Eesti rahvusmeeskonda kutsuti MM-valikturniiriks 14 korvpallurit

Eesti korvpallikoondis tähistamas EM-finalturniirile pääsemist.
Eesti korvpallikoondis tähistamas EM-finalturniirile pääsemist. Autor/allikas: FIBA

25. novembril kohtub Eesti korvpallikoondis 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri mängus võõrsil Saksamaaga. 28. novembril mängitakse Saku Suurhallis Iisraeliga.

Mõlema mängu eel otsustab Eesti koondise peatreener Jukka Toijala abitreenerite Heiko Rannula ja Indrek Reinbokiga nõu pidades, keda valida koosseisu 12 korvpalluri hulka.

Toijala nimetas 14 mängija sekka kaks noorema põlvkonna andekat mängijat, 17-aastase Henri Veesaare ja 19-aastase Joonas Riismaa, kes pole rahvusvaheliste tiitlivõistluste valikturniiril Eesti koondist varem esindanud.

"Henri ja Joonas on oma koduklubis tublid. Praegu on paras aeg nende koondisega liitumiseks," lausus Toijala.

Eesti rahvusmeeskonna peatreeneri sõnul koosneb koosseis mitmekesise pagasiga korvpalluritest, kes täiendavad üksteist nii kehaliste võimete, tehniliste oskuste kui ka kogemusega.

Kahele juuniorile lisanduvad parimas arengujärgus korvpallurid ja suurema karastusega mängijad.

Kristian Kullamäe, Kaspar Treier ja Märt Rosenthal on 22-aastased, Henri Drell ja Mikk Jurkatamm aasta nooremad. Siim-Sander Venel, Kristjan Kitsingul, Rain Veidemanil ja Martin Dorbekul on eluaastaid üle 30, Rauno Nurger ja Jaan Puidet on neist aasta-paar nooremad. Vahepeale jääb 24-aastane Kregor Hermet.

Hinnates Paf Eesti-Läti korvpalliliigas osalevaid koondislasi, tõstatus küsimus, kuidas BC Kalev/Cramo esindajatele on mõjunud suur mängukoormus ja tihe reisigraafik.

"On jah üks murekoht," möönis Toijala. "Teisalt on väga tähtis, et koondise liikmed saavad mängida nii heal tasemel, nagu pakuvad FIBA Meistrite liiga ja VTB Ühisliiga. Heitlused väljakul on tugevad ja kohati päris karmid."

Paf Eesti-Läti korvpalliliiga oktoobrikuu mängijaks valitud Jurkatamm osaleb rahvusvaheliste tiitlivõistluste valikturniiril esimest korda. "Mikk täidab TalTech/OPTIBET-i meeskonnas tähtsat rolli ja on heas hoos," sõnas Toijala.

Samas tunnistas Eesti rahvusmeeskonna peatreener, et polnud lihtne otsustada, keda jätta 14 mängija hulgast välja.

"Kui pidime kellegi seekord valikust välja jätma, siis see ei mõjuta meie edaspidiseid otsuseid," lausus soomlasest treener. "Võib-olla väljajäänute hulgas leidub mehi, kes saavad võimaluse esindada koondist järgmistes maailmameistrivõistluste valikturniiri kohtumistes veebruaris või teenivad koha septembrikuiseks Euroopa meistrivõistluste finaalturniiriks. Valikut mõjutab kaalukalt asjaolu, kas mängija on terve ja missuguses kehalises vormis. Kellelegi ei saa lubada kindlat kohta koondises, mis usutavasti motiveerib mängijaid ennast püüdlikult arendama."

Toijala kahetses, et vigastust ravivad Hamburgi Towersi keskmängija Maik-Kalev Kotsar ja Bayreuthi ääremängija Janari Jõesaar pidid kodumaa koondisest eemale jääma.

"Kindlasti tahaks jõuda olukorda, kus kõik paremad korvpallurid on terved ja heas kehalises seisundis. Siis on võimalik oma mängustiili paremini arendada. Nii rünnakul kui ka kaitses on vaja teha väikesi taktikalisi muudatusi," lausus Toijala.

Toijala jättis seljataha ringsõidu Hispaanias marsruudil Madrid, Burgos, Vitoria ja Valladolid. Madridi Reali juunioride meeskonna liiget Veesaart külastades nägi ta, kuidas kuulsate traditsioonidega klubi akadeemias treenitakse ja missugust rolli Eesti tulevikumees täidab.

"Tundub, et Henri läheb kuust kuusse paremaks," ütles Toijala. "Arvan, et iga minut Nurgeri, Kitsingu, Vene, Treieri ja Hermetiga koos treenides tuleb talle kasuks. Kindlasti saab Henri ise aru ja mõistame ka meie, et tal seisab lähiaastatel ees palju tööd. Tulevik näitab, mis tasemele ta jõuab. Ta seisab kahe jalaga tugevasti maas ja peab igapäevast tööd kõige olulisemaks."

Hispaania kõrgliiga meeskondadesse kuuluvad Kullamäe ja Sander Raieste pole eri põhjustel koduklubi eest mänginud.

"Küllap korvpallisõbrad saavad aru, et Kullamäe ja Raieste on eri olukorras," lausus Toijala. "Käesoleval nädalal vahetus mõlema koduklubi peatreener. Eelmine Burgose meeskonna peatreener Žan Tabak Kullamäele mänguaega ei andnud, aga Kristian on kogu aja treeninud koos meeskonnaga. Tore oli veenduda, et ta on heas kehalises vormis ja tahab väga innustunult tulla koondise au kaitsma."

Põlveoperatsioonist taastunud Raieste ootab aega, mil saaks Euroliigas osaleva Vitoria Saski Baskonia eest väljakule joosta. Ta on keskendunud võistlusvormi kogumisele ja ilmselt võib taas mängida paari nädala pärast.

"Missuguse rolli saab Sander uue peatreeneri käe all, on praegu veel raske öelda," sõnas Toijala. "Tema taastumine vigastusest on läinud hästi. Oleme Sanderiga rääkinud, et koondisega võiks ta liituda järgmise aasta suvel."

Valladolidi meeskonnaga Hispaania tugevuselt teises liigas palliv Puidet on nii koduklubile kui ka Eesti koondisele kasulik.

"Puidet on universaalne korvpallur, kes saab väljakul hakkama eri positsioonil. Ta on samuti väga motiveeritud koondisega liituma," lausus Toijala.

EESTI KORVPALLIMEESKOND:

Siim-Sander Vene
Sünniaeg: 12. november 1990
Pikkus: 203 cm
Klubi: Limoges CSP, Prantsusmaa
Positsioon: 3/4

Kaspar Treier
Sünniaeg: 19. september 1999
Pikkus: 204 cm
Klubi: Polisportiva Dinamo Srl Sassari, Itaalia
Positsioon: 4

Rauno Nurger
Sünniaeg: 24. november 1993
Pikkus: 208 cm
Klubi: BC Kalev/Cramo
Positsioon: 5

Kristjan Kitsing
Sünniaeg: 11. detsember 1990
Pikkus: 205 cm
Klubi: BC Kalev/Cramo
Positsioon: 4/5

Kregor Hermet
Sünniaeg: 9. juuni 1997
Pikkus: 205 cm
Klubi: BC Kalev/Cramo
Positsioon: 4

Martin Dorbek
Sünniaeg: 21. jaanuar 1991
Pikkus: 194 cm
Klubi: BC Kalev/Cramo
Positsioon: 2

Kristian Kullamäe
Sünniaeg: 25. mai 1999
Pikkus: 194 cm
Klubi: Hereda San Pablo Burgos, Hispaania
Positsioon: 1/2

Henri Drell
Sünniaeg: 25. aprill 2000
Pikkus: 206 cm
Klubi: U.S Victoria Libertas Pallacanestro s.s.r.l Pesaro, Itaalia
Positsioon: 3/4

Rain Veideman
Sünniaeg: 1. oktoober 1991
Pikkus: 194 cm
Klubi: KK Viimsi/Sportland
Positsioon: 2/1

Mikk Jurkatamm
Sünniaeg: 18. september 2000
Pikkus: 196 cm
Klubi: TalTech/OPTIBET
Positsioon: 2

Jaan Puidet
Sünniaeg: 4. jaanuar 1992
Pikkus: 194 cm
Klubi: Club Baloncesto Ciudad de Valladolid, Hispaania
Positsioon: 3

Märt Rosenthal
Sünniaeg: 15. märts 1999
Pikkus: 192 cm
Klubi: Tartu Ülikool Maks & Moorits
Positsioon: 1/2

Henri Veesaar
Sünniaeg: 28. märts 2004
Pikkus: 209 cm
Klubi: Real Madrid Junior, Hispaania
Positsioon: 5/4

Joonas Riismaa
Sünniaeg: 6. märts 2002
Pikkus: 199 cm
Klubi: A.S. Pistoia Basket 2000 Srl, Itaalia
Positsioon: 2/3

Toimetaja: Sirli Vaarik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: