Bulgaaria jalgpalliliidu president astus rassismiskandaali järel tagasi

{{1571137740000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Esmaspäeva õhtul Sofias peetud EM-valikmängu Bulgaaria ja Inglismaa vahel varjutas võõrustajate rassistlik käitumine, mille tõttu tuli mäng kahel korral peatada. Nüüdseks on fännide käitumise teemal sõna võtnud ka mõlema riigi peaministrid, teisipäeval astus ametist tagasi Bulgaaria jalgpalliliidu president.

Inglismaa 6:0 võidumängus kostus tribüünilt pidevalt rassistlikke hõikeid ja ahvihäälitsusi, lisaks tehti natsitervitust. Bulgaaria peaminister Boiko Borissov sõnas, et mõistab sellise käitumise hukka. Tema sõnul on Bulgaaria üks tolerantsemaid riike maailmas ja selline käitumine on lubamatu. "Borislav Mihailov peaks koheselt astuma tagasi Bulgaaria jalgpalliliidu presidendi ametikohalt," ütles Borissov. "Pärast häbiväärset kaotust ja üldse viimase aja kehvasid tulemusi käskisin peatada kõik suhted Bulgaaria jalgpalliliiduga – sealhulgas rahalised –, kuni Borislav Mihailov ametist tagasi astub."

"Muidugi ei astu ta ametist tagasi," ütles Bulgaaria jalgpalliliidu kõneisik Hristo Zaparjanov vastuseks. "Riigil pole mingit õigust sellist asja nõuda ega jalgpalliasjadesse sekkuda. Jalgpalliliit ei saa vastutada mingi seltskonna huligaansuste eest." Teisipäeva pärastlõunal vahendas Reuters, et Mihailov otsustas siiski ameti maha panna.

Teisipäeva õhtul teatas UEFA, et on Bulgaaria alaliidule esitanud süüdistuse fännide rassistliku käitumise, väljakule objektide viskamise ja hümnide häirimises. Viimases süüdistab UEFA ka Inglismaa alaliitu. Lisaks heidab UEFA Bulgaariale ette seda, et väärat käitumist näidati ka staadioni suurelt ekraanilt.

Suurbritannia peaminister Boris Johnson teatas, et on üle vaadanud videomaterjali staadionil toimunust. "See oli häbiväärne, sellisel käitumisel ei tohiks jalgpallis ega kusagil mujal kohta olla," ütles Johnson kõneisiku vahendusel. "UEFA peab endale tunnistama, et selle häbiplekiga ei ole piisavalt tegeletud. Rassism ja diskrimineerimine tuleb jalgpallist kõrvaldada."

Seejuures on tähelepanuväärne, et tribüünid olid niigi pealtvaatajatele vaid osaliselt avatud, kuna Bulgaaria juba sai poolehoidjate rassistliku käitumise eest karistada. Nimelt kostitasid Bulgaaria koondise fännid ka Kosovo ja Tšehhi koondisi rassistlike solvangutega.

Diskrimineerimisvastane ühendus Fare nõuab Bulgaaria diskvalifitseerimist 2020. aasta EM-valiksarjast, kuid Euroopa jalgpalliliidu (UEFA) teatel ei saa nad teha ühtegi otsust enne, kui esmalt on enda raporti esitanud mängu peakohtunik ja seejärel tegeleb juhtunuga nende distsiplinaarkomitee.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: