Eesti seljatas Kõrvemaal Norra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kairit Järv
Kairit Järv Autor/allikas: Merike Udrik-Õispuu

Kõrvemaa, mis on tuntud ka heade suusaradade poolest, oli sellel nädalavahetusel ratsutajate päralt. Tuntud suusamaast Norrast oli Eesti seekord kestvusratsutamises parem, sest Balti- ja Põhjamaade meistrivõistlustel võitis Eesti kolm kulda ja Norra ühe. Sama võistluse raames peetud Eesti meistrivõistlused võitis Kairit Järv, juuniorites Jasmin Viinamägi.

Kõrvemaal võistlesid möödunud nädalalõpul kuue riigi sportlased ja suurima kaaskonnaga oli kohal just Norra, kellel suur siht viia koju Balti- ja Põhjamaade meistrivõistluste magusaimad võidud. Eestlased aga on viimastel aastatel pakkunud kestvusratsamises rahvusvaheliselt tugevat konkurentsi ning sellelgi korral pandi välja tugev tiim. Põhjamaade MV arvestuses pandi välja kaks võistkonda: seeniorite klassis Heigo Rohtla, Anne Rohtla, Kairit Järv ja Evely Pärna ning juuniorites Jasmin Viinamägi, Gerli Sein, Mariel Olkonen ja Lilian Schönberg.

Norra ja Eesti duell

Võistluse kavas olid rahvusvahelised noorte klassid distantsidel 86 ja 124 km ning CEI2* klass distantsil 124 km. Põhjamaade MV arvestusse kuulusid nendest esimene ja viimane.

Noorte klassis tegi väga tugeva sõidu Jasmin Viinamägi hobusel Ilueedi. Paar lõpetas seitsmeminutilise edumaaga kahe Norra võistleja Amanda Malum Engevoldi (Arina) ning Sarah Kjörbergi (Toruk Bey) ees. Võitja tulemuseks jäi aeg 4:31.58,3 ja keskmine kiirus 18,97 km/h.

Võistkondlikus arvestuses osales kaks tiimi ja siin sai Eesti hõbeda Norra järel. Arvesse läksid Eesti tiimis Jasmin Viinamägi ja Ilueedi, Mariel Olkoneni ja Siesta ning Gerli Seina ja Hr. Hanksi tulemused. Norra tiimi kuulusid Amanda Malum Engevold ja Arina, Maren Aanestad ja Carpe Diem Aziz ning Sarah Kjörberg ja Toruk Bey.

CEI2* 124 km rajal pakkusid põnevat Norra ja Eesti duelli Ellen Suhr Ydstebö hobusel Shah Nahim ning Kairit Järv hobusel Mustafo Malabah. Kogu võistluse ajal oli norralannal väike edumaa, kuid viimasel ringil võeti tempo üles ning Järv rebis end enne. Tormilises lõpuspurdis ei suutnud norralanna enam Järve kinni püüda ning võit oli meie. Kestvusratsutamises on teatavasti võit kindel alles siis, kui hobused on läbinud veterinaarse kontrolli. Nii olid pea kõik Kõrvemaale tulnud sportlased ja abilised pingsalt jälgimas Mustafo läbivaatust. Sealt saadud kinnitus, et kõik on korras, vallandas suure aplausi. Võitjapaari tulemuseks jäi aeg 6:12.50,7 ja keskmine kiirus 19,95 km/h. Elleni hobune sai samuti läbivaatusel head hinded ning sellega kindlustas ta ka endale hõbemedali. Shah Nahimile omistati peale võistlust ka Best Conditioni auhind. Pronksmedali viis siit võistluselt kaasa norralanna Sofie Dahl Larsen hobusel Al Samah.

Norra õnnetuseks ei kuulunud Ellen ja Shah Nahim tiimi ning seetõttu oli võistkondlikus arvestuses Eesti võistkonna tulemus tugevam, nii et Eesti võttis siit ka võistkondliku võidu. Sinna läksid arvesse lisaks Järve tulemusele ka Heigo Rohtla ja Fatas Zanzibaari ning Eveli Pärna ja Ragazza tulemused. Võistkondliku hõbemedali võitis Leedu koosseisus Jurate Repsiene (Ardmore), Gabriele Mateikaite (Istia De Luriecq) ning Ugne Zalieckiene (Blueenn Du Porjou). Norra pidi leppima pronksmedaliga ja kirja läksid Sofie Dahl Larseni (Al Samah) ning Kaspara Grude (SR Noah) tulemused.

Eesti meistrid

Sama võistluse raames peetud distantsidel olid ka Eesti meistrivõistluste arvestused. Nii said Kairit Järv (EER, treener Õnne Halliko) ja Mustafo Malabah ka Eesti meistrivõistluste kuldmedali. Hõbeda võitsid Kaisa Keerd ja Nella (EER, treener Õnne Halliko) ning pronksi Eveli Pärna (EER) ja Ragazza.

Juuniorite Eesti meistritiitli võitis Jasmin Viinamägi (RK El Awrah ET, treener Birgit Nurmik) Ilueedil. Hõbeda sai kaela Maris Kallo (Liivimaa RK) hobusel Sofa ning pronksile tulid Gerli Sein (Liivimaa RK) ja Hr. Hanks.

Toome ära CEIY120 võistlusklassi tulemused, kus osales kaks võistlejat Eliise Laur hobusel Filly Bella (aeg  8:22:32,9, keskm kiirus 14,80 km/h) ning Anett Laever ja Päike (8:22:39,3, keskm kiirus 14,80 km/h). Päike sai ka selle võistlusklassi Best Conditioni auhinna.

Kõrvemaa rajad olid väljakutseks

Nii tulemusi vaadates kui võitjaid kuulates, sai jällegi kinnitust tõik, et Kõrvemaa rajad on sportlastele parajaks väljakutseks. Õnneks oli tänavune ilm just paras, ei olnud liiga palav ega ka jahe.

"Tänane võistlus oli raske, aga kõik lõppes meie jaoks hästi. Meil oli raskusi taastumisel ja ka rada oli raske, kuid Ilueedi oli tubli ja isegi üllatas mind täna oma vastupidavusega," rõõmustas Viinamägi.

Järv kinnitas oma noorema kolleegi sõnu. "Tänane rada oli tehniline ja meil oli kiirus suur ning vaatasime Elleniga, et mis meist üldse saama hakkab, et kes lõpuks peale jääb. Teame üksteist juba varasematest aastatest ning otsustasime kohe, et hobuseid me üle ajama ei hakka ja jätame otsustamise lõpu peale. Viimasel ringil tunnetas hobune ka, et nüüd on aeg minna ja me läksime. Eelmine kord võitis Ellen, seekord aga mina," naerab Kairit. Ellen nimelt võitis Põhjamaade MV kulla 2013. aastal, kui võistlus toimus Lõuna-Eestis Haanjas.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: