Pandeemia muudab ülikoolisporti, Kriisa hooaega ohustab veel üks takistus

{{1594451760000 | amCalendar}}
Kerr Kriisa
Kerr Kriisa Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Koroonaviiruse pandeemia tõttu tehakse USA üliõpilasspordi võistluskalendritesse suuri muudatusi. Kuigi NCAA korvpallihooaeg on esialgu jäänud puutumata, ohustab Arizona ülikooliga liitunud Kerr Kriisat hoopis USA immigratsioonipoliitikaga seotud takistus.

Koroonaviiruse puhang ei ole ookeani taga rahunenud. Reedel lisandus USA-s rekordiline arv nakatunuid (63 900), kokku on Ühendriikides positiivse koroonatesti andnud üle kolme miljoni inimese. Üliõpilasliiga NCAA, mille tulud ületavad ülipopulaarsete meeste korvpalli- ja ameerika jalgpalli turniiride toel miljardi dollari piiri, on pandeemia tõttu pidanud oma võistluskalendreid muutma.

Kolmapäeval teatas Ameerika Ühendriikide tippülikoole koondav Ivy League'i konverents, et sinna kuuluvad kolledžid ei löö koroonaviirusest tingitud ohu tõttu sügissemestril kaasa ühelgi NCAA turniiril. 

Sellel nädalal teatasid nii Big Teni kui Pac-12 konverentsid, et mitmel spordialal, kaasa arvatud ameerika jalgpallis, meeste ja naiste jalgpallis ning naiste võrkpallis, võivad ülikoolid mängida vaid konverentsisiseselt. See tähendab, et ära jäävad mitmed traditsioonilised konverentsiülesed vastasseisud, näiteks Lõuna-California ülikooli ja Notre Dame'i vaheline jalgpallimatš, mis on segamatult toimunud alates 1946. aastast.

Otsus sportida konverentsisiseselt paneb ülikoolidele ka majandusliku põntsu. Ühe näitena jääb New Mexico State'i ameerika jalgpalli võistkonnal mängimata UCLA ja Florida ülikoolide vastu, kahe mängu pealt oleks ülikool teeninud 2,7 miljonit dollarit.

Pac-12 tippkonverentsi kuulub ka algavaks korvpallihooajaks USA-sse koliva Kerr Kriisa koduülikool Arizona. Kui ameerika jalgpalli võistkondades on koroonaviiruse levik palju muret tekitanud ja hooaja võimalikkuse üldse küsimärgi alla seadnud, loodavad NCAA korvpalliturniiri korraldajad, et nemad pääsevad suuremate kadudeta.

Neljapäeval pidas NCAA turniirikomitee koosoleku, mille käigus leiti, et korvpalliturniir saab toimuda esialgse kava järgi. "See on liikmete praegune arvamus, mis võib mõistagi muutuda," rääkis Athleticule NCAA korvpalli asepresident Dan Gavitt. "Me vajame aega. Teame rohkem kuu või kahe pärast, aga loodetavasti saab hooaeg alata õigel ajal ja toimuda täies mahus. Me ei vaata asja läbi roosade prillide: teame, et palju võib veel muutuda."

Arizona hakkas sportlasi treeningutele lubama 15. juunist, kaks nädalat hiljem teatas ülikool, et 83 sportlaste seas läbi viidud koroonaproovist oli positiivne vaid üks. Lisaks koroonakriisile peavad USA ülikoolid aga tegelema veel ühe ootamatu takistusega.

USA immigratsiooniamet ICE teatas esmaspäeval, et välistudengid, kelle ülikoolid lähevad sügissemestriks üle veebipõhisele õppele, peavad riigist lahkuma või riskivad oma viisa kehtimisõiguse kaotamisega.

Kriisa koduülikool kinnitas aprilli lõpus, et planeerib sügisel distantsõppelt klassipõhisele õppele naasta. 27. juunil teatas kolledži president Robert C. Robbins aga, et Arizona osariigis tuvastatud viirusjuhtumite tõttu ei oleks ülikoolilinnaku avamine mõistlikuks otsuseks.

Esmaspäeval tegi Arizona ülikool avalduse, milles kinnitas, et rahvusvaheliste üliõpilaste naasmiseks antakse endast kõik, ka juhul, kui õppetegevus jätkub peamiselt internetis. "Üritame tagada klassiruumides toimuvate kursuste toimumise, et te saaksite riiki edasi jääda," kirjutas ülikool välistudengitele.

Lisaks Kriisale kuuluvad välistudengitest Arizona korvpallitiimi veel leedukad Ažuolas ja Tautvilas Tubelis, prantslane Daniel Batcho, türklane Tibet Gorener ning kamerunlane Christian Koloko. USA-sse ei või praegu siseneda inimesed, kes kes on viibinud viimase 14 päeva jooksul Schengeni piirkonnas (sealhulgas Eestis, Leedus ning Prantsusmaal), Suurbritannias, Iirimaal, Hiinas, Iraanis või Brasiilias.

Kui kõik läheb ikkagi plaanipäraselt, alustab Kriisa oma USA-karjääri 10. novembril, mil Tucsonis võõrustatakse Põhja-Arizona ülikooli.

Lisaks temale õpivad USA-s või lähevad sügisel sinna mängima veel Taavi Jurkatamm, Carlos Jürgens, Markus Ilver, Mark Andreas Jaakson, Indrek Sunelik ja Johannes Kirsipuu.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: