AP: uus eetikakoodeks muudab FIFA veelgi autoritaarsemaks

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Gianni Infantino 2018. aasta jalgpalli MM-il Autor/allikas: Valery Sharifulin/TASS/Scanpix

Rahvusvaheline jalgpalliliit FIFA on oma värskelt uuendatud eetikakoodeksist jätnud välja sõna "korruptsioon" ning muutnud rikkumiseks organisatsiooni laimamise, kirjutab uudisteagentuur Associated Press.

FIFA eetikakoodeksi võttis organisatsiooni läbipaistvuse ja usaldusväärsuse tõstmise eesmärgil 2004. aastal kasutusele endine president Sepp Blatter. Hiljem mõisteti tema ja mitmed teised FIFA kõrged ametnikud süüdi korruptsioonis. Kui 2012. aasta eetikakoodeks kinnitas, et isikuid saab altkäemaksu pakkumise ja korruptsiooni eest kriminaalvastutusele võtta tähtajatult, seisab uues koodeksis AP sõnul nüüd rida: "altkäemaksu pakkumise, vahendite väärkasutamise ja jalgpallimatšide või -võistluste manipuleerimise eest ei saa kümne aasta möödumise järel kriminaalmenetlust alustada."

Ühtlasi on FIFA koodeksisse lisanud uue rikkumise, milleks on avalikes sõnavõttudes organisatsiooni laimamine. Selgemaid näiteid pole välja toodud, mis jätab FIFA eetikakomisjonile paindliku otsustusõiguse. Rikkujaid võib ees oodata kuni kahe aasta pikkune jalgpallis tegutsemise keeld, mitmete raskete rikkumiste korral karistatakse üleastujaid viieaastase keeluga.

"See aitab kriitikat vaigistada ja tõenäoliselt seda FIFA loodabki," sõnas AP-le endine FIFA juhtimiskomitee liige Alexandra Wrage. "Hästi juhitud organisatsioonid toetavad läbipaistvuse saavutamist ja julgustavad inimesi murede korral sõna võtma, aga FIFA tahab autoritaarselt, et inimesed peaksid vaikima. FIFA peaks kõigi laimusüüdistuste korral tõestama, et nende pihta suunatud kriitika oli vale, aga selle tõeline väärtus seisneb kriitikutele avalduvas mõjus."

2017. aastal sõnas FIFA president Gianni Infantino, et "uus FIFA on demokraatia, mitte diktaatorlus; läbipaistev ja üdini aus organisatsioon", aga AP küsimustele, miks mitmeid juhtivaid liikmeid korruptsioonis süüdi mõista aidanud eetikakoodeksit muudeti, ei olnud FIFA valmis vastama, sõnades ainult, et muudatused viidi sisse eetikakomitee ettepanekute alustel.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: