Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alusalu: olen suhteliselt halb unistaja, aga olümpia oli tippeesmärk

{{1513965000000 | amCalendar}}
Foto: ERR

PyeongChangi olümpiamängudele pääsenud kiiruisutaja Saskia Alusalu sõnas intervjuus ERR-ile, et tippspordis on vaimne vorm ehk füüsiliselt olulisemgi.

Saskia, palju õnne! Oled esimese Eesti naisena kiiruisutamises teeninud olümpiapileti. Kindlasti selle tunde ja mõttega on siin Adavere kooliväljal, kus täna jääd ei ole ja seetõttu sul uiske jalas ei ole, väga mõnus seista?

Aitäh! Kindlasti! Ega ei oskagi muud öelda, kui et väga hea meel on.

Kui suur unistus unistus täitus sellega, et olümpiapääse on käes?

Väga-väga suur unistus, aga kui aus olen ja siin Adavere uisurajal alustasin ja esimesed korrad loomulikult iluuiskudega ja oma perega - isa ja vanemate õdede eestvedamisel - ja kui sellest kasvas välja treening ja treeninggrupid... Kuna olen suhteliselt halb unistaja ja mul pole olnud lapsest peale selline unistus ja see kasvas välja, siis mingil määral juhuste kokkulangemisel ja loomulikult hiljem tõsiste valikute tegemisel jõudis sinna välja, et sain üks hetk ise ka aru, et "oih, ma vist olengi sportlane". Need unistused tulid tegelikult hiljem, aga praegu oli see selle hooaja tippeesmärk kindlasti.

Kui lihtne või raske sinu jaoks oli kvalifikatsiooniprotsess? 24 naist said olümpiale maailmakarikaetappide punktide põhjal. Sina pääsesid 13-ndana.

Väga hea meel on, et ei olnud nibin-nabin küsimust, kas saan või ei saa. Kindlasti on kvalifikatsioon üpris karm. 24 naist ei ole väga suur number. Väga palju on tahtjaid.

Kui kvalifikatsiooniprotsess algas, siis kahel esimesel maailmakarikaetapil sul olid suhteliselt tühjad pihud ja pidid Calgarys ja Salt Lake Citys kõik mängu panema.

Jah, tõsi ta on. Kergelt need maailmakarikaetapid ei alanud. Tippvorm oligi ajastatud Calgary ja Salt Lake City jaoks, sest teada oli, et seal on kiirem ja aega on võimalik tõenäoliselt ainult sealt püüda. Euroopa etappidel oli mõningast tehnilist jama, pidin oma terasid vahetama. Ei suutnud oma uisutehnikat joonele saada. Ja tunnetust, et teha kõiek nii nagu vaja. Algas kõik stressirohkelt. Aga palju parem meel, et õnnestus õigel ajal teoks teha. Usun, et olen vaimselt ka päris korraliku kooli saanud. Neli aastat saab täiskasvanute klassis sel hooajal täis. Ma usun, et spordis on väga oluline füüsiline pool, aga vaimne pool on võib-olla et veelgi olulisem.

Oma karjääri kõige ägedama sõidu tegid Calgarys, kui MK-etapil ühisstardist sõidus said neljanda koha. Kui stardipauk täis, sõitsid esimesed kümme ringi uhkes üksinduses eest ära, noppisid vahefinišipunktid, soleerisid kuus minutit. Tänu sellele tuli ka olümpiapilet. Mis julgustrikk see oli ja kui enesekindlalt sa end selles sõidus tundsid? Superkoht ja -tulemus väga õigel ajal.

Esimene start Calgary MK-l oli 3000 meetris. Kuna see algas väga suure rekordiparandusega, siis teadsin, et olen heas vormis. Kui treeneriga arutasime taktikalisi plaane, siis see oli meie üks plaan. Aga loomulikult ei saa minna sõitma ühisstardiga sõitu ühe plaaniga, sest sul pole õrna aimugi, mida teised teevad. Sõidu käigus tuleb alati vaadata, mida keegi tegema hakkab. Kuna teadsin, et olen heas vormis ja stardis oli ka väga palju sprintereid, siis teadsin, et minu võimalus on see, kui sõidan pikalt eest ära, siis olen heas vormis. Kuna nägin, et keegi esimesel ringil ei rünnanud, siis tegin seda ise.

Kui uhke ja mentaalselt võimas oli ringi-ringilt sõita, kiirust kruvida ja seda hoida?

Sõidu ajal selle peale ei mõtle, et juba uhke tunne on. Siis lihtsalt tunnetad sõidunüansse. On hea tunne, kui said teada, et sõit läheb hästi. Samuti üksikdistantsil, kui treener näitab ringiaegu ja tead, kui oled täpselt selles graafikus nagu peab, siis loomulikult annab see indu juurde. Tead, et oled õiges graafikus - väga hea tunne!

Kas selle pealt saab unistada, et olümpial on ka kõik võimalik?

Alati on kõik võimalik. Sellised piirid on ainult peas olemas. Ma usun küll, et kõik on võimalik.

Su senine tiitlivõistluste parim on MM-i kümnes koht. Mis olümpiaks võiks sihiks olla?

Kindlasti ma ei hakkaks mingeid kohalisi eesmärke välja ütlema. Aga loomulikult lähen endast parimat andma ja eks siis ole näha, mis välja tuleb.

Kuidas seda ühisstarti Saksamaal treenid? Selleks on vaja palju sportlasi, et olümpia eel kõiki nüansse proovida.

Selleks on suhteliselt keeruline treenida. Esiteks on vaja soojendusrajal sõita. Kõik ülejäänud distantsid sõidetakse esimesel siserajal ja välisrajal. Kuna treeningajad on väga täpselt kellast-kellani paigas, enamikel treeningutel ei ole võimalik siserada kasutada. Tuleb otsida jääaegu, kus nii palju uisutajaid korraga jääl ei sõida. Samuti Euroopa meistrivõistlustel on veel võimalik seda proovida.

Üks suur start enne olümpiat sinu jaoks veel tuleb. Kui kodus jää oleks, siis sellest sul kasu ei oleks, sest 240-meetrine ring selliste kurvide ja väikese pikkusega enam sulle mingit kasu ei tooks.

Kahjuks on hetkel vist nii jaa. Eestis treenida ei ole võimalik. Seetõttu olen enamik aastast välismaal. See on suurepärane koht alustamiseks ja tänu Väino Treimannile sai siit kõik alguse. Lastel on siin suurepärane alustada. 400-sel ringil ei olegi lastel midagi teha. Kahjuks päris kiiruisutamist ei ole hetkel Eestis võimalik teha.

Mis on treeningutes sinu jaoks veel väga tähtis, et olümpiaks oleks hea vorm, sest kiirust ja vastupidavust oleks väga vaja?

Kõige tähtsam on ikkagi, et oleks hea põhi. Selle pealt tuleb hea tehnika. Ühisstardiga sõiduks muidugi taktikaline plaan.

Vaata ka ETV spordisaate lugu:

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: