Rumeenia antidopinguagentuur on mänginud valemängu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vereproov
Vereproov Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rumeenia antidopinguagentuur (ANAD) käskis Bukaresti laboratooriumil kinni mätsida vähemalt kolme sportlase positiivsed dopinguproovid.

Maailma antidopinguagentuuri (WADA) aruande põhjal andis selleks korralduse Graziela Elena Vaijala, kes oli ANAD-i president 2005. aastast 2019. aasta jaanuarini. Lisaks oli aruande järgi tema kaasosaliseks ANAD-i peadirektor Valentina Alexandrescu. 16. mail toimunud Rumeenia antidopinguagentuuri juhatuse koosolekul soovitati mõlemal isikul ametkoht vabastada. WADA aruandes ei ole kirjas, mis koosoleku järel juhtus ning see osa on märgitud konfidentsiaalseks.

2016. aasta augustis mätsisid kaks halba analüütilist leidu kolmanda osapoole korraldusel kinni direktor Valentin Pop ja laboratooriumi asedirektor Mirela Zorio. Kolmandaks pooleks oli aruande järgi Vaijala juhitud ANAD. Mõlemad meesterahvad vallandati oma ametikohtadelt.

Bukaresti laboratoorium peitis teste, mis sisaldasi kasvuhormooni jälgi. Kui Pop ja Zorio olid vallandatud, siis julges Vaijala valemängu edasi mängida. Peale WADA aruannete tegemist kutsus Vaijala kokku uue koosoleku, kus palus uutel töötajatel teha sportlaste kaitsmiseks vastavaid toiminguid. Kasutada võis igasuguseid lahendusi, isegi kui see nõudis tõendite hävitamist.

WADA uurib endiselt, kuidas laboratoorium saavutas kordusanalüüsi negatiivseks muutumise. Aruande põhjal soovitakse ANAD-is selleks läbi viia audit.

WADA teise aruande põhjal mõjutas ANAD laboratooriumi tulemusi kuni 2017. aasta detsembrini. Eelnevalt oli Vaijala aastastel 1983 kuni 2005 ANAD-i koordinaator, mistõttu on tekkinud küsimused, kas ja kui kaua on selline kinni mätsimine tegelikult aset on leidnud.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: