Aleksander Kreegi mälestusvõistlustel nägi tippude poolt tipptulemusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kätlin Piirimäe
Kätlin Piirimäe Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Lihulas toimusid laupäeval Aleksander Kreegi mälestusvõistlused kuulitõukes. Naiste seas võidutses Kätlin Piirimäe, meestest oli parem Kert Piirimäe.

Juba kuuendat aastat kogunesid Lihula Gümnaasiumi staadionile Eesti paremad kuulitõukajad, et mälestada just sellest Lääne-Eesti väikelinnast pärit 1938. aasta Euroopa kuulitõukemeistrit Aleksander Kreeki.

Kuna tänavu möödub kuulisangari sünnist 105 aastat, oli tegemist juubeliüritusega ja võistlus kandis nime Aleksander Kreek105.

Juubelivõistlusele oli tulnud Eesti meeste kuuliedetabeli esikuuikust koguni viis meest. Kohal oli Eesti parim naiskuulitõukaja ja paljud vabariigi parimad noored. Juubelivõistlusel oligi lisaks täiskasvanute võistlusele palju tähelepanu pööratud noortele. Neile oli kavas võistlused koguni kolmele vanuseastmele.

Kokku tuli kuuliringi 35 sportlast 17 spordiklubist või koolist.

Naiste ja meeste võistlusel ei ole Aleksander Kreegi mälestusvõistlustel varasematel aastatel nii palju osalejaid olnud. Mõlemast võttis osa üheksa sportlast.

Mis peamine, kohal oli kogu Eesti paremik. Kahjuks pidi viimasel hetkel loobuma kaks nädalat tagasi Eesti rekordit parandanud ja eelmisel aastal just Lihulas esmakordselt üle 20 meetri tõuganud Eesti esinumber Kristo Galeta.

Naiste võistluses ei olnud mõistagi vastast Kätlin Piirimäele. Koigi Kergejõustikuklubi sportlase võidutulemuseks mõõdeti 15.81. Ühtlasi püstitas ta sellega Lihula staadioni kuulitõukerekordi.

Piirimäe seljataga käis aga väga tihe rebimine. Teiseks tõukas ennast uue isikliku rekordiga Sillaots ja kolmandaks Lihula sportlane Ene Siitsmann. Tulemused vastavalt 10.20 ja 9.29.

Aleksander Kreegi mälestusvõistluse kuueaastase ajaloo jooksul ei ole meesvõistlejate hooaja parima keskmine olnud kunagi nii tugev kui nüüd. Lisaks olid kuuliringis kõik kolm Euroopa juunioride meistrivõistluste lõppvõistluse meest – Kevin Sakson, Jander Heil, Kert Piirimäe.

Pärast avakatset juhtis võistlust Piirimäe 18.32-ga. Tema lähim jälitaja Jander Heil suutis 17.56 ja Fred Vali 15.97. Enne kolme viimast katset ja ühtlasi ka regrupeeringut juhtus aga nii mõndagi.

Fred Vali, 42-aastane Haapsalu KJK sportlane, lennutas kolmandas voorus kuuli sellisele kaugusele, mida ta mitte kunagi varem polnud suutnud – uueks isiklikuks rekordiks mõõtsid kohtunikud 17.30.

Viimased kolm vooru tõid aina häid tulemusi juurde. Karl Koha põrutas enda võistluse parimaks 15.43, siis Kevin Sakson 15.72 ja  Raido Kalbach 16.18. Viiendas voorus pani aga staadioni rõkkama Jander Heil. Seitsmekilone raudmuna maandus 18 meetri ja 43 sentimeetri kaugusele. Kert Piirimäe, kellel olid kolm katset ebaõnnestunud, jättis viienda sootuks vahele. Hoidis vigastatud kätt kinni ja sidus sideme enda ja ühtlasi ka kogu võistluse viimaseks tõukeks korralikult kinni. Piirimäe viimase tõuke pikkuseks mõõdeti lõpuks 18.49 ehk kuue sentimeetriga võttis ta isikliku rekordiga esikoha.

Seega läks nii naiste kui meeste esikoht ühte perekonda ning õde-vend Kätlin ja Kert Piirimäe laususid kui ühest suust: "Väga hästi korraldatud võistlus. Siin oli hea hästi tõugata. Oleme väga rahul!"

Tütarlaste võistluse võitis Lihula Gümnaasiumi sportlane Maarja Kolotšev, talle mõõdeti kahekilogrammise kuulikaare pikkuseks 7.25. Teine oli Anne-Marie Raudkivi Võrust ja kolmas Mirell raja Kõmsi Algkoolist. Tulemused vastavalt 6.76 ja 5.55.

Noormeeste U-14 võistlusel tegid lisaks teistele kaasa Eesti noorte meistrivõistluste selle vanuseklassi kuues ja kaheksas, Ragnar Maripuu ja Kevin Leemets. Nende kahe noormehe vahel käis väga tihe rebimine. Läänemaa Kergejõustikuklubi Kevin Leemets tõukas kohe esimesel katsel 10.24 ja juhtis võistlust kuni viimase katseni. Siis sai SK Fortis spordipoiss Ragnar Maripuu aga kolmekilose kuuli hästi lendama ja tulemus 10.55 tähendas Aleksander Kreegi mälestusvõistluste võitu. Kolmandaks tuli Vatla sportlane Joonas Vestli tulemusega 9.22. Selle vanuseklassi sportlaste poolt sai näha viie isikliku rekordi sündi.

Neiud ja noormehed vanuseklassis U-16 pakkusid pealtvaatajatele samuti viis isikliku rekordi parandust. Neidudest tõukas kolmekilost kuuli isiklikuks rekordiks 9.63 Eliise Kolotšev ja võitis esikoha. Läänemaa Kergejõustikuklubi sportlane tõuseb sellega ka hooaja edetabelis esimese 30 hulka.

Noormeestest pani oma paremuse maksma Virtsu kooli õpilane Robert Idvani. Temale neljakilose kuuliga uueks isiklikuks margiks viimases voorus saavutatud 10.70. Võitja koolivend Tõnu Raudkivi suutis teisena 9.18 ja Läänemaa KJK sportlane Paul Lomp kolmandana 7.77. Ta edestas neljanda koha saavutanud Stefan-Lauri Mölderit kõigest kaheksa sentimeetriga.

Selle võistluse kõige vanemas noorte vanuseklassis ehk U-18 klassis nägi nelja isikliku rekordi parandust ja mitmeid väga ilusaid kuulikaari. Noored sportlased pakkusid neli isiklikku rekordit ja nii mõnigi tegi Eesti hooaja edetabelis korraliku tõusu.

Neidude vanuseklassis võitis kindla esikoha Taru Ülikooli ASK esindaja Kärt-Trinity Sillaots. Selle aasta Eesti noorte meistrivõistluste pronksmedalist ja Rukilillemängude võitja kettaheites tegi vägeva isikliku rekordi nüüd kuulitõukes. Tema parimaks mõõdeti selles võistluses 11.66. Maria Reks Läänemaa KJK-st tõukas samuti isikliku rekordi 9.47. Kolmas oli Virtsu Kooli sportlane Ly-May Raudkivi. Neiud tõukavad selles vanuses kolmekilost raudmuna.

Noormeestest käis tihe rebimine Lihula Gümnaasiumi Kevin-Reidar Bachausi ja Noarootsi Gümnaasiumi Reno Põdersoni vahel. Bachaus läks avakatsel tõugatud 10.24-ga juhtima, kuid eelviimases voorus tõukas Põderson viiekilost kuuli 11.45 ja napsas võidu.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: