Viidas oli maailma raskeimal 24 tunni sõidul taas võidukas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tristan Viidas
Tristan Viidas Autor/allikas: GruppeC

Tristan Viidas saavutas nädalavahetusel Nürburgringil maailma raskeimaks peetaval 24 tunni võidusõidul võidu SP10 klassis. Sõidu käigus läbiti 3679 kilomeetrit ja põletati ligi 2 tonni kütust.

Üldarvestuses 67. kohalt startinuna saavutati Mercedes-AMG GT4 autoga lõpuks 18. koht. 2018. aastal esimese eestlasena Nürburgringi 24 tunni sõidu võitnud Viidase jaoks oli tänavune võit üle 220 000 pealtvaataja ees järjekorras juba teine.

Ajasõidus klassifitseerus kokku 158 autot, sakslaste Tobias Mülleri ja Marek Böckmanni ning šveitslase Yannick Mettleri ja eestlase Tristan Viidase auto sõitis välja 67. koha. Seejuures näitas nelikust parimat aega just Viidas. "Saime 24 tunni sõiduks uhiuue auto, mida oli ainult lennuväljal paarsada kilomeetrit sisse sõidetud. Kahjuks jäi aga sellest väheks, sest pärast igat rajalkäiku käitus auto täiesti erinevalt, mistõttu olimegi õige seadistuse leidmisega parajalt kimpus," kommenteeris Viidas luhtaläinud ajasõitu. Oma klassis saavutati kuues koht. SP10 klassi ajasõidu kiireim auto BMW M4 GT4 saavutas üldarvestuses 54. koha, mistõttu tuli nelikul möödasõitudega kõvasti vaeva näha.

Starti alustas Mettler, kes tõusis 70-minutilise vahetusega viiendaks. Kohe järgmise vahetuse võttis enda peale Viidas, kes stabiilselt kiireid aegu näidates jõudis järele ka liidrile ning üks ring enne oma vahetuse lõppu tõusis ta SP10 klassi juhtima. Seejärel jätkasid esimesel kohal Viidase tiimikaaslased. Uuesti võttis ohjad topeltvahetuseks üle Viidas õhtul kümnest poole üheni öösel. "Öösel oli ikka täiesti sürr sõita! Kuigi silmad harjusid hämaraga tasapisi ära, segasid sõitu nii fotograafide välgud, teiste autode tuled kui ka pealtvaatajate grillimine ja lõkete põletamine. Suits kattis paiguti raja, justkui oleks udu maha laskunud. Kottpimedas siiski ainult silmadest kasu pole, sest rada lookleb üles-alla ning vasakule-paremale ja autotuledest suurt abi pole. Sõita tulebki puhtalt lihasmälu ja tagumikutunnetuse järgi," oli Viidas oma öisest vahetusest elevil.

Konkurendid BMW M4 masinal kasutasid Mercedes-AMG-st erinevat boksitaktikat, mistõttu oli vahe lähima jälitajaga kord kaks ja pool minutit, kord aga vaid 15 sekundit. Viidase viimased kaks vahetust toimusid juba valges, hommikul seitsmest poole üheksani ning lõunal poole ühest kella kaheni. Vahe lähima konkurendiga püsis poole minuti kandis viimaste tundideni. Ootamatult lagunes lähimal konkurendil aga vahetult enne lõppu rattalaager, mille vahetuse tõttu jäädi Viidase meeskonna Mercedes-AMG-st juba kaks ringi maha. Pühapäeval poole neljast finišilipp viimaks langeski ning SP10 klassi esikohal lõpetasid Viidas-Mettler-Müller-Böckmann. Teise koha saavutasid BMW M4 GT4 masinal sakslased Michael Schrey ja Claudia Hürtgen ning austerlased Michael Fischer ja Thomas Jäger. Pjedestaali madalaimal astmele jõudsid juba kolme ringiga kaotanud ning samuti BMW M4 GT4 autoga sõitnud sakslased Florian Wolf, Arne Hoffmeister, Rudi Adams ning šveitslane Manuel Amweg.

Üldarvestuse võitjad olid aga Phoenix Racingu Audi R8 LMS autoga Pierre Kaffer, Frank Stippler, Frederic Vervisch ning Dries Vanthoor.

"Kokkuvõtvalt minu senise võidusõidukarjääri üks kurnavamaid ning väljakutsuvamaid sõite, sest Mercedes-AMG GT4 on eelmise aasta BMW M235i autoga võrreldes ikka kordades kõrgemal tasemel. Magada sai selle 24 tunni jooksul kokku vast maksimaalselt neli tundi, sest peale igat vahetust tuli ka pool tundi füsioterapeudi  laual veeta, seevastu puhast sõiduaega tuli kokku ligi kuus tundi," rääkis Viidas. "Natuke üle 25-kilomeetrisel rajal läbisime ööpäevaga kokku 145 ringi ehk 3679 kilomeetrit ning keskmiseks kiiruseks koos boksipeatustega tuli 153 km/h. Seejuures kulutasime ära 60 rehvi, kaheksa piduriketast ja 24 piduriklotsi ning põletasime ligi kaks tonni kütust. 158 startinud autost lõpetas vaid 102. Terve see aeg töötas meie auto vahetpidamata ning ühegi probleemita, mis on eelmisi arve vaadates täiesti ulmeline! Samas poleks see olnud võimalik ilma Black Falconi mehaanikute, inseneride ning minu hea sõbra ja sõidustrateeg Madis Kasemetsa, kes hetkekski sõba silmale ei saanud, panuseta – minu sügav kummardus neile kõigile!"

"Aasta alguses sai hooaja eesmärgiks seatud esmalt 24 tunni sõidu võit ning seejärel VLN Endurance Championship sarja võit. Esimene eesmärk sai seega täidetud ning edaspidi tuleb VLN meistrivõistlustele keskenduda," lisas Viidas.

Viidase järgmine sõit toimub 13. juulil taaskord Nürburgringil. VLN-i Saksamaa meistrivõistluste neljandale etapile minnakse Mercedes-AMG GT4 autoga vastu oma klassi liidrikohalt, üldarvestuse viiendalt kohalt ning Junior Trophy arvestuses teiselt kohalt.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: