Iraani judoka, kel kästi MM-il kaotada, ei julge kodumaale naasta

Saeid Mollaei
Saeid Mollaei Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mullustel judo maailmameistrivõistlustel kuni 81 kg kaaluvate meeste seas maailmameistriks tulnud iraanlane Saeid Mollaei kardab pärast laupäeval Jaapanis lõppenud MM-i kodumaale naasta, sest Iraani võimud ähvardasid teda ja tema pere.

Mollaei sõnul käskisid Iraani võimud tal kaotada või turniir katkestada, sest tiitlikaitsja võinuks finaalis vastamisi minna Iisraeli judoka Sagi Mukiga. Mollaei sõnul oli Iraani spordiministri asetäitja Davar Zani helistanud talle enne kolmanda ringi kohtumist venelase Hasan Halmurzajeviga ning käskinud tal turniir pooleli jätta, ähvardades seejuures nii Mollaeid kui ka tema pereliikmeid.

Tiitlikaitsja Mollaei otsustas aga loobumisvõitu mitte anda ning alistas Halmurzajevi ning veerandfinaalis Kanada judoka Antoine Valois-Fortieri, enne kui alistus poolfinaalis Belgia judokale Matthias Cassele. Casse kaotas finaalis maailmameistriks tulnud Sagi Mukile.

Iraani sportlastel on aastaid keelatud olnud mõõduvõtt Iisraeli esindajatega, mistõttu on erinevate spordialade esindajad teeselnud vigastusi ja andnud loobumisvõite. Kuigi tänavu mais lubas Iraani Olümpiakomitee Rahvusvahelisele Judoföderatsioonile, et peavad kinni olümpiahartast, mis keelab diskrimineerimise, on Saeid Mollaie nüüd sattunud rahvusvahelise skandaali keskmesse.

Rahvusvahelise Judoföderatsiooni sõnul tuli võistluspaika Iraani saatkonna delegatsioon, mille üks liikmetest ähvardas parasjagu soojendusharjutusi teinud Mollaeid. Mollaei sõnul olid tema Iraanis viibivad sõbrad kinnitanud ka judoka isa ähvardamist.

"Ma võinuks täna maailmameistriks tulla. Olen palju treeninud ja vaeva näinud ning läksin täna vastamisi olümpiavõitja (Hasan Halmurzajev võidutses Rio olümpiamängudel – toim.) ja mitmete teistega, keda kõiki võitsin," kommenteeris Mollaei. "Minu riigi seaduste kohaselt olin ma kohustatud oma Iisraeli vastasega mitte võistlema."

"Kartsin enda ja oma pere heaolu pärast, mistõttu järgisin seadust. Tahan võistelda igal võistlusel, aga ma elan riigis, mis ei luba mul seda teha. Kui oleksin seda teinud, päädinuks see rohkete probleemidega. Ma olen sportlane, mitte poliitik."

Rahvusvahelise Judoföderatsiooni sõnul ei saa Mollaei kodumaale naasta ning ta taotleb Saksamaal asüüli. "Otsime võimalusi, et Mollaei saaks võistlemist ilma diskrimineerimiseta jätkata. Ta ei ole üksi – kogu rahvusvaheline judopere on temaga."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: