Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kalle Voolaid: Lurichi pärand on suurem kui legend tugevast mehest

Eesti spordi- ja olümpiamuuseumi teaduri Kalle Voolaidi sõnul võiks meie suurtest spordisangaritest ka Eesti suurema ajaloo kontekstis rohkem rääkida.

"Kui vaadata, kes nende spordi suurkujudest kõige suuremat mõju on avaldanud, siis ma tegelikult tulekski tagasi just Georg Lurichi juurde," lausus Voolaid intervjuus Vikerraadio saatele "Spordipühapäev".

"Selle mastaabiga nimesid - kui vaadata meie rahvapärimust - ei ole küll kedagi testi kõrvale panna, kellest siiamaani nii palju räägitakse. Kui tuleb juttu tugevast mehest, siis tahad ikka öelda "Lurich" tema kohta. Mis sa muud tema kohta siis ikka ütled? See on fenomenaalne, kuidas ta on meie mällu läinud ja tähendus on kindlasti hoomamatult suur."

Kuigi Lurich on rahvuslik sangar, siis ei olnud ta põlu all ka nõukogude ajal. "Ta tegi suuri tegusid ajal, mil Eesti kuulus Tsaari-Venemaa koosseisu ja suuresti ka seostus Venemaal reisimisega ja vene maadleja nimega ka Nõukogude Liidu jaoks. Aga meie jaoks on ta ju Eesti mees olnud," ütles Voolaid.

"Ei, teda kuidagi pisendatud ei ole kunstlikult kunagi. Aga tema pärand on võib-olla natuke suurem kui legend tugevast mehest. Ta oli väga unikaalne oma huvide ja võimete poolest ka teises plaanis. Vaimsed huvid ja kõik see sinna juurde."

"Spordipühapäeva" saatejuhi Johannes Vedru arvates kannab praegustest tegijatest enim Lurichi mõõdu välja kettaheite olümpiavõitja Gerd Kanter. "Gerd Kanter on väga mõtestatud spordimees ja haruldane selles suhtes küll. Laia silmaringiga ja et tugev isiksus, tundub mulle," kommenteeris Voolaid. "Tuleb sada aastat oodata ja vaadata, kui palju neid lugusid temast siis räägitakse. Kui nii läheks, siis oleks super."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: