Ats Loot: tänapäeval hinnatakse palju rohkem ilusaid vorme ja naiselikke kehasid

Bikiinifitness
Bikiinifitness Autor/allikas: Raimond Roopärg / Eesti Meedia / Scanpix

Nädalavahetusel peeti Tallinnas Salme Kultuurikeskuses kulturismi ja fitnessi Eesti karikavõistlused. Kuna juba 1. mail algavad Hispaanias Santa Susannas Euroopa meistrivõistlused, pakkus mõõduvõtt mitmete koondislaste vormist hea ülevaate.

Tooni on andmas naisterahvad. Euroopa meistrivõistlustele lähetatakse 21-liikmeline koondis, kus naisvõistlejaid 17, mehi aga neli.

Pärast seda, kui spordiala pikaaegne esinduspersoon Ott Kiivikas amatööride hulgas võistlemise lõpetas, on selge, et vähemalt Eesti võistlustel saavad kulturismi ja fitnessi esindusnägudeks uued sportlased.

Spordiala aktivisti Ats Loodi hinnangul konkurentsivõimelistest tegijatest puudu ei tule. "Eks neid nimesid on palju. Kui jätame profiliiga välja ja räägime amatöörliiga baasil, siis mina ütleks, et sel hooajal Siim Savisaar klassikalises kulturismis ei võistelnud, samuti Raigo Kuusnõmm kulturismis, kes astus päris tugevalt eelmistel Eesti meistrivõistlustel Otile kandadele," lausus Loot Vikerraadiole.

"Bikiinis kindlasti on minu meelest vähe kõlapinda saanud Agne Kiviselg, kes sel hooajal on juba kaks Diamond Cupi ära võitnud, absoluudis ka. Karikavõistlustel võitis kõik, mis võita andis. Esta Pilt on ka. Ma loodan, et ma ei solva sellega, aga Esta Pilt on minu meelest nagu Ita Ever Eesti teatris. Grand Old Lady - tema ei väsi ja aitab asja Tartus ka ja on hästi tore inimene. Ma ütleks, et bikiinifitnessi tase Eestis on nii kõrge, et vahepeal on ülekohtune teatud nimesid välja jätta, aga need on põhilised, keda välja tooks."

Agne Kiviselg oli kahtlusteta seekordsete Eesti karikavõistluste üks säravamaid tegijaid. Kui bikiinifitnessi pikkusekategoorias kuni 169 sentimeetrit võis esikohta julgelt prognoosida, siis absoluutarvestuses õnnestus seekord edestada ka oma pikkusekategooria valitsevat maailmameistrit Arida Muru, kellele Kiviselg veel oktoobris toimunud Eesti meistrivõistlustel alla jäi. Nii Kiviselg kui Muru on Hispaanias peetaval EM-il stardis.

Eesti karikavõistlustel selgitatakse individuaalarvestuse kõrval ka klubidevaheline paremusjärjestus. Nädalavahetusel osutus kõige edukamaks Sparta spordiklubi, millele järgnesid Tallink ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi.

Ats Loot usub, et Eestis praegu klubide ja treenerite vahel ebatervet ja pahatahtlikku konkurentsi pole. Mõistagi, lähenemised siiski erinevad. "Viimasel ajal, mida populaarsemaks on see sport ka välismaal läinud, siis tehakse meeletult uurimistöid, kuidas ja kes teeb dieeti, palju on treeningkoormus ja nii edasi. Ei saa öelda, et klubide vahel rivaliteeti oleks. Vanasti oli seda rohkem. Mäletan, et kui ise viis aastat tagasi esimest korda võistlesin, oli Reval-Spordi ja TÜ ASK-i vahel. Need olid punktidega eesotsas ja omavahel võitlesid. Täna on juurde tulnud MyFitnessid ja Spartad - mul ei ole tunnet, et keegi võitleks klubide tasandil. See on pigem sekundaarne kõrvaprodukt. Pigem igaüks enda eest ja treeneritiimi alt."

Kui rääkida kulturismist ja fitnessist veidi laiemalt, siis viimastel aastatel tõdetakse, et fitnessi kasvava populaarsuse taustal on kulturismil raske nii palju heal tasemel tegijaid leida. Küllap peegeldab seda ka peatsetele Euroopa meistrivõistlustele sõitev koondis. Kui suures hädas kulturism tegelikult on?

"Ma ei ütleks, et hädas. Vanasti naiste seas viis-kuus-seitse aastat tagasi oli trend see, et pidid olema meeletult peenike. Täna hinnatakse palju rohkem ilusaid vorme ja naiselikke kehasid. Tänu sellele on bikiini silmale ilus vaadata. Paljud ei mõista, miks mehed panevad endale napid trussikud jalga, tõmbavad pruuni õliga end kokku ja pigistavad reas lihaseid. Bikiinifitness on inimestele võib-olla lihtsam vaadata. Kulturism on kauge. Vanasti oli Eesti meistrivõistlustel ka naiste bodybuilding ehk kulturism, aga see on ka täiesti ära kadunud."

Loot ütleb, et häid treenereid Eestis leidub. Samas on kulturismi ja fitnessiga tegelevad sportlased pigem iseseisvad. Nõu tasub muidugi küsida. "Igapäevaselt keegi pipetiga toita ei saa ja trenni pead ise ära tegema. Treenerid on head ja lähenemised on erinevad, aga tänapäeval on internetist võimalik nii palju infot saada. Küsimus on, kuidas inimesed selle filtreerivad. On inimesi, kes lähenevad väga mõistlikult, kes teevad - see ei ole hea sõna, aga "vanamoodsa" lähenemisega," lausus Loot.

"Teadmised lähevad järjest paremaks, sest üha rohkem on inimesi, kes seda spordiala esindavad," jätkas Loot. "Ma ka käin sõpradega vahel väljas ja ei jäta õlut joomata. See ei tähenda, et ma munk olen. Aga igal asjal on oma aeg ja õige koht. Nagu valgustitel on heleduse keeraja - mida lähemale võistlusele, seda rohkem põhja keerad ning pead väga ontlik ja raamides olema, et saavutada tulemusi."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: