FIFA kaevati Kataris toimuvate inimõiguste rikkumiste tõttu kohtusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

FIFA president Gianni Infantino (paremal) ja Katari jalgpalliliidu president šeik Hamad Bin Khalifa Bin Ahmed Al-Thani
FIFA president Gianni Infantino (paremal) ja Katari jalgpalliliidu president šeik Hamad Bin Khalifa Bin Ahmed Al-Thani Autor/allikas: AFP/Scanpix

Bangladeshi töötaja, kes süüdistab Rahvusvahelist Jalgpalliliitu (FIFA) selles, et Kataris 2022. aasta MM-i tarbeks ehitatavatel objektidel töötavatele inimestele pole võimaldatud piisavalt kaitset, on FIFA Hollandi suurima ametiühingu toel kohtusse kaevanud.

Katar on võõrtööjõu kohtlemise eest saanud rahvusvahelise pahameele osaliseks, teiste organisatsioonide hulgas on Lähis-Ida riiki kritiseerinud ka inimõiguste kaitsmise nimel töötav Amnesty International.

Hagis nõutakse, et FIFA kehtestaks Kataris töötavatele inimestele minimaalsed töötajate kaitse alased standardid, sealhulgas õiguse töölt ning riigist lahkuda.

Hagi esitanud 21-aastase Nadim Shariful Alami sõnul maksis ta värbajale 4000 USA dollarit. Kui Alam oli Katari jõudnud, võeti talt ära tema pass ning meest sunniti järgmise 18 kuu jooksul rasketes oludes tööd tegema.

Alami sõnul vallandati ta töölt ning saadeti maalt välja, tema teenitud palk oli väiksem kui summa, mille Alam värbajale maksis.

Esmaspäeval Šveitsi suurimas linnas Zürichis esitatud hagi on esimene omalaadne. Kuigi hagi esitaja ei nõua FIFA-lt suuri summasid, võib selle õnnestumine luua pretsendendi ning avada ukse tuhandetele teistele töölistele, keda Kataris ära kasutatud on.

Hollandi ametiühingute liidu sõnul peaks FIFA Kataris toimuva eest võtma vastutuse, sest katusorganisatsiooni võimuses on muu hulgas ka suurturniiride korraldamisõiguse äravõtmine.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: