Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Martti Raju: paljud sportlased tegid tulemuse, milleks nad olid suutelised

{{1519541220000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eesti delegatsioonijuht Martti Raju tuleb olümpiamängudele esimesena ja lahkub viimasena. See on olnud niimoodi jutti juba üheksa korda ja sellel ajal kui lõputseremoonia paugud käivad, siis sätib Raju kõike vajalikku olümpiakülas valmis, et sportlased saaksid koju minna.

Mis hinnangu sa annad nendele olümpiamängudele?

Korralduslikult on kõik väga hea. Kui ma võrdleksin kõiki taliolümpiamänge, kus ma sedasama asja teinud olen, siis saaksid lõunakorealased Šotsi järel teise koha. Võistluspaigad on lähedal, transport toimib, inimesed liigutavad end operatiivselt. Ei saa mitte midagi ette heita.

 Publikut oli küll napilt. Kas sulle jõudis infot, miks see nii oli?

Pigem oli üllatus see, et piletid olid kõik välja müüdud, aga publik kuidagi tribüünile ei jõudnud. Ei tea, keegi korjas neid pileteid vist endale. Oleme proovinud ise ka neid osta, aga öeldi ikka, et läbi müüdud ja läbi müüdud. Samas olid tribüünid pooltühjad.

See jääb selle olümpia müsteeriumiks?

Jah, et kollektsioneeritakse kasutamata pileteid.

Kuidas hindad Eesti sportlaste etteasteid sellel olümpial võrreldes eelnevatega ja üldse, sellega mis olid sinu ootused delegatsiooni juhina?

Hindan rahuldavaks. Ei saa ju öelda, et täielik läbikukkumine, sest medalit me ei oodanudki. Saskia oma neljanda kohaga tõstis lati kõrgemaks kui arvasin. Teises kümnes kohti oli ka täiesti jaa ei saa öelda, et heaks hindan, kui võrrelda eelmiste mängudega, aga rahuldavaks saab öelda küll.

Mis see on, millest jäi sportlastel ettevalmistuses puudu või treeneritel tarkusest, et oleks gramm veel paremini läinud? Mida saaks nelja aasta pärast paremini teha?

Ma ei ole isegi väga kindel, et midagi tegemata jäi. Siin mõnel vennal ongi lagi käes. Et see oli see tulemus, milleks ta üldse suuteline on. Rohkemat ei pruugi seal sees üldse olla ja mitte midagi pole enam välja pigistada. Paar sellist sportlast muidugi on, kellest annab pigistada ja eks me oma uue tsükli toetusrahade jagamisel täpselt nii käitume, et kellest midagi ootame, neile toetust anname ja edasi.

Selle olümpia üks tunnuseid oli noroviirus? Kui palju meie delegatsioonis inimesi haigeks jäi?

Üks inimene ja see, kuidas korraldajad kohe operatiivselt tegutsesid oli väga hea. Saime uue eraldi korteri, et teisi sportlaseid säästa. Läks õnneks ja mingit epideemiat ei tulnud.

Kui võrdled neid erinevaid olümpiaid, siis mis on veel need värvikused, mis sulle meelde jäävad?

Korraldajate mass. Käiakse ikkagi kolme kaupa ja kõiki asju tehakse ka kolmekesi vastavalt kohalikule kultuurile. Täpselt selline, milline on korraldaja, sellise näo saab olümpia.

Järgmised mängud on Jaapanis ja taliolümpia Pekingis. Mida selles suunas pead vajalikuks, et Eesti koondis oleks tugev?

Et seal tugev olla tuleb nelja aastaga end tugevaks teha. Suve- ja talimänge pole mõtet võrrelda. Ühed on kordades väiksemad kui teised. Tokyo on tohutu metropol. Seal on hoopis teistsugune miljöö, millega eurooplane harjunud on, aga küll Eesti sportlane läheb ja teeb oma töö sealgi kenasti ära.

 Olümpiamängud Pekingi ümbruses on ka kindlasti midagi muud?

Pekingis tuleb tõenäoliselt olümpia, kus meil suurt asja polegi. Kõik meie traditsioonilised alad saavad olema linnast väljas. Tüüpiline taliolümpia, kus linna nimega mängud toimuvad meie jaoks kuskil kõrval mägedes.

Aasia mängud tähendavad, et peame rohkem Aasia poole vaatama oma oskustega ja ajavahega?

Õppida juurde pole vaja midagi. Küll need ajavahed ja kliimamuutused on juba läbi käidud ja proovitud. Oleme ennegi Aasias võistelnud.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: