Tammeka treener: mõned meistriliiga mängijad peavad klubidele peale maksma

Spordiregistri andmetel mängib Eesti spordiklubides ja -koolides jalgpalli 2171 tüdrukut ja 532 naist. Kui naiste jalgpallikoondis mängis möödunud suvel Euroopa meistri Hollandiga, oli eestlannade rivistuses kuus mängijat välisklubidest, ehk ainult kuus pallurit, kes jalgpalli mängimise eest mingitki tasu teenivad.

Eesti jäi Hollandile kindlalt alla, 0:7. On see aga ime, kui koondis koosneb amatööridest, kes teevad seda õpingute, töö ja pereelu kõrvalt?

"Nad saavad väikest päevaraha selle eest, et nad koondises käivad, mis on sarnane meeste omale. Selles suhtes me oleme nad seadnud samale pulgale meestega, aga selge on see, et nemad oma igapäevase jalgpallilise tegevuse eest tasustatud ei saa," selgitas ERR-ile Eesti Jalgpalli Liidu peasekretär Anne Rei.

Naiste meistriliigas pole kedagi, kes tasu teeniks. Miks ei võiks olla? "Sinna on pikk tee minna. Kui me oleme hetkel olukorras, kus mõned naiste meistriliiga võistkondades mängivad mängijad maksavad ka kuumaksu klubile, siis see selgitab ära, et tegelikult on veel väga palju samme, mida on vaja enne teha, et sinna jõuda," tõdes JK Tammeka peatreener ning Eesti koondise abitreener Sirje Roops.

Ka meeste Premium liiga muutus täisprofessionaalseks alles tänavu, stipendiumid ja solidaarsustoetused on aidanud taset kergitada. Kas naistel ei tuleks kõne alla kasvõi osaline toetus üksikutele mängijatele?

"Seal on väga palju punkte, mis on vaja enne ära täita, et me saaks sellest rääkida nii, nagu meeste poole peal on, et jalgpalliliit maksab stipendiumi teatud mängijatele. Eks me seda sooviks," kinnitas Roops. "Mingil hetkel võiks ju olla nii, et üks nendest mängijatest, kes saab stipendiumi, võiks olla naine. Selle jaoks on meil aga vaja rohkem mängijaid."

Rohkem mängijaid ongi peale kasvamas. Jalgpalliliidu korraldatud tüdrukute jalgpallifestivalid on kaheksa aastaga üle kuue korra kasvanud, möödunud aastal sai sellest osa ligi 2000 tüdrukut. Tänavu käivitus ka naiste U-17 eliitliiga, mida jalgpalliliit toetab. Ja ka stipendiumid on pikemas plaanis sees.

"Pärast U-17 liiga toetust oleme järgmise sammuna näinud seda, et hakkaksid tekkima stipendiumid andekamatele koondislastest noormängijatele, kes mängiksid ka Eesti klubides. Me ootame, et kogu kogukond, KOV-id, toetajad, kõik teised tuleks ka nende naiste jalgpalli arengutega kaasa ja annaksid oma panuse teiste mängijate toetamisele," rääkis Rei.

Aga miks siis ikkagi jalgpalli mängida - mis see on, mis naised staadionile toob?

"Ma arvan, et see on armastus jalgpalli vastu. See emotsioon, mida saad siit väljakult - järelikult see on nii asendamatu või siis see on teistest asjadest nii palju üle," sõnas Eesti koondise ja FC Flora naiskonna kapten Katrin Loo.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: