal oli üks teatud tehniline nüanss, mis puudutas testi piirmäärade testgrupi suurust. Selle põhjal leidis CAS toona, et ikkagi sportlast süüdi mõista ei saa ja see, et hiljem need piirmäärad ikkagi osutusid õigeks, ei olnud enam kokkuvõttes tähtis."

Järvela jätkas: "Manchester City puhul on natuke sama seis, kas nad lõpuks pääsevad sellest karistusest põhjusel, et mingid tehnilise nüansid ei võimalda neid süüdi mõista või leidis CAS ka sisuliselt, et klubi ei teinudki midagi valesti. Seda me saame öelda alles siis, kui see kohtuotsus on täielikult avaldatud ja me saame selle argumentatsiooniga tutvuda. Küll aga on selge see, et see otsus on lõplik."

Otsus, et Manchester City eurosarja keelust pääses lööb tabeliseisu teiste meeskondade jaoks sassi, sest kui varem oli võimalus ka tabeli tagant Meistrite liigasse kvalifitseeruda, siis nüüd on see raskendatud.

"See, et Manchester City eurosarja keelust pääses, on omakorda halb uudis hetkel Inglismaa kõrgliiga tabelis 3.-5. kohal olevatele meeskondadele, sest kui siiamaani oli lootus, et ka viienda kohaga võib järgmiseks hooajaks Meistrite liigasse kvalifitseeruda, sest Manchester City oleks sealt vahepealt niiöelda ära koristatud, siis nüüd seda enam ei juhtu kindlasti ja Premium League'ist pääseb Meistrite liigasse täpselt esinelik," ütles Järvela.

See, et klubisid karistatakse eurosarjades osalemise keeluga, on teada tuntud sanktsioon, mida UEFA on rakendanud varemgi ja on rakendanud seda teiste väga kuulsate klubide suhtes, kuid kui kummaline oleks see otsus olnud, kui Manchester City ei oleks eurosarjas mänginud?

"See ei oleks olnud midagi erakorralist, aga kahtlemata oleks see olnud märgilise tähendusega, sest Manchester City on institutsioon, kes on rahvusvahelises jalgpallis viimase kümne aasta jooksul ülimalt jõuliselt toimetanud ning kui nad oleksid saanud nende tegude eest karistada, siis oleksid nad muutnud sarnaste ambitsioonidega klubid ettevaatlikumaks," ütles Järvela.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: