Tanel Kangert: olen pikalt unistanud suurtuuri etapivõidust

Foto: ERR

Profirattur Tanel Kangert lõpetas karjääri edukaima hooaja. Uuel aastal on ta valmis kandma meeskonnas suuremat vastutust ning sportlikus plaanis jätkub unistusi, mille poole püüelda.

29-aastasel Astana profiklubi sõitjal Tanel Kangertil jääb seljataha karjääri pikim, raskeim, aga ka edukaim hooaeg. Rio olümpia grupisõidu üheksas, kahel suurtuuril meeskonna liidri abilisena kokkuvõttes koht 30 parema seas, Abu Dhabi velotuuri võit ja kokku kolm etapivõitu - üks neist mitmepäevasõidult Araabia Ühendemiraatides ja kaks kevadel aprillis Itaalias Trentino velotuurilt. Neid tulemusi kaalukausile panna ei olegi kerge.

"Spordis loevad ikkagi võidud, ega me neid tiitlivõistluste kohti tegelikult nii väga ei loe," tõdes Kangert intervjuus ETV spordiuudistele. "Olümpia on muidugi siinkohal erand, see on ikkagi nelja aasta tagant ja järjest enam on ka rattaspordis tähtsamaks saanud."

"Ma ei oskagi öelda, kumb tähtsam on – olümpia oli selles mõttes kihvt, et esikümnesse me Reinuga sõita tahtsime ja vähemalt see eesmärk sai täidetud. Tõestasin jällegi iseendale, et mul on võimed olemas klassikuid sõita. Vaja on kannatust, aastaid, kogemusi ja natuke head õnne. Tulevikus kindlasti üritan neid suuri klassikuid veel rohkem sihtida."

Profiratturite maailmas põrkuvad sageli meeskonna soovid ja isiklikud ambitsioonid. Erand pole ka Kangert, keda juba aastaid teatakse väga hea meeskonna liidri abilisena.

"Ega minu ainuke ambitsioon ei ole olnud kunagi võites iga hinna eest kõigile pähe panna, aga loomulikult teen sporti ikkagi selle pärast, et see on minu arvates midagi ürgset - iga mees tahab ennast võrrelda ja teistest parem olla ja sama minul. Ma ei ole ka lõpuni sada protsenti rahul, kui olen hooaeg otsa head tööd teinud, teiste jaoks rüganud, aga ometigi endal tulemust kirjas pole. Sellel aastal õnnestusid need kaks hästi kombineerida, suutsin vajalikul hetkel tiimile kasulik olla ja ka ise tulemust teha."

"Kui ikkagi enesetunne on nii hea, et ma olen võimeline ise võitma ja tiimi poolt on vabad käed antud, siis püüan ja kui ei õnnestu, näiteks tunnen juba sõidu käigus, et ei ole päris see, siis aitan hea meelega teisi. Spordis meeldib mulle võib-olla kõige rohkem võidusõidu käiku muutusi tuua. Ma ei peagi ise selle lõpptulemuse ära viimistlema, aga mulle meeldib olla selline must hobune, kes suudab mõne väikse taktikalise lükkega sõidu käiku olulisi muutusi tuua."

Kuni novembri lõpuni lubab Kangert endale täielikult puhkust ega poolda hooaja järel vormi hoidmist jätkates treeningutega.

"Keha vajab puhkust. Südamelihas on ka lihas ja see tahab ka puhata. Ma ei usu, et mul aastatega tekkinud aeroobne baas nüüd siin kolme nädala jooksul ära kaob. Pärast on aega ennast üles ehitada ja ma usun seda, et keha paraneb puhates. Kui ma praegu ei puhka, siis võin järgmisel hooajal, mis ilmselt tuleb jällegi väga pikk ja tihe, väsimusega väga tugevalt lõivu maksta."

Ühelt poolt valmistas Kangertile rõõmu, et ta suutis head minekut hoida läbi lõppenud hooaja. Teisalt on vaja uuele aastale mõeldes õppida paremini ajastama tippvormi üheks konkreetseks võistluseks. Uue hooaja täpne kalender pole paigas, aga Nibali lahkumisega toimuvad muudatused ka Astana meeskonnas.

"Kalender on väga suures osas muutunud, palju uusi Pro Touri sõite on. Ilmselt sõidan ma väga palju just neid Pro Touri sõite, ma loodan, et väiksemaid võidusõite pannakse ka vahele, aga tõenäoliselt saab olema päris palju tähtsaid võidusõite, võibolla isegi kaks suurtuuri, nagu see aasta."

"Vähemalt kümme võidusõitjat vahetub, ma arvan, et keskmine tase tõuseb. Peale Nibali lahkuvatest meestest ei ole keegi olnud põhitegija, vastu tulevad väga head töömehed, aga sellist säravat staari nende seast ei paista. See tähendabki, et Nibali rolli peab keegi teine või ka mitu meest osaliselt üle võtma. Need kingad, mis temast maha jäävad, on päris suured ja sinna sisse ühte meest võib-olla ei panegi. Tema roll saab ära olema jaotatud mitme mehe vahel ja see võib olla minule ka üks võimalus veelgi rohkem küsida omale võimalusi."

"Ma ei näe, et see saab olema Girol või Touril, ehk õnnestub mul järgmisel aastal sõita Giro ja Vuelta, kui hooaja lõpuks ikkagi minekut on," arvas Kangert. "Vuelta on koht, kus ma just kokkuvõtte mõttes võiksin proovida tulemust teha. See on üks variant, aga isiklikult olen pikalt unistanud suurtuuri etapivõidust. Ehk on seda reaalsem püüda kui kokkuvõtet teha. Üks asi korraga."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: