Sõudehooaja avavõistluse parim Raja: eesmärk on tagasi tipus olla

Foto: Kuvatõmmis

Koduse sõudehooaja avavõistlusel Tartus oli kahe päeva kokkuvõttes parim Allar Raja. Emajõe karikavõistlusi jälgis kohapeal ka sõudekoondise vastutav treener Veikko Sinisalo.

Kui laupäeval läbiti Emajõel neli kilomeetrit, siis pühapäeval oli võistlusmaa pikkuseks traditsiooniline kaks kilomeetrit. Meeste ühepaatidel sai kahe päeva kokkuvõttes esikoha Allar Raja.

Täna oli Raja aeg tihedas finišiprotokollis päeva viies. Stabiilsed sooritused tähendasid aga seda, et kokkuvõttes edestas ta laupäevast parimat Johann Poolakut nelja sekundiga. Kolmanda koha sai Tartus Mihhail Kuštein.

Pühapäeval kiireim olnud Andrei Jämsä oli koondarvestuses viies ning Kaur Kuslap kuues. Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo jäid Tartu võistlustest perekondlikel põhjustel eemale.

"Võimekuse mõttes oleksin pidanud siin võib-olla vähe pikemalt võitma," sõnas Raja. "Suhteliselt selline lõbus võistlus, kus õnneks või kahjuks midagi kaalul ei ole, aga omavaheline rivaalitsemine loob treeningprotsessi ikka natuke põnevust."

Sõudekoondise vastutav treener, soomlane Veikko Sinisalo, on Eesti paremaid juhendanud alates eelmise aasta oktoobrist. Sinisalo jälgis tähelepanelikult ka Emajõe karikavõistlusi.

"Olen alaliidu poolse toetusega väga rahul," kinnitas Sinisalo. "Tunnen suurt rõõmu nende sportlastega koos töötamisest. Olen nende töödistsipliiniga väga rahul. Naudin tööd Eesti koondisega."

Allar Raja sõnul otsib Sinisalo treenerina balanssi. Ta kasutab teadust, aga lähtub ka sportlaste senisest praktikast, meetoditest, mis on eestlastele edu toonud.

"Inimeste inimene: rahulik, kuulab üsna palju sportlast, avatud. Talle meeldib kogu aeg mängida lahtiste kaartidega. On selge, et ta teab, et treenib kogenud sportlasi ja ta ootabki meiepoolseid ettepanekuid ning treeningprotsessist tagasisidet. Mõlemapidine infovahetus annabki hea tulemuse," arvab Raja.

Mis on Sinisalo tulekuga ettevalmistuses muutunud? "Treenime palju rohkem kogu pundiga koos ja treeningmaht on stabiilsem," ütles Kaur Kuslap. "Ma arvan, et oleme suurendanud vastupidavustreeningute hulka," lisas Sinisalo. "See on suurim muudatus. Mahud on varasemast veidi suuremad. Kuid ka maht on suunatud just vastupidavustreeningutele."

Nii olümpiakvalifikatsiooni kui ka tänavuseks planeeritud Euroopa meistrivõistlusi silmas pidades on Sinisalo esimene prioriteet paarisaeruline neljapaat. Märtsis valis ta koosseisu Endreksoni, Raja ja Taimsoo, kuid koroonakriis lõi plaanid segamini. Nüüd on jälle võimalus kaheksal mehel. Euroopa meistrivõistluste paatkond peaks selguma hiljemalt septembri alguses.

"Kõikidel on plaan kõigepealt saada neljasesse ja kui see ei õnnestu, siis hea meelega teistesse paatidesse," rääkis Andrei Jämsä. "Õnneks mulle tundub, et praegu inimesi on, kellega sõita. Muidugi on esimene eesmärk tagasi neljasesse saada, kui ei saa, siis sõidan hea meelega kaheses või mõnes muus paadis."

Sinisalo kaasamine oli selge signaal, et Eesti sõudmine vajab kõrgemale tasemele tagasi jõudmiseks värsket pilku ja mõtlemist. Allar Raja tõdeb, et hinnangu saab soomlasega tehtavale koostööle anda tähtsate võistlustega, kuid treeningutel on uut hingamist tunda.

"Treeningrežiimi ja meeste ning enda käitumise põhjal võin öelda, et see käiguvahetus on tulnud ja oleme läinud tagasi vanasse heasse rööpasse, kus punt harjutab koos. See, kas see ennast õigustab, näitavad tiitlivõistlused. Eesmärk on ikkagi olla tagasi tipus ja võistelda finaalis kõrgete kohtade eest," kinnitas Raja.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: