Tartus saab uudistada näitust Kaunase Žalgirisest

Foto: 15min.lt/Scanpix

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis avati möödunud laupäeval pidulikult uus väljapanek, mis kannab nime "Žalgirise varakamber". Näituse projektijuhid Kalle Voolaid, Toomas Koitmäe ja Siim Randoja on leedulaste abiga kokku kogunud rohkem kui 30 kuulsusrikka Kaunase Žalgirise korvpalliklubi ajalugu tutvustavat rariteetset eset.

Väljapaneku avamine ajastati lõppenud nädalavahetusel Tartus toimunud Eesti-Läti ja Soome korvpalliliigade tähtede mängu ning Leedu Vabariigi 101. aastapäeva silmas pidades. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi juht Siim Randoja tõdeb, et rahvusvaheliste näituste korraldamine on muuseumi jaoks kujunemas prioriteetseks suunaks.

"See on teine suur näitus. Esimene oli eelmisel aastal suur koostöö Madridi Reali jalgpalliklubiga. Nüüd oleme korvpallimaailmas. Olen ise alati arvanud, et sport on rahvusvaheline ja üks spordi- ja olümpiamuuseumi missioone saab olla maailmatasemel tippesemete kohaletoomine," lausus Randoja Vikerraadiole.

"See näitus on kindlasti erakordne ja seda tasub oma silmaga näha. Kui räägime Kaunase Žalgirise saavutustest ja Euroliiga võidukarikast, William Jonesi turniiri ehk omaaegse klubide MM-i karikas, Balti liiga karikast, mille ainsa eestlasena on Žalgirise värvides võitnud Siim Sander Vene. Räägime meistrisõrmustest. Sellise korvpallitaseme asju ei ole Eestis kunagi näidatud ja sel lühikesel perioodil saab neid näha."

Randoja sõnul tuleb koostööpartnerite usalduse võitmiseks vaeva näha. "Näitame, mida oleme seni teinud ja mida oma väärtustega sümboliseerima. Usalduse võitmiseks kaasame tihtipeale nii erinevaid organisatsioone, saatkondi kui ka kõike muud. Madridi Reali usalduse võitmise järel on ette näidata koostöö maailma edukaima jalgpalliklubiga ja see juba räägib paljugi enda eest."

Kindlasti on abiks ka rahvusvahelise olümpiakomitee tunnustus näituste korraldamisel. "See on lisaväärtus usaldusväärtuse näitamisel ja tõestamisel erinevatele välispartneritele. Eelkõige on see kindlasti märgiline erinevates olümpiamängudega seotud organisatsioonides. Konkreetselt Žalgirise näituse puhul olid kokkulepped juba enne auhinna saamist, aga edasiste projektide puhul on see meile oluline tugitala."

Eesti korvpalli jaoks on Kaunase Žalgiris ajalooliselt tähistanud eelkõige vihast rivaali, kellega veel nõukogude perioodil üsna võrdselt heidelda suudeti. 1980. aastatel kujunes Žalgirisest suurjõud kogu Nõukogude Liidu mõistes. Hiigelriigi esiklubi tiitli eest heitles Žalgiris mitmeid aastaid Moskva CSKA-ga.

Võimalik, et just sellel perioodil hakkasid eestlased Žalgirise klubile senisest rohkem pöialt hoidma ning tänaseks päevaks on endisest vaenlasest saanud paljude siinsete korvpallisõprade palav armastus.

Lisaks on mitmed Eesti paremad pojad oma mängija- või treeneriambitsiooni just Žalgirises ellu viinud: Leedu meistriks on Žalgirise koosseisus tulnud Jaak Salumets, Gert Kullamäe, Priit Vene ja Siim-Sander Vene.

"Põhiline koostöö käis Žalgirise klubiga, aga Eesti link on väga tugev. Näitusele on jõudnud Gert Kullamäe 94. aasta mängusärk ja meistrisõrmus ning perekond Vene meistrimedalid, karikad ja esemed. See on väga oluline lisaväärtus," jätkas Randoja.

"Need trofeed ja väärisesemed lähevad kindlasti tagasi Kaunasesse. Aga üht-teist - mänguvormid ja -varustus - jääb ilmselt siia. Mõistagi jäävad Eestisse eestlaste asjad, mis hetkel küll hetkel spordimuuseumi kogusse ei kuulu, aga kunagi ei tea."

Näitus jääb avatuks maini.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: