Skandaalid rahvusvahelises alaliidus võivad poksi olümpialt eemale jätta ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Semiskar/ERR SPORT

Skandaalid Rahvusvahelise Poksi Assotsiatsiooni (AIBA) ümber ei taha vaibuda ning alaliidu töö pihta on kriitikanooli saatnud ka Rahvusvaheline Olümpiakomitee. Vikerraadio spordisaade "Spordipühapäev" keskendus segadusele pikemalt ning uuris, kuidas nähakse olukorda Eesti poksimaastikul.

Veebruari alguses, veidi enne taliolümpiamängude algust, kogunes Lõuna-Koreas PyeongChangis Rahvusvahelise Olümpiakomitee ehk ROK-i täitevkomitee. Ühe küsimusena arutas täitevkomitee ka olümpiapoksi koordineeriva Rahvusvahelise Poksi Assotsiatsiooni ehk AIBA-ga seonduvat. AIBA ei ole oma tegevuses otseselt seotud profipoksi haldavate organisatsioonidega nagu WBO, WBA, WBC või IBF.

4. veebruaril astus ROK-i president Thomas Bach PyeongChangis ajakirjanike ette ning rääkis pressikonverentsil ka AIBA-st. ROK-i täitevkomitee oli organisatsiooni osas väga kriitiline.

"Rahvusvahelise Olümpiakomitee täitevkomitee ei ole rahul Rahvusvahelise Poksi Assotsiatsiooni poolt ette valmistatud raportiga, mis käsitleb Rahvusvahelise Poksi Assotsiatsiooni juhtimist, rahastust, kohtunike tööd ja antidopinguküsimusi," rääkis Bach siis. "Rahvusvahelise Olümpiakomitee täitevkomitee kinnitab, et Rahvusvahelise Poksi Assotsiatsiooni juhtimise osas on algatatud ROK-i poolt läbi viidav uurimine. ROK-i täitevkomitee nõuab Rahvusvaheliselt Poksi Assotsiatsioonilt 2018. aasta 30. aprilliks uut raportit. Viimaks, Rahvusvaheline Olümpiakomitee võtab endale õiguse jätta poksimine kõrvale 2018. aastal Buenos Aireses toimuvatelt noorte olümpiamängudelt ja 2020. aasta Tokyo olümpiamängudelt."

AIBA tegevust on skandaalid saatnud juba varasemalt ning pikalt organisatsiooni presidendi ametis olnud hiinlane Ching-kuo Wu astus mitmete süüdistuste tõttu 2017. aasta novembris presidendi kohalt tagasi. Praegu täidab AIBA presidendi kohuseid Gafur Rahhimov, kelle minevik äratab aga paljudes suuri kahtlusi. Nimelt kahtlustatakse teda seotuses Usbekistani allmaailmaga.

Ühe rahvusvahelise alaliidu prestiižile antud olukord mõistagi kasuks ei tule. Nüüd on aga langetud ka ROK-i süüdistuste rahe alla.

Thomas Bachi märkused puudutavad mitut valdkonda, kuid AIBA treenerite komisjoni liige Ervin Kade peab kõige kriitilisemateks poksikohtunikega seotud probleeme. Suuri skandaale põhjustas kohtuniketöö ka Rio olümpial. Praegu Soomes elav Kade on olnud nii Eesti kui ka Soome poksikoondise peatreener.

"Poksis on kohtunike küsimus alati probleemiks olnud ja sellele oleme nii kohtunike kui treenerite komisjonides piisavalt tähelepanu pööranud ja mitmeid muudatusi teinud," rääkis Kade Vikerraadiole. "Eks kõigile poksisõpradele on teada Roy Jones'i lugu Souli OM-päevilt (Jones kaotas 1988. aasta olümpiafinaalis Lõuna-Korea poksijale Park Si-hunile 2:3. Hiljem tunnistas Maroko kohtunik Hiouad Larbi, et Jones oli selgelt parem poksija, kuid ta otsustas kohaliku publiku meeleheaks Parki kasuks. Kaks kolmest Parkile hääle andnud kohtunikust said hiljem eluaegse keelu - toim.).

"Selle tõttu tehti kohtunike süsteemis muudatusi ja 1989. aasta Moskva MM-il oli juba kasutusel punktimasinasüsteem," jätkas Kade. "See süsteem töötas kuni 2012. aastani ja aasta pärast seda võeti Kasahstanis MM-il kasutusele profipoksis kasutusel olev kümnepalline hindamissüsteem."

"Publikule jääb tihtipeale arusaamatuks, mille põhjal otsus langetatakse. Mõnes mõttes on see kümnepalli süsteem mõistlik, aga see pole samuti objektiivne."

Roy Jones Jr. (paremal) kaotas Souli OM-finaalis kohtunike vastuoluliste otsuste tõttu Autor: AP/Scanpix

Kas praegu võiks karta, et poks jääb Tokyo olümpiamängudelt eemale? "Tegelikult hakkas see jama peale pärast Rio OM-i," sõnas Kade. "Kõik kohtunikud, kes seal õigust mõistsid, said disklahvi. Pärast tulid Aserbaidžaani kompanii poolt suured võlanõuded. Nüüd on uus juhtkond, on lääneinimesed, ei ole enam korruptsiooni. Minu arust on praegu igati positiivsed suunad ja samuti on leidnud lahendust AIBA võlgade tasumine, finantsvõimekus. Eks näis, mis aeg toob, aga uus juhtkond on teinud suuri muudatusi, kasutusele võtnud uued programmid ROK-i esitatud nõuete lahendamiseks."

"Gafur on FBI mustas nimekirjas, siit ei pääse üle ega ümber," sõnas Kade AIBA presidendi kohuseid täitva Gafur Rahhimovi kohta. "Oma positsiooniga on ta aga korra majja löönud ja saanud kompaniidega kokkulepped. Eks ta astub siis kõrvale, kui erakorralisel kongressil valitakse AIBA-le uus president."

Tundub, et väikesed alaliidud nagu Eesti ei oma palju informatsiooni, mis AIBA-s toimub ja seetõttu on ka raske valikut teha, kelle poolt hääletada. Kui raske on väikesel alaliidul AIBA-s oma kohta leida?

"Igal alaliidul on üks hääl, siiani olen mina AIBA komisjonis ainuke eestlane," kinnitas Kade. "Eks see sõltub suuresti sellest, kas Eestis on poksijaid - praegu on olukord selline, et Eestis pole neid, kes võiksid maailmaareenil midagi korda saata ja sellest sõltub ka Eesti hääle kaal. Iirlastele on poks läbi aegade kõige rohkem olümpiamedaleid toonud spordiala ja nende sõna loeb väga palju. Kui eestlased oleks samas positsioonis, kuulataks ka meid rohkem. Suurvõistlustel välja võideldud medalid on need, mis aitavad Eestil selles mängus püsida."

Eesti Poksiliit teeb tööd selle nimel, et võimaluse avanedes Eesti poks siiski Tokyo olümpiamängdele viia. On meil mõni selline poksija, kes võiks Tokyosse jõuda?

"Hetkel on sinna kaks aastat aega ja sellele küsimusele on väga raske vastata," tõdes Eesti poksikoondise koordinaator Artur Sinilill. "Lootus ikka jääb, poisid teevad trenni ja arenevad. Kahe aastaga on kõik võimalik. Meil on päris hea noortegrupp viie rahvusvahelisel tasemel poksijaga, kellega valmistume ka kuu aja pärast toimuvaks EM-iks."

Kuidas olümpiapoksi üldse taseme poolest hinnata? Millise tasemega poks olümpial praegu on ja kui konkurentsivõimelised need sportlased poksis üldiselt on? "Sõltub, kellega võrreldes konkurentsivõimelised," ütles Sinilill. "Olümpiatase poksis on väga kõva, sest sinna saadakse läbi kvalifikatsiooni ja see sõel on väga tihe. Mina leian, et need, kes OM-ile pääsevad, on väga tugeval tasemel poksijad."

Kas see toetus, mida Eesti Olümpiakomitee teile praegu OM-ile saamiseks pakub on piisav või jääb puudu? "Paraku ei toeta EOK praegu alaliitu absoluutselt. Seal on omad kriteeriumid välja töötatud. Et tulemust saavutada, tuleb eelnevalt päris palju kulutada, et toetuskategooriasse sisse saada. Tänase päeva seisuga on see kahjuks null."

AIBA asepresident Franco Falcinelli (vasakul) ja AIBA tegevpresident Gafur Rahhimov Autor: TASS/Scanpix

Kas kriitika, mida ROK AIBA-le teeb, on põhjendatud? "Kui sellest juttu on, peavad neil järelikult mingid argumendid olema," arvas Sinilill. "Seda siseasja on meil kaugelt väga raske kommenteerida, me oleme sellest väga kaugel."

Mille põhjal teie otsustate, kelle poolt üldkogudel hääletada? "Eks seda otsust ongi väga raske teha. Kui kandidaadid on üles seatud, arutab poksiliidu juhatus eelnevalt kõik plussid ja miinused läbi. Kongressile minnakse kindla häälega."

Mida on Eesti poksil AIBA-lt kõige rohkem vaja? Kas see on pigem kohustus, et tuleb olla rahvusvahelise organisatsiooni liige või on see ka Eestile häid asju kaasa toonud? "Praegu puudub kahjuks igasugune abi, pigem on ta ikkagi kohustus, et saada osa võtta AIBA poolt korraldatud tiitlivõistlustest," tõdes Sinilill. "Mingid aastad tagasi jagati materiaalset toetust, poksimaske, kindaid."

Kas probleeme kohtunike tegevusega kohtab ka Eestis? "Kahjuks oleme ka meie sellega maadelnud," kinnitas Sinilill. "Probleem on, oleme seda arutanud ja üritame leida lahendusi. Meie riigis on pigem asi selles, et kohtunikud soosivad kedagi. Me oleme lihtsalt nii väikesed ja kõik tunnevad kõiki, siis tekibki mingil määral otsuste kallutamine."

AIBA uus president saab seega praeguse seisuga selgeks sügisel. 30. aprilliks tuleb rahvusvahelisel alaliidul esitada aga ROK-ile uus oma tegevust käsitlev raport. Loodetavasti võidab sellest kõigest lõpuks ikkagi sport.

Toimetaja: Anders NõmmERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: