Üksikmängule keskendunud Kuuba: eesmärk on kogu aeg taseme tõstmine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kristin Kuuba
Kristin Kuuba Autor/allikas: Eesti Sulgpalliliit

Alates 1. maist saavad sulgpallurid hakata koguma Toyko olümpiamängudele kvalifitseerumiseks vajalikke punkte. Just eesseisvat olümpiat silmas pidades pidi 22-aastane Kristin Kuuba sel hooajal langetama raske otsuse, kas jätkata üksik- või paarismängijana.

Varasemalt on tartlanna paarismängus häid tulemusi saavutanud koos Helina Rüütliga. Kuuba valik langes üksikmängu kasuks ning nii sportlane kui tema treener Mart Siliksaar on selle õigsuses veendunud. Viimase aastaga on Kuuba naiste maailma edetabelis tõusnud 50 kohta ning kõige uuemas pingereas asub ta senise karjääri parimal, 62. kohal.

Edu võti on olnud stabiilne töö. "See järjepidevus on endiselt üks võtmesõna. Midagi kardinaalselt teistmoodi ma ei ole teinud, lihtsalt targalt ja kõvasti trenni, see on edu toonud," rääkis Kuuba Vikerraadiole. "Vahepeal käisin välislaagris Taanis, see andis väga palju juurde."

Šveitsis toimunud MK-etapil näitas Kuuba eriti head mängu kaheksandikfinaalis, kus ta läks vastamisi maailma teise reketi, hiinlanna Chen Yufeiga. MM-pronksi vastu õnnestus võita geim, mis sisendas mõistagi palju eneseusku. "Kindlasti oli see üks elu paremaid mänge. Ma polnud varem üldse top10 mängijatega mänginud, selles mõttes oli isegi üllatus, et suutsin geimi võita. Arvan, et vastane oli samamoodi üllatunud," muigas Kuuba.

Treener Mart Siliksaar toob välja, et taseme tõstmiseks vajalike võimaluste leidmisel ollakse avatud. Kasutatakse välismaa spetsialistide abi, mille heaks näiteks oligi viimane Taanis toimunud laager.

Siliksaar on olümpiamängudele aidanud nii Raul Musta kui Kati Tolmoffi. Praeguseni ainsa eestlannana sulgpallis olümpiakonkurentsi murdnud Tolmoff jõudis maailma edetabelis välja 32. kohale. Praeguse naiste esinumbri Kuuba mängus näeb kogenud Siliksaar kõvasti arenguruumi.

Kui sujuv on Kuuba sportliku taseme tõus treeneri hinnangul olnud? "Maailmareiting on ääretult objektiivne näitaja ja kuna ilma suuremate langusteta on kogu aeg pidev ülesminek toimunud, siis see ongi vastus sellele küsimusele," ütles Siliksaar. "Vastavalt siis sellele, kuidas on maailma erinevatel karikaetappidel võisteldud, selliselt on ka kohad. Ma pean lisama, et see koht – 62. – ei ole kaugeltki Kristini piir. Potentsiaal on Kristinis ääretult suur, olen sada protsenti kindel, et Kristini koht lähema kahe aasta jooksul saab olema kõrgem kui 32."

Mida tuleb Tartu Ülikoolis kehakultuuri tudeerival Kristin Kuubal teha, et kvalifitseeruda Tokyo olümpiaturniirile? Kokku võistleb OM-il 38 naisüksikmängijat, kellest 34 saavad koha maailma edetabeli alusel. Nimekiri läheb lukku 2020. aasta aprilli lõpus.

Tõenäoliselt tagaks OM-pääsme ka praeguse edetabelikoha säilitamine. Nimelt saab üks riik naiste üksikmängus maksimaalselt välja panna kaks sulgpallurit.

Kuuba on pigem konservatiivsema vaatega ning leiab, et edetabelikohta peaks parandama. "Kümme parimat turniiri aasta jooksul läheb arvesse, igalt turniirilt saab teatud arv punkte ja kõik, kes sinna tahavad saada, hakkavad turniiridel käima punkte noppimas," rääkis Kuuba. "Võimalikult hästi ja stabiilselt mängida, et punktid kokku saada. Eesmärk on punktid kokku saada võimalikult vara, et oleks olümpiakoht kindel. Top80-s, top100-s on päris palju võrdseid mängijaid, kes väga tahavad olümpiale saada, närvide mäng."

Sel aastal on olümpiakvalifikatsiooni silmas pidades väga olulisteks võistlusteks juunis toimuvad Euroopa mängud ja augustis peetavad maailmameistrivõistlused.

Võrreldes eelmise hooajaga on Kuuba osa võtnud kõrgema tasemega turniiridest ning tugevas konkurentsis on esikohta saada mõistagi raskem. Filosoofia on noorel neiul aga paigas. "Turniirivõit ei tohiks enam olla omaette eesmärk, eesmärk on kogu aeg taseme tõstmine ja sellega peaks omakorda kaasnema turniirivõidud," arutles Kuuba. "Kui suudadki maailma teise numbriga ühe geimi võita, siis… alguses punkt, siis geim ja siis mäng, selline on minu loogika. Madalamaid turniire mängides saab turniirivõite, aga parema enesetunde annab, kui suudad top20 mängijaid võita. Ja eks tulevad ka kindlasti turniirid, kust suudan medaleid võita."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: