Rahvusvahelise tõstmisliidu president usub, et ala jääb OM-kavva ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Iraani tõstja Behdad Salimikordasiabi Aasia Mängudel
Iraani tõstja Behdad Salimikordasiabi Aasia Mängudel Autor/allikas: Xinhua/Sipa USA/Scanpix

Kuigi tõstmise tulevik olümpiamängudel on mitmete dopinguskandaalide tõttu sattunud kahtluse alla, usub rahvusvahelise alaliidu IWF-i president Tamas Ajan, et rahvusvahelise olümpiakomitee ROK-i abiga õnnestub ala dopingupatustest puhastada.

Tõstmine kuulub küll 2024. aasta Pariisi suveolümpiamängude esialgsesse kavva, kuid selle püsimajäämine sõltub sellest, kui rahule jääb ROK IWF-i korraldatud dopinguvastase võitluse tulemustega. Juulis kogunenud ROK-i juhatus tõdes eelmisel kuul, et edusammud on olnud "julgustavad".

"Optimistina usun, et tõstmine kuulub 2024. ja 2028. aasta olümpiaprogrammi," sõnas ungarlane AFP-le. "Aga meie sport peab jääma puhtaks ja mul on hea meel, et ROK toetab meid selles. Olen pühendanud oma elu dopingupuhta tõstmise eest võitlemisele, aga ma ei saaks seda realiseerida ilma ROK-i abita."

Eelmise aasta septembris võttis IWF vastu jõulise otsuse eemaldada rahvusvahelistelt võistlustelt üheks aastaks üheksa tippriigi esindajad, kelle sportlased on viimastel aastatel põrunud dopinguga. Alaliidu otsuse aluseks olid 2008. ja 2012. aasta olümpiamängude dopinguproovide järeltestimise tulemused, võistluskeeld hakkas kehtima Venemaa, Hiina, Kasahstani, Valgevene, Aserbaidžaani, Armeenia, Türgi, Ukraina ja Moldova sportlastele.

Dopinguvastasesse võitlusesse senisest enam panustama hakanud Türgi võistluskeeld tühistati sõltumatu paneeli soovitusel juunis, samadel põhjustel lõppevad tänasest Armeenia ja Aserbaidžaani võistluskeelud. Aasia mängudel osaleda soovinud Hiina apellatsiooni ei rahuldatud.

"Mul on kahju seda öelda, aga mõnede riikide alaliidud lubasid oma sportlastel tarvitada keelatud aineid, sest nende jaoks olid kõige tähtsamad tulemused," sõnas Ajan. "Mõistan, et kui ma käskisin neil jätta steroidide ja kasvuhormoonidega hüvasti, pahandasin mitmeid inimesi. Võin kaotada häid sõpru, aga ma eelistan inimestele jääda meelde ausa juhina."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: