Harrastussportlastele algab taas loengusari "Treeni teadlikult" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jooksmine
Jooksmine Autor/allikas: AFP/Scanpix

Teisipäeva õhtul, 17. septembril algab "Treeni teadlikult" loengusari, kuhu on oodatud huvilised kuulama arstide, füsioterapeutide, treenerite jt spetsialistide loenguid teemadel lihastreening, taastumine, treeningu mõju südamele ja ajule, tervisekontroll, hormoonid, mikrobioom, spordialadest rattasõit ja jooga jne.

Tallinna Ülikooli korraldatavatel õhtustel loengutel on lektoriteks tunnustatud zooloog Aleksei Turovski, pikkajaliste kogemustega füsioterapeudid Katre Lust-Mardna, Taavi Metsma ja Jörgen Puis. Oma ala tunnustatud meditsiiniteaduste dr Margus Annuk, spordiarstid dr Meelis Vainu ja dr Agnes Mägi, laboriarst dr Anneli Raave-Sepp,  treener ja toitumisterapeut Egle Eller-Nabi, prof Kristjan Port, jt.

Septembrist detsembrini on teisipäeva õhtustesse loengutesse oodatud spordiga tegelevad ja alustavad inimesed, treenerid, füsioterapeudid, perearstid ja -õed, lapsevanemad jt.

Avaloeng 17. septembri õhtul on eelkõige silmaringi laiendav loeng spordist loomariigis. Loengu lektoriks tunnustatud zooloog Aleksei Turovski. Käsitlemist leiab sport loomariigis kui mänguna, enesekehtestamisena ning oma positsiooni kindlustamisest. Räägitakse ettevalmistustest rituaalideks, õppimisest ja õpetamisest loomariigis, ausast võitmisest ja väärikast kaotamisest.

Kokku on sügishooajal 2019 on võimalus osaleda 13 loengul, mille seast kuulaja saab valida endale meelepärased või osaleda kogu loengusarjas. 1,5 tunni jooksul saab praktiliste näidete varal ülevaate lihaspingetest ja nende võimalikest vabanemistest füsioterapeudi Taavi Metsma eestvedamisel. Karmen Reinpõld jagab nõu ettevalmistusest uueks ratta hooajaks. Dr Margus Annuk räägib hormoonidest organimist ja nende rollist saavutusvõimes. Füsioterapeutide poolt saab praktilist nõu kaela- ja õlavöötme valulikkuse ravi kohta ning venituse olulisusest treeningutel ja taastumisel. Tartu spordiarst dr Agnes Mägi räägib haigustest, taastumisest ning sellest kui kiiresti ja mis koormusega võiks tagasi sportima minna. Ülevaate seedetrakti mikroobikooslusest ja selle muutumisest elu jooksul, toidu, spordi jm tegurite näol annab Eesti valdkonna üks tippteadlane Kaarel Adamberg. Tunnustatud laboriarst dr Anneli Raave-Sepp võtab seekord ette sportivate inimeste laborianalüüsid ning annab nõu, mida neist välja lugeda. Käsitlemist leiab joogatreeneri Kristiina Piiparineni poolt terve keha ja vaimse tasakaalu saavutamine. Jõutreeningu enamlevinud vigadest ja õigest viisist annab ülevaate treener Egle Eller-Nabi. 2019 loengusarja viimases loengus arutleb prof Kristjan Port treeningu mõju üle kesknärvisüsteemile ja ajule.

Ajakava:
17.09 Sport loomariigis - kas mäng, tervishoid või poliitika? Zooloog Aleksei Turovski
24.09 Miks on lihased pinges ja kuidas sellest vabaneda? Füsioterapeut Taavi Metsma
01.10 Üleminekuperiood ja ettevalmistus uueks ratta hooajaks. Eesti Maastikuratturite koondise peatreener Karmen Reinpõld
08.10 Hormoonid organismis ja nende roll saavutusvõimes. Meditsiiniteaduste doktor Margus Annuk
15.10 Kaela - ja õlavöötme valulikkus – põhjused, ennetamine ja ravi. Füsioterapeut Katre Lust-Mardna
22.10 Mikrobioom, toitumine ja liikumine. Bio- ja toiduainete tehnoloog Kaarel Adamberg
29.10 Praktilisi soovitusi laborianalüüside tõlgendamisel arstilt. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp
05.11 Venitus soojendusel, treeningus ja taastumisel. Füsioterapeut Jörgen Puis
12.11 Terve keha ja vaimse tasakaalu saavutamine jooga abil. Joogaõpetaja Kristiina Piiparinen
19.11 Südame ja spordi vastastikune mõju. Kardioloog ja spordiarst dr Meelis Vainu
26.11 Haigused, taastumine ja sportimine. Spordiarst Agnes Mägi
03.12 Lihastreeningu enamlevinud vead ja õige viis. Treener ja toitumisterapeut Egle Eller-Nabi
10.12 Treeningu mõju kesknärvisüsteemile ja ajule. TLÜ professor Kristjan Port

Loengute algus kell 18. Toimumiskohaks TLÜ Räägu 49 (Tallinn) õppehoone. Ühest loengust osavõtumaks on 6 €. Vajalik on eelnev registreerumine vähemalt hiljemalt 1 päev enne loengut. Lisainfo: www.tlu.ee/ltikoolitused või katrin.soidra-zujev@tlu.ee.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: