Kivioja olümpiale pääsemisest: võimalused on olemas ja ruumi on ka eksimusteks

Foto: ERR

Kaidi Kivioja võistles augustikuus Tokyos järgmise aasta olümpiamängude testvõistlusel naiste triatlonis ning sai suurvõistlust silmas pidades väga väärt kogemused. Kvalifikatsiooniperiood lõpeb järgmise aasta mais ning vaatamata oodatust kehvemale hooajale on Kiviojal starti pääsemiseks väga head võimalused.

"See oli väga väärtuslik kogemus, et näha, milline see rada ja kliima seal on," rääkis Kivioja intervjuus ERR-ile. "Kliima on tõesti väga eriline. Augustis on ta alati väga kuum ja niiske. See on midagi, milleks ennem peab valmistuma. Võistlus tehti niigi väga vara, kell 7.30 oli start, aga ikkagi oli stardis liiga kuum ja jooksudistants tehti meil poole lühemaks ehk kümne kilomeetri asemel oli viis. Seda kogemust ma ei saanud, kuidas on kümmet kilomeetrit joosta. Loodetavasti järgmine aasta toimub võistlus ikka õiges formaadis ja tehakse kõik, mis võimalik, et saaks teha täispikkuses triatloni. See oli väga hea kogemus, sest me olime kuulnud küll aasta aega, et seal on väga kuum ja olime selleks ekstra valmistunud - panime treeningprogrammi erinevaid harjutusi ja läksime kohale ka kümme päeva varem, et kuumaga harjuda. On küll kuum, see ei ole vale. Rada on samuti väga erinev Rio olümpiast, seal ei ole tõusu ja laskumist, see on tehniline, seal on palju kurve, tagasipöördeid. See on ka selline asi, mida saab aasta otsa harjutada paremaks."

Samuti oli 1500 meetri ujumise distants teistsugune, sest harjutud veetemperatuuri asemel tuli ujuda 31-kraadises vees. "Ujumise ajal tundsin samuti, et keha kuumeneb üle. See on ka erinev sellest, millega me harjunud oleme, aga samas kõigil on sama temperatuur. Veekvaliteet on midagi, mida meil väga kontrollitakse ja tundub, et sellega on kõik korras," jätkas Kivioja.

Kivioja tunneb, et järgmise aasta olümpiat silmas pidades tuleb tal eelkõige paremaks saada oma ujumine. "Ma olen nagu katkine plaat, aga ikka ujumisega tuleb vaeva näha. Olen küll edusamme teinud, aga kõik arenevad ja üldine tase tõuseb. Selleks, et järgmine aasta endale võimalikult head võimalused anda, siis ma ei tea, mitu sekundit peaks 1500 meetri peale edasi arenema, aga ühe grupi peaks edasi liikuma. Siis ma annaks endale paremad võimalused, et lõppkoht oleks parem. Ma tean, millega pean tegelema ja kuhu rõhku panema ning see teadmine on muidugi väga vajalik," ütles Kivioja.

Olümpiamängude kvalifikatsiooniperiood kestab kaks aastat ning läheb lukku järgmise aasta mais. Kiviojal on võimalused Tokyos starti pääsemiseks väga head. "Mul läks esimene aasta väga hästi, sain väga häid punkte ja olin kindlalt top40 seas. See aasta ei ole erinevatel põhjustel nii hästi läinud, aga ma ei ole top50-st välja langenud. Mul on veel võimalus see aasta kolmel etapil ja järgmisel aastal 6-7 võistlusel punkte koguda. Võimalusi on ja isegi on veel ruumi eksimusteks. Hetkel on mu ees seitse britti ja kuus ameeriklast, aga olümpiale pääseb neid igast riigist kolm. Kui ma olen 50., siis see ei tähenda, et top50 ainult saabki olümpiale. Kahjuks või õnneks on süsteem selline, et ei saa 50 kõige paremat osalema, sest osad, kes on top10-s jäävad välja, sest ta on näiteks neljas ameeriklane," rääkis Kivioja.

Ühte peamist põhjust, miks tänavune hooaeg ei läinud oodatult Kivioja välja tuua ei oska. "Kindlasti ma ei ole vähem vaeva näinud. See aasta on mulle spordis õpetanud, et midagi ei ole garanteeritud. Sa võid näha palju vaeva, teha palju tööd, aga tulemus ei pruugi tulla. See aasta nägin võib-olla liiga palju vaeva - sai natuke üle treenitud. Mõnes mõttes on hea meel, et selle vea see aasta tegin, et sellest õppida ning järgmisel aastal ehk väga olulisel aastal olla parem. Tagant järgi mõeldes ongi mul aasta kaupa üles-alla käinud. Ma olen varemgi halbadest aegadest läbi tulnud ja selle läbi paremaks saanud," mõtiskles Kivioja, kes 21. septembril osaleb MK-etapil Hiinas.

"See rada peaks mulle sobima, seal on rattarajal väga raske tõus ja mida raskem rattarada on, seda parem mulle. Ootused head võistlust teha on kõrged. Olen hästi valmistunud. Praegu olin väikese perioodi kodus, mis ei olnud küll puhkus, sest sai treenitud, aga sain vaimule puhkust, mis on hästi mõjunud. Siis on veel kuu aega hiljem kaks etappi Aasias - üks Lõuna-Koreas ja teine Jaapanis. Võistlusi on veel palju ja eksimusruumi saab endale lubada, aga tahan lõpetada tugevalt, et ma ei peaks viimase hetkeni maikuus võistlema nagu eelmine aasta. Tahan, et ma saaks järgmine aasta keskenduda ühele stardile. Teine väga tähtis võistlus on EM, mis toimub Tartus jälle. Ehk järgmine aasta on kaks väga olulist võistlust."

Vaata ka ETV spordisaate lugu:

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: