Feministid nõuavad Pariisi olümpial hijabi keelamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saudi Araabia naissportlased 2012. aasta olümpiamängude avatseremoonial.
Saudi Araabia naissportlased 2012. aasta olümpiamängude avatseremoonial. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Prantsusmaa feministlik rühmitus pöördus 2024. aasta Pariisi olümpiamängude korraldajate poole, paludes neil keelata olümpial hijabi ja teiste islamistlike riietusesemete kandmine, et moslemitest naissportlased saaksid vabalt võistelda.

Feministlik rühmitus International League for Women's Rights (ILWR, tõlkes naiste õiguste rahvusvaheline liiga – toim) avaldas enda blogis postituse, kus Annie Sugier palub Pariisi olümpia korraldajail astuda vastavad sammud, et islamiriigid ei saaks sundida naissportlasi võistluste ajaks kogu oma keha katma.

Sugier on raamatu "Kuidas islamism rüvetas olümpiamängud" kaasautor. Tema sõnul on islamiriikidel võimaldatud tegutseda enda reeglite järgi – nad ei luba naistel osaleda segavõistkonnaaladel, naised tohivad vaid võistelda neil spordialadel, mis on vastavuses islami reeglitega.

"Pariisi olümpia korralduskomiteel on aeg reageerida ja võtta kasutusele kõikidele kehtivad printsiibid, mis on olümpiahartas kirjas," ütles Sugier. "Seni on kahel riigil – Iraanil ja Saudi Araabial – lubatud neid printsiipe rikkuda, kuna nad ei lase naissportlastel vabalt võistelda."

"Sellised arhailised meetmed on muuhulgas alandav viis, kuidas seksuaalne apartheid on neile poliitilise režiimi poolt peale sunnitud," lisas Sugier.

Sugier tõi välja, et olümpiahartas on selgesõnaliselt öeldud, et olümpiaaladel on usuline propaganda keelatud. "Kuidas saab rahvusvaheline olümpiakomitee selliste rikkumistega leppida? Samas kui Lõuna-Aafrikat karistati rassilise apartheidi tõttu," imestas Sugier.

"2024. aasta Pariisi olümpia- ja paralümpiamängude korralduskomiteel on haruldane võimalus näidata, kui vajalik on olümpiaharta printsiipide range jälgimine," lisas Sugier.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: