Ragnar Klavan lõppenud hooajast: liiga palju sai valuvaigisteid alla kugistatud

Foto: ERR

Ragnar Klavan usub, et tal on võimalik veel mitu head hooaega tipptasemel jalgpalli mängida, kui möödunud hooajal kimbutanud vaevused on seljatatud. Siis aitab Klavan meelsasti taas ka Eesti koondist – nõnda kaua kuni nooremad ta ükskord välja lükkavad.

Loobusid juunis koondisemängudest, Serie A-s käisid hooaja lõpus väljakul. Usun, et jalgpallihuvilistel on õigustatud küsimus, et miks nii – miks sind Põhja-Iirimaa ja Saksamaa vastu väljakul ei näe?

Tervisemured on see kõige tähtsam. Käisin seal viimased kolm nädalat platsi peal küll, aga ikkagi ainult valuvaigistite toel ja see ei olnud hea. Lõpus oli tunda, et liiga palju sai neid valuvaigisteid alla kugistatud. Siis otsustasingi, et ei taha neid viimaseid karjääri aastaid mööda saata nii, nagu see viimane hooaeg oli. Nüüd selle suvepausiga üritangi jalad alla, jalad korda saada, et need viimased aastad saaks ikka korralikult jalgpalli mängida.

Milline sinu esimene hooaega Cagliari eest oli? Millised need märksõnad võiks olla?

Teistsugune! Varem ei olegi sellist hooaega olnud – ma olen piisavalt õnnelik olnud ja õnne on olnud karjääri jooksul, et selliseid hooaegasid ei ole olnud. See oli minu jaoks esimene, kus pikalt oled Achielleuse kõõluse probleemiga väljas Käisin operatsioonil, siis poolteist mängu sain mängida, siis kukkusin põlve peale, mis siiamaani valutab.

Teistsugune, aga ma arvan, et eks sportlastel ongi niimoodi. Vigastuste keskmine tuleb lõpuks sama välja – kui sul on alguse poole vähem, siis lõpus võib-olla rohkem. See kuulub asja juurde ja sellest kahjuks mööda ei saa.

Kuidas sa üldse tunned vanuse peale tulles ja tippjalgpalli nii pikalt mängides, kas on seal see koht, kus keha hakkab kuskil järgi andma?

Eks see kindlasti ole teistmoodi, taastumine kestab kauem. Ma ise loodaks, et see oli minu jaoks ühekordne hooaeg, kus kõik need asjad kokku langesid ja sellepärast läks niimoodi. Vaatame, mis siin aastad toovad. Eks see ole ka põhjus, miks tahaks end selle suvega korda saada ja alustada uut hooaega niimoodi, et on võimalik korralik hooaeg teha.

15 mängu, 1200 minutit ja natukene peale. Mänge nii palju vähem ei olegi, kui Liverpooli eest, aga just mänguminuteid on vähem. Kuidas seda kommenteerid?

Liverpoolis need kaks aastat mis olid, olid head aastad ja nüüd Cagliaris Serie A-sse minnes muidugi lootsin, et tuleb selline maksimumi lähedane hooaega, aga kahjuks ei läinud nii. Loodame, et järgmised hooajad on paremad.

Milline sinu motivatsioon tippjalgpallis edasi minnes on?

Motivatsioon on kindlasti väga kõrge, ega ma ei läinud sinna ainult puhkusereisile. Kui see oleks mu motivatsioon, siis ma oleks mõne muu sihtkoha võtnud. Serie A on ikkagi maailma üks top viis liigadest ja seal ma tahan ka end kindlasti tõestada need aastad mis mul järgi on jäänud.

Vaatad sa kaugemale ka?

Väga kaugele ei saa sellises vanuses vaadata. Eks nii kaugele vaatad, kui pikk on lepingu kestvus. Sealt edasi liigume vaiksemalt. Enam nii pikkasid lepinguid ei pakuta, kui olid noorem ja see ongi okei.

Ragnar Klavan Interi poolkaitsja Radja Nainggolani vastu Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kui palju Cagliariga lepingut alles on?

See on 1+1. Üks aasta on kindel ja siis istume maha arutame asja.

Sa kindlasti vaatasid laupäevast Meistrite liiga finaali Liverpooli ja Tottenhami vahel. Ei käinud peast läbi mõte, et võinuks veel ühe aasta Liverpooli jääda?

Ei käinud. Väga paljud on seda küsinud ja eks paljud tahavad teada, aga inimtüübid on erinevad ja mul on Liverpooli üle hea meel – mul oli tõsiselt kahju, kui nad ühe punktiga kaotasid Premier League'i. Kui nad lõpuks nüüd Meistrite liiga finaali jõudsid, siis ma ütlesin kohe kindlalt, et nad võtavad selle ära – nad janunesid selle tiitli järgi juba pikemat aega. Väga kahju, et nad muidugi Premier League'i ära ei võitnud, sellega on väga pikalt läinud. Tõsiselt hea meel nende üle, sest nad on kõvasti vaeva näinud ja nad väärivad seda (Meistrite liiga tiitlit - toim.).

Kas on ka suhtlemist endiste Liverpooli meeskonnakaaslastega või treeneriga?

Mõningatega ikka on, et mingit ühendust hoiame. Eks ole natuke vähem, kui on teiste kohtadega olnud. Mida kõrgemale sa jõuad, siis üsna tihti on need inimsuhted rohkem pinnapealsemad.

Miks Itaalia ja Cagliari, miks mitte Inglismaa?

Kui me otsustasime, et proovime midagi muud, siis tahtsin ise ka mingit uut sihtkohta ja uut jalgpallistiili. Väga palju erinevaid kohti olen saanud enda karjääri jooksul esindada ja oli pakkumisi küll – Inglismaalt, oli võimalik tagasi Saksamaale minna ja mingid sihtkohad veel. Kui tuli Serie A-st Cagliarist pakkumine, siis otsustasime, et seal on piisavalt plusse.

Oskad sa võrrelda, kus Serie A, Premier League'i ja Bundesligaga need vahed sisse tulevad?

Ma arvaks, et Itaalia on rohkem selline taktikalisem ja kaitsvama mängustiiliga – seal rõhutakse sellele ja nähakse palju vaeva ka trennides. Kogu Premier League'iga on mul raske võrrelda, sest ma olin ikkagi Liverpoolis, kus treenerite tiimis oli ainult Saksa koolkond ja kus märksõnaks ongi see gegenpressing (kõrge pressiga mängustiil - toim.), millega ma olin natukene harjunud juba ka Saksamaal – need mastaabid Jürgen Kloppi all läksid muidugi suuremaks.

Sellise õige Inglise stiiliga ja filosoofiaga ma võib-olla igapäevaselt nii palju kokku ei puutunud. Muidugi oli mänge ka, kus sa mängisid Stoke City ja Burnley vastu ja see oli selline vanakooli Inglise jalgpall.

Kuivõrd sa tunned veel kohustust ja vastutust, et ikkagi Eesti koondises ka edasi mängida – vanus tuleb peale, noored kasvavad peale.

Kindlasti sooviks ja tahaks esindada. Ei ole küll niimoodi, et nüüd aitab ja on kõik. Kahjuks mida vanemaks saad, seda rohkem sa pead elama päev-päeva kaupa, kahjuks see niimoodi on. Muidugi tahakski nii, et noored peaksidki mind välja viskama sealt koondisest – see on positiivne. Minu seisukohalt see pole võib-olla kõige parem, aga kogu Eesti jalgpalli jaoks on see kõige parem variant.

Oled Tallinna Kalevi president. Kui palju sa üldse kursis oled sellega, mis siin toimub ja kui palju sa kaasa saad aidata?

Ikka olen kursis. Tänapäeval telefoni ja interneti kaudu on võimalus ühendust hoida, aga mitte igapäevaselt. See vestlus on kord iga kahe nädala tagant, et mis toimub, mis on suuremad asjad, mis meil on vaja ära teha, et see klubi liiguks õiges suunas. Kui suvepuhkus on, siis ikka käid siit läbi ja üritad suhelda nii paljude inimestega kui võimalik.

Tallinna Kalevi noormängijad Cagliaris Ragnar Klavaniga Autor/allikas: Jalgpalliklubi Tallinna Kalev/Facebook

Mis su suvi toob? Kui pikalt puhkus on?

Puhkus peaks tulema selline juuli alguseni. Ma loodan, et see peaks piisav olema, et keha ja vaim uuesti värskeks saada ja siis hooga tagasi minna.

Praegune plaan on, et oleme Eestimaal. Ilm on ka ilusaks läinud ja liigume siin ringi. Loodame mitte väga palju linnas olla ja suvilasse ära minna.

Vaata ka ETV spordisaate lugu:

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: