Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kivine: Lurichi äratusretk toimus Eesti ajaloo kõige tumedamal perioodil

Täna avati Väike-Maarjas ausammas meie legendaarsele maadlejale Georg Lurichile. Väike-Maarja on Lurichi sünnikoht, ausammas avati maadleja 142. sünniaastapäeval.

Väike-Maarja keskväljakul avatud kahe ja poole meetrine kuju on valminud Amadus Adamsoni 1903. aastal Georg Lurichist valminud skulptuuri "Tšempion" ainetel. Monumendi autorid on Kuno Raude ja Lembit Palm.

Lurichi kujult eemaldasid katte olümpiavõitjad Jaan Talts ja Jaak Uudmäe. Georg Lurich on olnud rohkem kui sada aastat eestlastele eeskujuks ja toeks keerulistel aegadel.

"Ta tegi oma äratusretke nendel aastatel, kui Eestis valitses kõige tumedam, kõige raskem periood meie ajaloos," lausus avamisel ETV-le spordikirjanik Paavo Kivine.

"Kui tuli üks mees nimega Georg Lurich, kes oli tavalise inimese mõõtu ja näitas, mida võib eestlane korda saata pommide tõstmises, võõraste selja peale panemises."

"Kui ta selle sõnumi inimestele laval esitas, siis kindlasti inimesed mõtlesid, et kui suudab tema - mees meie seast - seda oma alal, raskejõustikus, miks meie siis ei võiks muudel elualadel suuta sedasama."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: