Veetõusme universiaadist: tase on muutunud ühtlasemaks

Foto: ERR

XXX suveuniversiaad toimus seekord Itaalias Napolis, kes sai korraldamisõigused peale Brasiilia äraütlemist. Eestist osales võistlusel kokku 51 sportlast. Universiaad kestab pühapäeva, 14. juulini ja eestlastest on seni parima koha saanud Reino Velleste.

"Seni on olnud Eesti parim laskja Reino Velleste, kes sai viienda koha. Tal olid väga head medalivõimalused, kuna ta oli enne finaallaskmist esimese-teise koha jagamisel, kuid kahjuks finaal ei õnnestunud tal eriti hästi," rääkis Ants Veetõusme intervjuus Vikerraadiole. "Judokatel ei läinud hästi seekord. Matthias Kuusik, kelle peale lootsime, oli esimesest ringist vaba, aga teises kohtus oma alalise konkurendiga Soomest ja lisaajal sai kolmanda hoiatuse ning pidi vastu võtma kaotuse. Lisaaja algul oli ka heide, mida kohtunikud kolm-viis minutit arutasid, aga lõpuks seda heidet siiski ära ei loetud ja nii jäigi mees pealtvaatajate hulka. Ujujad on samuti oma taseme teinud. Neil tuli Eesti juuniorite rekord, aga tase on nagu ikka meie jaoks liiga kõrge."

Tänavu oli universiaadile pääsemiseks karmimad nõuded ja kõrgemad nõuded, mis muutis ka sportlaste taseme ühtlasemaks. "Tase oli ühtlasem, sest nõrgemad jäid välja," jätkas Veetõusme. "Nagu olümpialgi oodati ja vaadati, et riike saaks rohkem ning igale riigile anti mingi kogus kohti. Reaalselt oli 8000 osaleja asemel 8600 registreeritut 113 riigist. Tänase seisuga oli kohal 111 riiki ja kirja pandud 8400 sportlast. Osalemine oli suur ja peab ütlema, et tase oli suhtelist ühtlane. Näiteks Kuusiku näitel saame välja tuua, et võitis austerlane, keda Kuusik võitis U-23 EM-i esimeses ringis ning maailmameister sai sarnaselt Kuusikule samuti esimeses ringis kaotuse. Üliõpilasspordi universiaadide üks omapära on see, et paljudel suurtel riikidel saavad võistelda need, kes põhikoondisesse ei pääse, samas nõrgemad nad ei ole. Nii tulebki välja, et edetabeli järgi ei ole neil koht väga hea, aga tase on, sest nad võistlevad koondise tasemel. Paljudel aladel, nagu ka treenerid mainisid, on tase Euroopa karikaetappide tasemel või isegi kõrgem."

Tänavust medalitabelit vaadates on universiaadil esinenud väga edukalt Aasia riigi sportlased. "Neid on ka palju ning jaapanlaste üliõpilassport on tõusuteel, hiinlastest rääkimata, kes korraldavad järgmise suveuniversiaadi. Korea on samuti alati väga tugev. Aasia riigid on tipus spordialadel nagu sportvõimlemine, ujumine, vehklemine, judost rääkimata. Euroopa on andmas oma kohti ära just seetõttu, et Aasia riigid pööravad väga palju tähelepanu üliõpilasspordile ja sportlaste heaolule," jätkas Veetõusme.

Napolis valiti sedapuhku välja ka 2023. aasta suveuniversiaadi korraldaja, kelleks on Venemaal asuv Jekaterinburg. Järgmine taliuniversiaad toimub Šveitsis Lausanne'is ja suveuniversiaad Hiinas. "Praegu ei ole tekkinud probleeme universiaadide läbiviimiskoha leidmisega. Asi läheb edasi ja on heal tasemel," ütles Veetõusme. "Veel peeti eelläbirääkimisi sügisel toimuvate FISU täitevkomitee juhtorganite valimiste teemal. Vaatame, kuidas meil läheb. Siiani on meil 20 aastat täitevkomitees olnud Kairis Ulp. Ma arvan, et ka eelolevatel valimistel esitame oma inimese täitevkomiteesse."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: