Korvpallikoondise peatreener Toijala: eesmärk on hakata mängima võitvat mängu

Eesti meeste korvpallikoondise peatreeneri Jukka Toijala sõnul soovib ta hoolealused mängima panna kiiret, nauditavat ja eelkõige sellist korvpalli, mis tooks Eestile edu.

Enne kui me hakkame rääkima Eesti rahvuskoondisest, siis kas te olete näinud Michael Jordani dokumentaalsarja "The Last Dance"?

Jah, olen näinud. Mul on väga hea meel, et ajal, kui me ei näe korvpallimänge, tuli midagi sellist välja. Ma nautisin seda väga. Jälgisin 1990. aastatel Chicago Bullsi mänge ja oli väga huvitav näha kulisside taga toimuvat.

Mis on põhiline, mida sellest sarjast kaasa võtta?

See on hea küsimus. Me näeme, et see on tehtud Michael Jordani perspektiivist. Mõned inimesed arvasid, et nad meenutavad, et ta ongi läbi aegade parim mängija võrdluses LeBron Jamesiga. See võis olla selle sarja taotlus. Ma arvan, et see sari on väga hästi tehtud ja on väga huvitav jälgida kulisside taga toimuvat, et mis tegelikult toimus. Vaatasin seda ka treeneri pilgu läbi, kuidas Phil Jackson nende raskete karakteritega hakkama sai ja nad tiimina töötama pani. See oli samuti väga huvitav.

Siim-Sander Vene siirdub Hispaania kõrgliigasse Fuenlabrada meeskonda. Mis Teie sellest võimalikust üleminekust arvate?

Ilmselgelt näitab see seda, et Siim-Sander Vene on avaldanud Hispaania liigas muljet juba varemgi, sest ta on seal tuttav mängija ja nad austavad teda. Kui ma mõtlen Hispaania liigast, siis kui see pole Euroopa parim liiga, siis vähemalt kolme parema hulgas. See oleks väga hea üleminek, kuid ootame, kuni Siim-Sander ise seda kinnitab.

Kas see on sel suvel privileeg, et te saate koondisega võib olla kuid töötada? Tavaliselt rahvuskoondise peatreeneritel sellist võimalust ei ole.

Jah, kohe kindlasti. Pean kõigepealt tänama Eesti korvpalliliitu, kes on andnud meile selle võimaluse ja et meil on eelarvet, et sellist laadi tööd sel suvel teha. Ma arvan, et see on suur investeering igatpidi. Sellise programmi ja uue ajastu alustamine rahvuskoondises on meie jaoks väga oluline. See saab olema pikk periood. On mängijaid, kes jäävad meiega kogu suveks ja on korvpallureid, kes on meiega lühemat aega, sest nad peavad oma töökohtadele naasma.

Mis on selle suve trennide eesmärk? Järgmised ametlikud mängud saavad toimuma ehk alles novembris. Mille nimel te praegu treenite?

Esimese asjana aitame me mängijatel naasta heasse vormi. Mõned neist on istunud kodudes juba paar kuud. See on esimene asi, et alustada kergemalt ja tunnetada korvpalli. Rahvuskoondise seisukohalt üritame laiendada kandidaatide hulka, et aru saada, millist korvpalli me tulevikus soovime mängida. Meil on trennides 30-40 mängijat, testime ka mõningaid nooremaid mängijaid. Ma arvan, et on väga oluline luua selline Eesti korvpalliperekond ja aidata üksteist selliselt.

Te olete praegu juhendanud koondist ainult kahes mängus, mis toimusid veebruaris. Kas nüüd algab see töö, kus te päriselt oma ideid saate rakendada?

Jah, otseloomulikult, sest nüüd on lõpuks aega treeningutel rakendada neid ideid, kuidas me kavatseme mängida. See aeg annab ka võimaluse treeneritele õppida tundma mängijaid ja nende mängustiili. Ma arvan, et isegi kui mul on suur idee, mida teha, siis ma pean ikkagi kasutama mängijate parimaid omadusi, et saavutada edu.

Millist mängu hakkab Eesti korvpallikoondis Teie juhendamisel mängima?

Loodetavasti võitvat mängu, see on meie eesmärk. Kui ma vaatan meie mängijaid ja eriti noori andekaid mängijaid, kes tulevad, siis minu silmis on see kiirusele orienteeritud mäng, kus on rünnakul palju ruumi ning pall liigub äärelt äärele. See on stiil, mida ma loodan. Loodetavasti toob see rõõmu ka fännidele.

Meil on praegu kvalifikatsiooniturniiril üks võit ja üks kaotus. Kas me kvalifitseerume 2021. aasta EM-finaalturniirile?

Ma arvan, et meil on väga hea võimalus EM-finaalturniirile kvalifitseeruda.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: