Paralümpiakomitee julgustab nägemispuudega inimesi spordiga tegelema

Foto: ERR

Jalgpalli oodatakse Eestis mängima pimedaid huvilisi, lisaks julgustab paralümpiakomitee nägemispuudega inimesi muid alasidki harrastama.

Oktoobri keskel on kõigil võimalus esimest korda Eestis uudistada, mida kujutab endast pimedate jalgpall. Jalgpalliliidu veetud projekt, mida toetavad ka pimedate spordiliit ja paralümpiakomitee, annab võimaluse seda huvitavat spordiala proovida. Mängitakse seda tavaliselt saalis viis viie vastu, nägijast väravavahi ja mitme treeneriga, kes mängijaid juhendavad. Palli sees on kõristi, et seda kuulda oleks ja mängijad kannavad silmaklappe. Jalgpalliliit on juba varem pimedaid treenima kutsunud, kuid seni pole gruppi kokku saadud.

"15. oktoobril, kui see mäng toimub Heleni koolis, siis me kutsume väga paljudest erinevatest valdkonadest inimesi sinna mängima, kutsume ka vaegnägijaid, anname neile proovida, julgustame neid mängima ja läbi oma tegevuse tahame julgustada ka klubisid ja neid koolitada, et neid oleks maakondades ja suuremates linnades," ütles Jalgpalli Liidu rahvajalgpalli osakonna juht Teet Allas intervjuus ERR-ile.

Koolispordi tasandil on vaegnägijate liikumisega paremini, täiskasvanutega on keerulisem. Ka on lihtsam individuaalalade harrastajatel, ujujatel, kergejõustiklastel, karatekadel ja lauatennisistidel. Spetsiaalseid lauatennise laudu on Eestis 3-4, mängida saab Tartus ja Tallinnas ning Eestil on ette näidata ka suvise noorte EM-i hõbe.

"Spordiliikumise juures peavad ikkagi olema eeskujud, peab olema keegi, kes suunab ja kes näitab teed. Nii on ka puuetega inimeste spordis. Kui nad on juba selle tee leidnud, siis läheb juba libedamalt, aga sinna juurde jõudmine pole teps mitte nii lihtne," rääkis pimedate spordiliidu juhatuse esimees Kristo Ringas.

Kõige suurem puudus on aga just taustajõududest - treeneritest ja õpetajatest.

"Ma olen ülimalt õnnelik, et Eesti Jalgpalli Liit on võtnud selle enda üheks sihiks ja nad järjekindlalt ajavad seda joont, et üks tiimiala paraspordis ehk siis pimedate jalgpall - see oleks täiesti super tulemus, et saaksime toreda seltskonna kokku ja saaksime harrastada pimedate jalgpalli. See oleks hästi hästi kihvt," rääkis Paralümpiakomitee liikumisharrastuse juht Kaia Kollo.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: