Heino Enden korvpalli MM-ist: usun, et Serbia on üks finalistidest

Korvpalli maailmameistrivõistlustel Hiinas on selgunud pooled veerandfinalistidest. Koha kaheksa parema seas on taganud Argentina, Serbia, Hispaania ja Poola. 1982. aastal Nõukogude Liiduga maailmameistriks tulnud Heino Enden usub, et kuigi Serbia viimase vahegrupi mängu Hispaaniale kaotas, on Balkani riik jätkuvalt üks peamistest pretendentidest MM-tiitlile.

"Altminekuid väga pole olnud, võib-olla Kreeka on jätnud nigelema mulje, kui oleks oodanud. Positiivsed üllatused on olnud Dominikaan, Poola aga eelkõige Tšehhi. Tšehhi on näidanud siiamaani sellist väga meeskondlikku, enesekindlat ja dünaamilist korvpalli. Kaitses mängitakse meeskondlikult ja liikuvalt, vastastel tehakse elu raskeks ja rünnakule minnakse väga kiiresti. Kui vaatame nende roster'it, siis seal ei ole väga [suuri] nimesid ja puudub ka Jan Vesely, aga mängitud on väga ilusat ja tarka korvpalli."

Tänavusel MM-il on esmakordselt 32 riiki, kuid Endeni arvates pole see formaat end praegusel kujul õigustanud. "Nende meeskondade põhjal, kes praegustel maailmameistrivõistlustel on, kindlasti ei ole [see end õigustanud]. See kvalifitseerumise kriteerium peaks olema teistsugune, et sinna peaks saama 32 tugevamat korvpalliriiki – näiteks Läti, Sloveenia ja nii edasi. Siis ei tekiks väga suuri kõikumisi ja siis oleks see 32 õigustatud. Kui on Aafrika või Aasia meistrid, siis nad peaksid läbima veel mingisuguse kvalifikatsiooni, et see tase oleks vastav MM-finaalturniirile."

Kuigi Prantsusmaa ja Leedu omavahelise mängu vastuolulise vilepartii järel sattusid MM-i kohtunikud kriitikatule alla, siis Endeni arvates on vilemeeste üldine tase MM-il hea olnud. "Teades, et Euroliigat vilistavad Euroopa parimad kohtunikud seal puuduvad ja maailmajagude korvpalli tase on erinev ja nägemus veidi erinev, siis on olnud kõvasti hullemaid turniire. Ma ootasin, et seal hakkab kõvasti kriitikat tulema, aga ma pean ütlema, et need mängud mida mina jälginud olen, neis väga suuri apsakaid pole olnud. Eks neid ikka tuleb ka maailma parimatel ette, aga suhetelistelt hästi on kohtunikud enda tööga hakkama saanud."

Tiitlikaitsja USA-le, kes on tänavusel turniiril oluliselt nõrgema meeskonnaga kui võiks, Enden pigem ei panusta. "Nad on väljas enda võimaliku parima tiimiga – kes said tulla ja kes olid terved. Ma arvan, et selle USA meeskonna tõeline tase selgub järgnevates play-off mängudes. Seal tulevad neile päris tõsised vastased."

"Tänane Serbia mängu tulemuse (69:81 kaotus Hispaaniale – toim.) oli veidi üllatus. Nad kas mängisid meelega niimoodi ja tahavadki Ameerikat vastaseks saada, või nad läksid mütsiga lööma. Nad ei mänginud oma mängu. Nüüd on tõenäoline USA – Serbia poolfinaal. Ma ikkagi usun, et Serbia on üks finalist, aga ma ei oskagi öelda, kes sealt teiselt poolt võib jõuda – kas Austraalia või Prantsusmaa. Kui USA ja Serbia on aga poolfinaalis, siis paneksin panused Serbia peale."

Korvpalli maailmameister selgub 15. septembril.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: