Põhja-Iirimaa fännid koondise edust: peatreener on meeskonna kokku sulatanud

Foto: Sergei Stepanov/ERR

Jalgpalli puhul väärib briti fännikultuur tähelepanu. Inglismaa, Šotimaa, Wales'i ja Põhja-Iirimaa toetajaid ei maksa kindlasti ühe mütsiga lüüa. Laupäeval Tallinnas Lillekülas oma koondise mängu väisanud põhja-iirlased jätsid oma kirglikkuse ja ühtsusega väga sümpaatse mulje. Nagu nad ise ütlevad, siis näiteks Inglismaa fännist on Põhja-Iirimaa toetaja oluliselt toredam. Vikerraadio "Spordipühapäev" jäädvustas mängueelset atmosfääri ja põhja-iirlaste mõtteid ka raadioeetri tarbeks.

Rahvuskoondisega rohkem kui kümnendi vältel kaasa reisinud Walter oli üks neist, kes viibis Tallinnas kaheksa aastat tagasi, kui brittidel tuli tunnistada suurepärase EM-valiksarja mänginud Eesti 4:1 paremust. Pärast seda on aga Põhja-Iirimaa koondis tugevasti arenenud.

Meeskond jõudis 2016. aasta Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile ja ei jäänud kaugele ka 2018. aasta MM-finaalturniirile pääsemisest.

Mis on Põhja-Iirimaa jalgpallikoondise sellise tõusu taga? "Meeskond tervikuna on arenenud. Kaheksa aastat tagasi oli meil tegelikult täiesti arvestatav koondis ja tulime siia suurte ootustega. Paraku oli Eesti sel õhtul palju parem meeskond – tegime kaitses mõned eksimused, mis päädisid väravatega," meenutas Walter. "Aga tänase meeskonna puhul on paljud vanemad mängijad küpsemaks saanud. Lisandunud on uusi mängijaid – koondise kooslus on väga hea."

"Tähtis faktor on minu arvates peatreener Michael O'Neill. Ta on meeskonna kokku sulatanud – nad mängivad kollektiivselt. Lisaks on neil fännide sajaprotsendiline toetus. Ja see muudab koondise jaoks palju," jätkas Walter. "Fännid soovivad, et mängijad annaksid väljakul oma parima. Muud me ei nõua – mõistame, et Põhja-Iirimaa maailmameistriks ei tule. Ootame lihtsalt seda, et mängijad oleksid oma parimal tasemel."

Lillekülas koondist toetanud 1200 Põhja-Iirimaa fänni on päris tõsine jõud. 650 põhja-iirlast kannustab meeskonda ka järgmises valikmängus, kui teisipäeval ollakse võõrsil vastamisi Valgevenega.

"Mõistagi olen toetanud Põhja-Iirimaa koondist kogu oma elu. Võõrsilmängudel hakkasin aga käima hiljuti. Toetasin meeskonda 4-5 aastat tagasi Soomes. Eelmisel aastal käisime Bosnias, enne seda Austrias Viinis," rääkis Greg. "Tore on olla Eestis. Riik on veidi teistsugune kui ma eeldasin – rohkem arenenud. Põhja-Iirimaa on väike riik, 1,7 miljonit inimest. Koondise eesotsas on hea mees, Michael O'Neill. Ta on hea taktik. Põhja-Iirimaa koondise edu taga on ka korralik noorte arendamise programm. Väikese riigi puhul on see väga tähtis."

"Kui asi puudutab fänne, siis meeskonnal on väga hea toetus. Ja fännid tiivustavad koondist edasi liikuma. Ning kui koged edu, siis edu toob omakorda edu juurde," lisas ta. "Oleme viimastel aastatel olnud tublid. Loodetavasti jääb Michael O'Neill koondisega."

Vestlustest kumab tõesti läbi, et toetajad on 49-aastase peatreeneri Michael O'Neill'iga rohkem kui rahul. O'Neill võttis Põhja-Iirimaa koondise juhendamise üle 2011. aasta viimastel päevadel. Just siis, kui meeskond oli EM-valiksarjas saanud Eesti vastu kaks kaotust.

"Peatreener on väga populaarne. Meeldib kõigile koondislastele ja fännidele. Põhja-Iirimaa eest mängimist on jällegi nautima hakatud. Vanasti ei suutnud me kohtumisi võita, aga pärast Michael O'Neill'i tulekut oleme hakanud mängima head jalgpalli," sõnas armastatud treeneriga ühist eesnime jagav 25-aastane Põhja-Iirimaa toetaja. "Jõudsime 2016. aasta EM-finaalturniirile Prantsusmaal. See oli meie esimene suurturniir pärast pea 30-aastast pausi – kõigi jaoks imeline. Riietusruumis on palju positiivsust ja koondislased usuvad, et on võimelised kohtumisi võitma."

Teenekas Earnie on Põhja-Iirimaa fänniseltskonna tõeline raudvara. Tema esimene mäng koondise toetajana toimus 1967. aastal, kui Windsor Parkil võideti Šotimaad 1:0. Seda kohtumist on peetud Georg Besti üheks paremaks esituseks Põhja-Iirimaa koondise eest. Mõistagi käis Earnie ka 2016. aasta EM-finaalturniiril.

"Meilgi on olnud raskeid aegu, kus koondis pole hästi mänginud. Aga ma arvan, et eduka perioodi kõige olulisem faktor on ühtehoidmine. Nii mängijate vahel kui fännide vahel," arutles Earnie. "Fännid ei ole liiga nõudlikud. Teame, et oleme väike riik, kui kaotame suuremale koondisele, siis aktsepteerime seda. Näib, et mängijad on hästi kokku sulandunud. Nad tõesti tahavad oma koondise eest väljakul olla – see pole alati nii olnud."

"Peatreener Michael O'Neill on olnud suurepärane. Aga meeskonna ühtseks löögirusikaks kujundamine võttis tal mitu aastat aega," jätkas Earnie. "Esimesel kahel aastal oli tal palju raskusi ja halbu tulemusi. Kuid nii fännid kui mängijad jäid tema selja taha. Ma usun, et praegu hindame me kõik seda, mida ta on meeskonna hea teinud."

Olgu veelkord öeldud, et kohtumise võitis väravatega 2:1 Põhja-Iirimaa.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: