Enneaegselt karjääri lõpetanud Viive-Kai Rebane: tõsiselt analüüsides on veidi kahju

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Viive-Kai Rebane ja Eesti naiste korvpallikoondis Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Eesti naiste korvpalli ajalugu teeb arvukalt mängijaid, kes erinevatel põhjustel jätnud varakult pooleli püüdlused tippspordis ja siirdunud karjääri tegema teistesse valdkondadesse. 31-aastane Viive-Kai Rebane on üks nendest endistest naiskorvpalluritest, kelle karjääri trajektoor sunnib vägisi küsima: "Aga, mis siis, kui…?"

Eesti korvpalli 100. aasta juubeli puhul rääkis Rebane oma värvikast teekonnast läbi noorteklasside ja -koondiste, Eesti meistrivõistluste, rahvuskoondise mängude ning lühikese, kuid kireva karjääri välisklubides. Lühidalt võib kokku võtta, et Rebase korvpalliteekonnale vajutasid lõpuks pitseri nii metsa all askeldavad kui kahel jalal ringi kõndivad vereimejad.

183 cm pikkune Rebane oli oma karjääri tipul Eesti koondises võimas korvialune jõud ja kaksikduublid punktide ja lauapallide näol olid tema puhul argipäev. Tänu korvpallile ookeani taga Binghamtoni ülikoolis psühholoogia eriala lõpetanud Rebane on kolmekordne Eesti meister, saanud Bulgaaria meistriliigas hõbemedali ja mänginud ka Itaalia tugevuselt teises liigas.

Kas mäletad, kuidas korvpalli juurde sattusid?

See oli lihtsalt juhuste kokkusattumus, et Reet Rausberg tuli toonasesse Tallinna 49. keskkooli (praegune Arte Gümnaasium - toim.) kooli kehalise tundi vaatama. Olime sügisel õues 500 meetrit jooksmas ning Reet võttis pikemad tüdrukud kõrvale ja küsis, kes tahaks trenni tulla.

Kas korvpall oli Sinu jaoks esimene treening, kuhu läksid?

Olin koolis rahvatantsurühmas ja käisin esimeses-teises klassis akrobaatikas. Reet tuli meid trenni kutsuma, kui ma olin juba kolmandas klassis. Väljaspool kooli polnud ma selleks ajaks ühtegi trenni läinud, ega polnud isegi sellele mõelnud.

Kui Reet Rausbergi trenni läksid, kas said kohe aru, et oled sattunud andekate mängijate seltskonda?

Mina käisin õhtuses vahetuses koolis ja meil oli kaks rühma trennis - hommikune ja õhtune rühm. Võistlustel mängisime ühise naiskonnana, aga ma ei mäleta, kes täpselt käis õhtuses ja kes hommikuses trennis. Aga võistkonnas olid lisaks minule näiteks Kati Rausberg, Sandra Andresson, Ingrid Jõe, Triin Taal ja Helena Mälton. Nendega moodustasime tuumiku, kellega tulime väga palju kordi Eesti meistriteks.

Kas Sulle hakkas korvpall kohe esimestest hetkedest meeldima?

Tead, mul pole nende asjade peale väga hea mälu (Naerab.). Tegelikult oli väga tore ja mulle meeldis. Olin vaikne ja tagasihoidlik ning väga suud lahti teha ei julgenud. Reet oli tore treener, ta oskas väga hästi noortega tegeleda. Saavutasime kohe edu ka, see kindlasti aitas. Siiani teeb nalja see, kui tagasihoidlik ma olin. Näiteks, ma ei julgenud Reedale öelda, et olen vasakukäeline. Reet õpetas mind parema käega viskama ja karjääri lõpuni viskasin vale käega (Naerab.).

Kas Sul hakkas korvpallisaalis kõik kohe algusest hästi välja tulema?

Meie võistkonnal tuli küll, aga mina polnud tiimis kindlasti paremate hulgas (Muigab.). Teised olid juba kaks-kolm aastat treeninud, alates esimesest klassist. Mina liitusin kolmandast klassist. Minu trump oli, et oskasin tööd teha, lauapallide eest võidelda ja kaitses rügada. Hea viskaja või punktitooja ma kindlasti polnud. Pigem käis meie mäng nii, et Kati ja Sandra tagant viskasid ja mina läksin nende praaki koristama (Naerab.). Iga asi tuleb välja teenida. Ma polnud veel piisavalt enesekindel, et hakata mängu kohe algusest enda peale võtma. Sellega läks aega, et teistele järele jõuda ja üldse aru saada, mis toimub.

Kuidas Sa ise ennast mängijana iseloomustaksid?

Ma olin selline, kes tegi rasket tööd ja sealt tuli ka minu edu ja oskused. Alguses mul polnud head viset, aga põhikooli lõpuks võib öelda, et juba oli. Mulle meeldis näha väljakul vaeva ja koguda lauapalle, vaheltlõikeid ja teha musta tööd, mis punktide kõrval võib-olla ei paista nii eredalt silma, aga toovad võistkonnale edu.

Loe edasi korvpalliliidu kodulehelt.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: