Tänavustel Eestimaa suvemängudel osalevad teiste seas ka Tammert ja Värnik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Aleksander Tammert Autor/allikas: Tairo Lutter/Eesti Meedia/Scanpix

Reedest pühapäevani leiavad Tartus ja Tartumaal aset 15. Eestimaa suvemängud. Tegemist on spordialade kompleksvõistlusega, mis toimub nelja aasta tagant ja mida on järjepidevalt korraldatud juba 1959. aastast.

Suvemängudel võtavad üksteiselt mõõtu kohalike omavalitsuste võistkonnad.
Tänavuste mängude kavas on kokku 25 spordiala. Traditsiooniliste kergejõustiku või tõstmise kõrval mahuvad programmi näiteks discgolf, mälumäng ja köievedu.
Eestimaa suvemängude korraldamise taga on Eestimaa Spordiliit Jõud. Tartu võõrustab mänge esimest korda.

"Ta on pigem suunatud territoriaalsele põhimõttele, et tugevdada oma kodukoha – linna või valla – ühtsustunnet. See on sellepärast eriline võistlus, et tullakse oma koduvalda või kodulinna esindama ja praktiliselt saavad tulla kõik – nii tipud kui igapäevased harrastussportlased. Mida väiksem on omavalitsus, seda suurem on kodukohatunne. Pigem on keerulisem just suurtel linnadel või suurematel omavalitsustel, kellel nii-öelda komplekteerimine ongi päris suur töö," rääkis Eestimaa Spordiliit Jõudi peasekretär Tarmo Volt Vikerraadiole.

"Arvestus on pigem see, et see annab võimaluse autasustada ja mõõtu võtta teiste omavalitsustega. See pole eesmärk omaette, aga elu on näidanud, et see on vajalik ja meil selguvad ka keerulise punktiarvestusega Eesti paremad maakonnad ja Eesti paremad omavalitsused kahes grupis. On suurematel võimalused ja ka väiksematel."

Eestimaa suvemängudel on oma kodukohta varasemalt esindanud ka mitmed maailmatasemel sportlased, sealhulgas Gerd Kanter. Kui tänavusele kergejõustiklaste stardinimekirjale pilk peale visata, siis jäävad silma tõkkejooksja näiteks Jaak-Heinrich Jagor ja maailma odaviskeparemikku kuulunud Risto Mätas. Tuntud nimesid on aga veel.

"Näiteks osaleb ka Aleksander Tammert, Karl Lumi, Kristjan Rosenberg, Tanel Laanmäe ja ka näiteks Andrus Värnik. Eestis on enamik sportlasi mingil määral nende erinevate mängudega kokku puutunud ja meil on alati hea meel kui ka need tipud tulevad ja annavad mängudele oma panuse," lisas Tarmo Volt.

Üritus omab seekord ka rahvusvahelist mõõdet. "Üle vabariigi tuleb kokku ligemale 4000 sportlast. Lisaks on need mängud äratanud huvi rahvusvahelisel tasandil ja siin tuleb külalisi ka mujalt riikides. Eksootilisemad riigid, kes tulevad väikese delegatsiooniga, on Valgevene ja Kasahstan. Nende mängude loosungiks on sel aastal "Terve Eesti spordib" ja eks ta sai tuletatud meie enda Tartu linna logost "Terve Tartu." Terve Tartu võõrustab kogu Eestit ja sellest tulenevalt terve Eesti spordib ja ma usun, et sellest tuleb tore spordifestival," rääkis Tartu linna sporditeenistuse juht Veljo Lamp.

Eestimaa suvemängud toimuvad 12.–14. juulini ehk täpselt samadel kuupäevadel, kui Lõuna-Eestis kihutavad Rally Estonia raames WRC-sarja tipp-piloodid, sealhulgas Ott Tänak. Seega peab Tartu samaaegselt võõrustama kahte väga suurt spordiüritust.

"Loomulikult me ei planeerinud seda, et kaks suurt üritust satub kokku. Eks ta oli mõnes mõttes juhuste kokkulangevus ja Eestimaa suvemängud olid lepitud kokku juba kaks aastat tagasi. Rallil sõltust see rahvusvahelisest kalendrist ja nii nad sattusid kogemata ühele ajale, aga ma usun, et sellest olenemata saame me siin linnaruumis kenasti hakkama ja pigem me isegi täiendame üksteist," usub Veljo Lamp.

"Reede õhtul, kui need avamised on ära olnud, on ühiskontsert, kus Tartu linn, Rally Estonia korraldustoimkond, Eestimaa suvemängude ja ka triatloni korraldustoimkond on koos planeerinud teha suure ja tasuta ühiskontserti kõigile külalistele ja linnakodanikele."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: