Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Klavan "Pealtnägijale": tulin Viljandi kruusaväljakute pealt ja nüüd olen jalgpalliparadiisis

Eesti spordifännid vajavad edulugusid nagu õhku. Praegune suurim täht on 30-aastane Ragnar Klavan, kes liitus suvel Inglismaa klubiga Liverpool ja sai hoobilt kõrgemapalgalisimaks Eesti sportlaseks ning meheks, kelle iga liigutust jälgivad miljonid. See on suur saavutus, aga kui suur, saime õieti aru alles siis, kui "Pealtnägija" sai esimeste ajakirjanikena loa näha Eesti keskkaitsja kodu ja tööd seestpoolt.

Millise kaliibriga mängu meie mees õieti sattus, annab aimu juba tõsiasi, kui kiivalt kaitseb Liverpool tööandjana oma mängijate eraelu ja ohutust. Pärast Klavani enda nõusolekut ja detailseid läbirääkimisi klubiga lubatakse "Pealtnägija" tema koju. Klubi näpunäidete järgi valis eestlane kodu maineka piirkonna tupiktänavasse ja lukustatud aia taha, et eemal hoida nii pätte, kiibitsejaid kui kõmupiltnikke. Aadressi mõistagi öelda ei tohi.

"Seda üritataksegi hoida niivõrd saladuses, kui vähegi võimalik, et näiteks kui tellime interneti kaudu asju, et me siis telliks selle sinna Melwoodi treeningkeskusesse, mitte et me telliks need endale koju," rääkis Klavan. "Liverpooli politseiülem käis ka rääkimas, et iga kord kui Melwoodist ära sõidad, vaata korra tahavaatepeeglisse ja kui sul veel paarsada meetrit enne kodu on ikka seesama auto selja taga, siis sõida ringiga ja politseijaoskonda."

Samal ajal kui Liverpooli staarmängijad soetavad eralennukeid ja noobleid villasid, mille garaažis Bentley, otsisid Klavanid tagasihoidlikumat lahendust. Kõlab veidralt, aga nelja magamistoa ja avara söögisaaliga korter, mis sõelale jäi, on taset arvestades pigem spartalik. "Pakuti ka mingi kuue-seitsme magamistoaga, et põhimõtteliselt üle poole majast ei kasutagi üldse. See ei tundunud mõistlik meile," nentis Klavan. "Sellist tavalist Euroopa, Eesti standarditele vastavat maja me ei leidnud. See korter ongi sellise maja mõõduga, aga see on korter."

Ragnar, tema abikaasa Lili ning pojad, nelja-aastane Romer ja kaheaastane Ronan kolisid siia vaid kaks nädalat tagasi. Algus oli veel tagasihoidlikum, sest uude klubisse saabudes elati hotellis kohvrite otsas.

"Läksime lihtsalt mingi aeg Eestisse tagasi, mõtlesin, et pole mõtet lastega siin puuris olla, et lähen Eestisse ja kui oleme midagi leidnud, siis ma tulen tagasi," lausus Klavani abikaasa Lili. "Ma lihtsalt ei tule sellega toime siin. Aga siis sain hästi ruttu aru, et see oli vale mõte."

Ragnariga kümme aastat koos ja viis aastat abielus olnud Lili sõnul on jalgpalluri pereelu kohati väga keeruline. Sage klubivahetus viib pere ühest riigist teise, kus tuleb luua uusi tutvusi, vahetada koole ja lasteaedu. "Tegelikult olime ikka väga-väga harjunud Saksamaal. Neli aastat, mõlemad lapsed sündisid seal – kuidagi nagu palju mälestusi. Ütleme nii, et ma olin lihtsalt harjunud seal," sõnas Lili Klavan. "Ootan, et tal saaks karjäär läbi, siis saan lõpuks mina ka hakata tegema midagi, mis mulle meeldib. Päris pikk aeg tuleb kokku, üks 15 aastat."

Nautinud iga sekundit

Juhuslikult elab samas majas kõrvalkorteris Liverpooli üks suuremaid tähti, 25-aastane Hollandi poolkaitsja Georginio Wijnaldum. Kui eestlase ülemikuhind oli viis miljonit eurot, siis naabri eest käis klubi välja viis korda rohkem – üle 26 miljoni. Mängijana on ta tuntud suurus, aga naabrimehena? "Naabrimehena... probleeme on, eks ta on nooremat tüüpi ja seinad on ka suhteliselt õhukesed, siis muusika tuleb teinekord läbi seinte. Eks siis tuleb talle sõnum saata ja ta võtab rahulikumalt," sõnas Klavan.

Palju te üldse tiimikaaslastega trenniväliselt kohtute? "Ma ütleks, et mitte väga tihti. Meil on mõnikord meeskonnaõhtu, kus on terve meeskond koos, mõnikord on peredega, aga n-ö väliselt väga palju pole, muidu niigi palju oled pere juurest ära ja siis kui need vabad päevad või vabad õhtud on, siis oled ikka perega rohkem koos," rääkis Klavan. "Kui vaatad, mis tasemel see klubi ja need mängijad on, siis on meil väga sõbralik meeskond. Ise olin ka natuke üllatunud, kui tulin siia, ootasin võib-olla natuke karmimat õhkkonda. Siiamaani olen iga minutit nautinud, tegelikult ma isegi võib-olla valetan, iga sekundit, see on tõsiselt maailma tipptase. Kohe kindlasti oli see minu jaoks nagu lotovõit."

Treeningkeskus on üliturvatud ja mitte asjata ei nimeta mängijad seda oma kindluseks. Ajakirjanikud, eriti kaameratega, satuvad siia haruharva. Peaukse juures tervitab 124-aastase ajalooga klubi auhinnasein uhkete numbritega. Tuleb neile tänavu lisa ka? "Raske öelda, sel aastal on väga palju kvaliteeti ja kui sa vaatad just treenereid, kes siia Premier League’i tulid või tagasi tulid. Ma arvan, et sellest saab väga huvitav hooaeg," arutles Klavan. "Jürgen Klopi tulekuga... maailma üks paremaid treenereid on Liverpoolis, et taastada Liverpooli au ja kuulsust, mis tal läbi ajaloo on olnud."

"Siin läheb juba tõsisemaks, siin on meditsiiniala, üleval on n-ö söögiterritoorium, siit lähevad riietusruumid ja kui siit juba välja tuled, pead oma jalgpallisaapad leidma. Minu omad on siin, kokku surutud," tutvustas Klavan treeningpaika. "Kui ma tulin siia, siis esimene asi, mida ma tahtsin näha, olid väljakud. Tulla siia Eestist, Viljandist, kruusaväljakute pealt ja siis karjääri lõppfaasis olla sellises jalgpalliparadiisis... see on super."

Klavani rühkimine tippu on käinud eestlaslikult tasa ja targu. Kunagise Eesti koondislase Džintar Klavani poeg sirgus Viljandis, mehistus Tallinna Floras ja sai esimese välislepingu Norras. Enne Inglismaale siirdumist mängis ta seitse hooaega Hollandis ja neli Saksamaal Augsburgis.

"Kui juba alustada Viljandi tasandil, siis ma ei olnud kõige talendikam mängija, juba sealtmaalt pidin võitlema hakkama. Siis samamoodi Eesti tasandil polnud ma kõige talendikam mängija noorte hulgas," rääkis Klavan nooruspõlvest. "Mul kindlasti oli ka talenti, selles pole küsimustki, aga ma tegin ka väga kõvasti tööd."

Pakkumine oli ka Schalkelt

Klavani iidol ja nõuandja on isa. Kõik karjääriotsused arutab Ragnar isaga tänini läbi ja just isa oli tänavu varasuvel Eestis esimene, kes Liverpooli pakkumisest kuulis. Avalikkus ei tea, et Ragnarile tegi tegelikult pakkumise ka Saksa tippklubi Schalke, kuid kui helistas maailma üks tuntumaid treenereid Jürgen Klopp, oli see elu pöördepunkt.

"Olin kuskil söömas, siis vaatan – inglise number on ees. Ma agendi kaudu teadsin, et Klopp helistab, aga ei öelnud kindlat kellaega, aga arvasin, et arvatavasti on [tema]. Augsburgis kuskil restorani ees tänaval suhtlesin temaga," meenutas Klavan.

Kas see jutt vastab tõele, et sa palusid tal saata endast üks pilt? "Eks see oli, jah, sellises naljaformaadis," muigas Klavan. "Kogu see situatsioon, olla 30-aastane eestlane ja ühel hetkel helistab agent, et kuule, Liverpool on väga-väga huvitatud sinust ja peatreener Klopp on sinu väga suur fänn, siis mõtled küll, et okei, kas keegi teeb mingit huvitavat televisioonisaadet või mis toimub?"

"Kui temaga rääkisin, ei pidanud ma teda eriti veenma. Mulle meeldib töötada nende jalgpalluritega, kes ise tõesti tahavad klubisse tulla," rääkis Klopp Klavani kohta.

Kõlakad eestlase superpakkumisest hakkasid liikuma juba paar nädalat varem, kuid kui ta 20. juulil lepingu allkirjastas, oli see sensatsioon. Klavani lepingul oli Eesti spordi mõistes rekordiline palganumber – Inglise meedia andmetel 250 000 eurot kuus. "See päev, kui lepingule alla kirjutasin ja tagasi hotelli läksin, siis ma lihtsalt istusin niimoodi üle tunni aja või pea kaks tundi diivani peal ja mõtlesin, millega ma hakkama olen saanud," avaldas Klavan. "Kui sa oled nii kaua selle kallal vaeva näinud ja see hetk on lõpuks käes, siis võtab natuke aega, enne kui kohale jõuab."

Juba hooajaeelsetes kontrollkohtumistes, kus Liverpool tegi selja prügiseks näiteks Barcelonal ja AC Milanil, mängis kindel ja rahulik eestlane end jõuliselt pildile. Kommentaatorid arvutasid, kui hea diili Klopp tegi, kui klubist ülikallid staarid minema saatis ning soodsama hinnalipikuga, aga isegi näljasemad mehed asemele sai.

Klavan peab harjuma tähelepanuga

Kaks päeva enne liigamängu Hull Cityga toimus klubi pressikonverents, kus "Pealtnägijal" avanes võimalus peatreenerilt otse küsida, miks ta Ragnari valis.

"Ragnariga oli kõik väga lihtne. Ta oli tugev juba siis, kui teda esimest korda Augsburgi eest mängimas nägin. Olin üllatunud, et Augsburg oli leidnud temasuguse mängija, kellest meie mitte midagi ei teadnud. Ausalt öeldes ei meeldinud see mulle eriti," vastas Klopp. "Ta on väga hea kaitsemängija ja üldse imeline jalgpallur. Rahulik, tehniliselt hea, söödumängus hea, väikese veaga, et ta pole enam 21-aastane. Aga tal on veel vähemalt neli-viis aastat mängida jäänud."

Viimasedki skeptikud pidid oma sõnu sööma kaks päeva enne meie kohtumist, kui Klavan lõi Liverpooli särgis oma esimese värava.

"Muidugi oli väga hea tunne sellise klubi eest kolmandas mängus värav lüüa," tunnistas Klavan. "Nagu näha minu väravatähistamisest, siis väga tihti neid ei juhtu, see tähistamine oli ka selline väga konarlik. Neid momente ei ole minu elu jooksul nii palju olnud, et mul oleks mingi kindel tähistamisstiil välja kujunenud või et ma oleks neid kodus peegli ees harjutanud. Lööd värava ära ja ongi."

Kohalik klubi on Liverpoolis nagu religioon. Ehkki ta teadlikult väldib endast rääkivate artiklite lugemist, peab Klavan harjuma alalise tähelepanuga. Kas või näiteks taksoga sõites. "Okei, selle jalgpallijutu nii kaua kui taksoga sõidad kannatad ära, aga viimane kord oli siis, kui mingi india mees hakkas keset sõitu Youtube’i videot tegema, et ta sõidab siin Ragnar Klavaniga taksos ja nüüd lähme sinna, sinna. Siis mõtlesin, et see on juba liiga palju. Esiteks on see väga ohtlik ja teiseks ebameeldiv."

Teine omapärane kohtumine leidis aset hotelli hommikulauas: "Aasia riikidest pärit vanem meesterahvas tuli minu juurde pärast hommikusööki ja küsis ilusti, kas pilti võib teha. Ta polnud selle nutitelefoniga väga sina peal ja siis ta kogemata vajutas viimase pildi peale, mis ta teinud oli ja see oli täpselt sellest, kuidas ma hommikusöögilauas söön. Selline pilt oli tal tehtud ja siis ta jäi natuke vahele, ta oli nii kohmetu, et vabandust-vabandust, et ma sellise pildi tegin."

Viimase trennini, viimase mänguni annab endast kõik

Intervjuu hetkel ei teadnud Klavan veel, et pääseb matšiks Hull Cityga põhikoosseisu. Ta mängis kodustaadionil oma esimesed 90 minutit ja näitas end väga heast küljest, tegi vaheltlõikeid ja ohtlikke sööte. Teleülekannet jälgisid kümned miljonid. "Väga vägev, see staadion ja fännid, see oli võimas!" ütles Klavan vahetult pärast mängu.

Lõppenud nädal oli üks meeldejäävamaid Klavani karjääris. Edukas debüüt koduväljakul ja kirsina tordil teisipäevane värav annavad alust loota, et Eesti vutimees saab tulevikus maailma tippseltskonnas rohkelt mänguaega.

Klavan ei salga, et karjäärialaselt on ta täitnud oma unistused sajaprotsendiliselt ja enamgi veel. Samas püüab ta kahe jalaga maa peale jääda. "Põhiliselt unistan, et mu perel ja lähedastel hästi läheks, see on väljaspool jalgpalli. Jalgpallialaselt olen väga paljudest asjadest unistanud oma karjääri jooksul, enamik on ka täide läinud," nentis Klavan. "Olen endale selgeks teinud, et kuni viimase trennini, viimase mänguni annan endast kõik. Et kui ma kunagi oma karjääri ära lõpetan, siis 60-aastasena tagasi vaadates ei mõtle, et seal 2010 pool aastat võtsin täiesti lõdvalt, võib-olla kui seal oleks juurde pannud, oleks jõudnud kaugemale. See on ka üks mu põhimõte, mille najal olen edasi liikunud – iga päev endast maksimum anda, et pärast mingit kahetsust poleks."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: