Itaalia alistas penaltiseeria järel Inglismaa ja tuli Euroopa meistriks

{{1625990400000 | amCalendar}}
Itaalia jalgpallikoondis krooniti teist korda Euroopa meistriks
Itaalia jalgpallikoondis krooniti teist korda Euroopa meistriks Autor/allikas: SCANPIX/AFP

2020. aasta jalgpalli Euroopa meistriks tuli Itaalia, kes alistas 1:1 lõppenud normaal- ja lisaaja järel Inglismaa penaltiseerias 3:2.

Inglismaa läks Wembley lärmaka publiku ees toimunud finaali juhtima juba teisel minutil, kui kapten Harry Kane leidis kiirel vasturünnakul paremast äärest Kieran Trippieri, kelle tsenderduse lükkas võrku Itaalia kaitsjate jaoks märkamatult tagumisse posti liikunud Luke Shaw.

Värava järel näitas Inglismaa head kaitsemängu ja ei jätnud itaallastele karistusala ümber kombineerimiseks palju ruumi. Neljandat korda finaalis mänginud Itaalia parima võimaluse avapoolajal lõi Federico Chiesa, kes jäi keskväljal kahe inglasega võideldes jalgele ja saatis värava poole teele madala löögi, mis läks Jordan Pickfordi vasakust postist pool meetrit mööda.

Teise poolaja alguses tegi Itaalia kaks vahetust ja hakkas Inglismaale üha tugevamat survet avaldama. Tund aega kestnud mängu järel purjetas Chiesa pikalt palliga ja tema madala löögi suutis Pickford pareerida, aga 67. minutil said itaallased lõpuks inglaste väravaluku lahti muugitud. Nurgalöögi järel pääses esmalt peaga löögile Marco Verratti, kelle soorituse tõrjus Pickford posti, ent esimesena oli jaol ja lükkas palli võrku kogenud keskkaitsja Leonardo Bonucci.

Võitluslikus, tempokas ja kõrgetasemelises finaalis rohkem väravaid ei nähtud, ka mitte lisaajal, ja nõnda selgitati Euroopa meister penaltiseerias, kus Itaalia kangelaseks kerkis Jadon Sancho ja Bukayo Saka penaltid tõrjunud Gianluigi Donnarumma.

Itaalia tuli Euroopa meistriks teist korda, nende esimene triumf jääb aastasse 1968. 2000. aastal kaotati finaalis Prantsusmaale ja 2012. aastal Hispaaniale.

Mõlemad normaalajal löödud väravad olid omamoodi ajaloolised: Shaw' tabamus oli EM-finaalide ajaloo kõige kiiremaks, Bonucci sai 34-aastaselt vanimaks finaalis värava löönud mängijaks. Pühapäevane finaal oli EM-ide ajaloos teiseks, mis lõppes penaltitega, 1976. aastal alistas Tšehhoslovakkia penaltiseeria järel Lääne-Saksamaa.

 

Finaal

Itaalia

67' Bonucci,
1

120:00

Inglismaa

2' Shaw,
1

PENALTID

Itaalia
3 - 2
Inglismaa
  • Berardi
  • Belotti
  • Bonucci
  • Bernardeschi
  • Jorginho
  • Kane
  • Maguire
  • Rashford
  • Sancho
  • Saka

 

 

Enne mängu:

Itaalia tulemusest EM-il võib kõneleda ülivõrdes, sest meeskond on võitnud kõik mängud, kaasa arvatud iga alagrupikohtumise. Meeskonda on tabanud seni üks tõsine tagasilöök, kui veerandfinaalkohtumises Belgia vastu jäädi ilma kannakõõlust vigastanud Leonardo Spinazzolast.

Käimasoleval EM-il võitis Inglismaa D-alagrupi, alistades 1:0 Horvaatia ja sama skooriga ka Tšehhi, Šotimaaga mängiti väravateta viiki. Kaheksandikfinaalis sai Inglismaa magusa 2:0 võidu Saksamaa üle ning veerandfinaalis alistati kindlalt 4:0 Ukraina.

Seejuures on silmapaistvat mängu näidanud inglaste väravaht Jordan Pickford, kes tõusis Inglismaa koondise ajaloos kõige pikemalt järjest oma värava puutumatuna hoidnud väravavahiks – ta suutis inglaste värava puhtana hoida 721 mänguminutil.

EM-i ajaloos pole ükski tiim mänginud rohkem lisaaegu, kui seda on Itaalia koondis – 90 mänguminutile on pool tundi lisatud üheksal korral. 

Sel turniiril on Itaalia löönud kokku juba 12 väravat, mis teeb keskmiseks väravate arvuks kaks mängu kohta. Õhus on ka nende enda rekord – Itaalia pole ühelgi tiitlivõistlusel löönud üle 12 värava. 

Ka koduvõistkond Inglismaa pakab võidujanust, sest viimases suurturniiri finaalis mängiti mitukümmend aastat tagasi, 1966. aasta maailmameistrivõistlustel. Itaalia on inglastele aga paras pähkel, sest viimati võideti neid võistlustel aastal 1977.

Itaalia peatreeneri Roberto Mancini sõnul erineb finaal eelnevatest mängudest. "Peame mängima keskendunult, aga ka rõõmuga, sest finaali saab võita ainult siis, kui tuntakse mängimisest naudingut," ütles itaallane. 

Koondise kapteni Giorgio Chiellini arvates peab südame rindu võtma, kuid pea selge hoidma. "Armastus mängu vastu ja natuke hullumeelsust on meid nii kaugele viinud ja vajame neid ka pühapäeval, kui tahame karika võita," ütles Chiellini.

Inglismaa peatreener Gareth Southgate leidis, et turniir on igale meeskonnale meeldejääv, sest ta kahtleb, et ükski koondis suudab kunagi täpselt sama koosseisuga veel mõnel turniiril osaleda, kuid loodab et praegu Inglismaa ridadesse kuuluvad mehed saavad aru, et tegemist on nende elu ühe säravaima hetkega. "Mängijad saavad siit kaasa suure kogemuse ja väärt tulemuse, ükskõik kes suudab finaali oma kasuks kallutada. Medal on meile garanteeritud, kuid pole selge, mis värvi medal. Elus on väga vähe võimalusi midagi sellist korda saata. Seega peame sellest hetkest kinni haarama ja endast kõik andma," väljendas inglane meeste üle uhkust. 

Kapten Harry Kane ütles, et meeskond usub endasse ja võimekusse Itaaliale koht kätte näidata. "Teekond finaali pole olnud lihtne, oleme pidanud mitmeid takistusi maha lõhkuma, kuid alustasime turniiri eesmärgiga see võita ning nüüd on meil see võimalus," oli Kane optimistlik.

 

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: