FIFA ähvardab võimaliku superliiga mängijad MM-ilt kõrvale jätta

Gianni Infantino
Gianni Infantino Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rahvusvahelise jalgpalliliidu FIFA president Gianni Infantino ähvardab nõndanimetatud Euroopa superliigaga liituvad mängijaid sanktsioonidega.

"Sa oled kas sees või väljas," lausus šveitslane ja lisas, et kavandatavas liigas osalevad jalgpallurid ei saaks tulevikus kaasa teha MM-võistlustel, EM-võistlustel ega ka rahvuslikes liigades.

Saksa väljaandes Der Spiegel avaldatud raporti kohaselt võidakse uus liiga luua juba 2021. aastal. Projekti elluviimisel lahkuks osalevad klubid enda riikide meistrivõistlustelt.

Väidetavalt on Euroopa superliiga plaani taga seitse klubi, kes on pidanud vastavaid kõnelusi Euroopa jalgpalliliidu (UEFA) teadmata. Osalejataks on Madridi Real, Barcelona, Londoni Arsenal, Manchester United, Torino Juventus, AC Milan ja Müncheni Bayern.

Dokumentide kohaselt moodustaksid liiga 16 klubi – 11 n-ö asutajaliiget ja viis külalisliiget. Lisaks eelnimetatud meeskondadele osaleks uues võistlussarjas veel Londoni Chelsea, Liverpool, Manchester City ja Pariisi Saint-Germain ning esimeste külalismeeskondadena ka Madridi Atletico, Dortmundi Borussia, Milano Inter, Roma ja Marseille. Liigast poleks võimalik välja kukkuda ning osalus oleks tagatud 20 aastaks.

Säärane plaan on mõistagi vastukarva maailma ja Euroopa jalgpallijuhtidele, samuti väiksematele klubidele ja riikidele. "Idee seisneb selles, et kui sa lahkud, siis sa lahkud. Sa ei saa olla ühe jalaga sees ja ühega väljas," täiendas FIFA õigusdirektor Alasdair Bell. "See oleks meie põhiline lähenemisviis, aga mõistagi võivad juristid selle üle pikalt diskuteerida."

Superliiga tooks jalgpallimaailma hiidudele tõenäoliselt senisest veel rohkem raha. Praegune süsteem aga hoiab ja arendab ka nõrgemaid. Koguni neljandal FIFA sissetulekutest läheb ülemaailmsele jagamisele. "Kui anda üks miljon USA dollarit Haitile, kel pole mitte midagi või Mongooliale, kus on kolm ajatsooni, aga kaks jalgpalliväljakut, siis peaksime selle peale mõtlema," lausus Infantino.

FIFA ja UEFA on viimasel tulnud välja uute võistlustega. Infantino tahab arendada klubide MM-turniiri, mis oleks varasemast tunduvalt laiemaplaanilisem ettevõtmine ja kus 24 osaleja sekka peaks kuuluma koguni 12 Vana Maailma klubivõistkonda. Ka sellised sammud peaks tippklubid suurema tõenäosusega vana süsteemi juures hoidma.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: