Nõmme Kalju president: esimene ülesanne on hakata uuesti jalgpalli nautima

Foto: ERR

Valitsev Eesti jalgpallimeister Nõmme Kalju lõpetas täna vastastikusel kokkuleppel lepingu senise peatreeneri Sergei Frantsevi.

Seitsme vooru järel Premium Liigas alles neljandat kohta hoidev Kalju määras peatreeneri kohusetäitjaks seni kuni 21-aastaste tiimi treeninud ukrainlase Roman Kožuhhovski, kes asub meeskonda juhendama katseajaga. Klubi presidendi Kuno Tehva sõnul tingis Frantsevi vallandamise asjaolu, et karmi käega treeneriga ei nautinud meeskond enam jalgpalli.

"Täna on mõistagi keeruline päev. Ühelt poolt on vastastikused emotsioonid, aga jah neljas aasta - me olime mõnevõrra mures juba eelmise hooaja lõpus, kui meistriks tulime. Mitte sellepärast, et tegemist oleks halva treeneriga. Vastupidi Sergei Frantsev on väga hea treener, väga tugev treener ja isiksus, aga ta on ka väga range metoodiliselt ja väga pressib peale. Olgem ausad, meeskonnal on igapäevaselt rutiinselt selliste asjadega toime tulla vaimselt raske. Kõik ju nägid, mis toimus. Asi ei ole selles, et üks mängija mängis halvasti või teine, vaid me nägime statistikast, et meeskond ei mängi üldse. Seda tuju ei olnud ja silm ei säranud," rääkis Tehva intervjuus ERR-ile.

"Sellega oleme juba üle kuu aja tegelenud. Siin ei ole üldse emotsioone, vaid puhtalt pragmaatiline lähenemine. Saad aru, kas on võimalik midagi parandada olemasoleva kooslusega või mitte. Ootasime ära Tammeka karikamängu ja lootsime, et see läheb hästi. See läks hästi, meeskond sai väga hea emotsiooni. Järgmisel päeval esitasin selle sama küsimuse uuesti, et kas me saame siit edasi minna selle emotsiooni pealt nii, et midagi muutub paremaks ja ühene arusaam oli kollektiivselt, et seda on raske loota. Elu on selline, raske otsus sai tehtud. Hullem oleks, kui me ei julgeks otsustada. Me läksime lahku väga suurte sõpradena ja mul on Frantsevi vastu ainult positiivsed sõnad. Ma arvan, et tal on klubi vastu samamoodi. Lihtsalt sa jõuad mingi hetk tõdemuseni, et enam koos edasi ei saa minna ja võib-olla viib tulevik kunagi uuesti kokku. Selline see seis on."

Esimene trenn uue peatreeneri käe all on tehtud ning Tehva usub, et mängijatel on kindlasti sarnaselt temaga vastastikused tunded. "Üks asi on see, et inimesed on kokku kasvanud ja üksteisega harjunud. Meeskonnal on samamoodi. Ega kellelgi ei ole Frantsevi kui persooni vastu mitte midagi. Lihtsalt mingi hetk need asjad ammendasid ennast. Samas ma nägin esimese trenni pealt, et lõpuks tekkis naer ja tahtmine. Ma arvan, et see on normaalne ja klassikaline olukord. Emotsioonid on täpselt sellised nagu need olema peavad. Oluline on see, mis emotsioonid on siin nädala jooksul ja meie esimene ülesanne on hakata jalgpalli nautima. Seda ei ole ma praegu näinud. Kui tekib jalgpallinauding jälle, siis läheb kõik paremaks," jätkas Tehva.

Aga miks osutus valituks ametikohale just Roman Kožuhhovski? "Esiteks on klubi enda sisemine filosoofia, et tahame alati vaadata organisatsiooni sisse. See on õiglane suund. Kui rääkida Romanist, siis tegelikult meie endine peatreener ta siia kutsus ja tal on väga suur kogemus Ukraina kõrgliigast. Ta on väga hea treener. Ta on täiesti ümber struktureerinud meie duubelmeeskonna. Ma ütlen ausalt, et kiidusõnad ainult. Ta võib-olla oma iseloomujoonelt on ka samamoodi range ja nõudlik. Jalgpallist teab palju, aga Frantseviga võrreldes vastand ja ma arvan, et selline vastand, mis praegu poistele vaimselt on kasuks. Ta suudab mängijatega leida teistsugust ühiskeelt. Ma arvan, et see on aus võimalus anda talle see enesetõestamise väljund ja millegi pärast on mul tunne, et ta saab sellega hakkama. Eks me siis vaatame edasi, mis saab. Iga uue töökohaga on ju katseaeg ja ega jalgpall sellest ei erine," märkis Tehva.

"Katseaja andmine kõlab nagu me vaataks kõike tulemuste pealt. Kalju kannatlikust hinnates võib ka Frantsevi ajal öelda, et esimesed kaks aastat me tiitlit ei võitnud. Väga kannatlikult vaatasime, mis toimub ja meie eesmärk ei ole ainult tulemus. Meid huvitavad ka muud protsessid, mis on jalgpalli ja meeskonna ehitamise juures. Asi ei ole ainult meeskonnas ja võidus vaid tervikpildis. Kuidas meeskond vastu võtab, kuidas treeningprotsess on organiseeritud, milline Kalju hakkab välja nägema mõne kuu jooksul. See on loomulik, võtame rahulikult, oleme toeks ja meeskond saab ka uue emotsiooni. Küsimus on, et kas see on lühi- või pikaajaline. Seal on alati need riskid, aga oleme optimistid ja mõtleme, et kõik läheb hästi ja teeme selle nimel tööd. Päeva lõpus see ei ole esimene kord, kus me sellises olukorras oleme. Juba pea 20 aastat on jalgpalliga tegeletud. See on klassikaline jalgpallis ja spordis tekkinud olukord. Näpuga ei saa kellegi peale näidata," tõdes Tehva.

"Mul on praegu juba mitmeid pakkumisi. Võimalus oli tuua kogenud välistreener, aga ma arvan, et haavad on liiga lahti ja see ei oleks õige olnud. Frantsevist peame väga lugu ja ükskõik, kes sinna tuleks, siis on tema saapaid raske täita. Võib-olla niipidi on natuke loogilisem minna. Treenereid on maailmas palju ja Frantsev ei ole viimane ega esimene. Meie sümpaatia on alati seal ,et saaks oma klubi seest selle uue inimese leida ja anda võimaluse. Vaatame rahulikult," jätkas Tehva, kellele tabeliseis muret ei tee.

"See ei ole põhjus, miks me treenerit vahetasime. Muret tegi, et meeskond ei naudi jalgpalli ja sellepärast on ka see tabeliseis selline. Mulle meeldis, mida fännid tegid viimases Tammekaga mängus - 12 minutit vaikiti ja siis panid nad plakati küsimusega "Kus on Kalju?" ja mulle meeldis, kui meie kapten ütles, et me oleme siin. Me oleme siin ja me saame aru, et me peame sellest välja tulema koos. See ei ole ainult minu tahe või uute treenerite tahe. See on meie kõigi kollektiivne tahe sellest välja tulla ja me mängime lõpuks fännidele. Fännid tahavad näha seda jalgpalli, mida nad on siia staadionile tulnud vaatama. Meie kohus on vastata neile sellega, milleks nad siia väljakule tulevad. Nad tahavad, et meeskond tahab mängida, on õnnelik ja rõõmus. Küll see tabel ka paraneb. Midagi katki ei ole, hooaeg on alles alguses. Võib-olla nendel mängijatel, kes on siin aastaid mänginud ja tiitli võitnud, siis nende jaoks ongi hea väljakutse, kuidas tulla meistriks, kui oled kümme punkti teistest maas. Nii et siin on ka plusse alati. See on alati nii. Siin on hea lõpetada, et pessimist ja optimist on surnuaias. Pessimist näeb riste, aga optimist näeb plusse. Igas asjas on alati kaks poolt," ütles Tehva.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: